Niekoľko vrážd, smrť nevinného náhodného okoloidúceho, vydieračky, ublíženia na zdraví. Za devätnásť skutkov odsúdil Najvyšší súd ľudí z Okoličányho gangu na najťažšie tresty. Róbert Okoličány, hlava mafiánskej skupiny z východu, jeho pravá ruka Róbert Nigut a strelec Jaroslav Potučko dostali doživotie. Ďalší člen gangu Jozef Leško dostal 24 a pol roka. Do basy však nastúpil len Potučko. Mama nevinnej obete Romana Straku (†25) očakávala, že miesto väzenia ujdú. Dočká sa toho, že skončia za mrežami?

Zničený život

„Trinásť rokov žijem v smútku a bolesti. Ťažko sa mi počúvajú slová obhajoby, lebo žijem v tom meste a viem, čo robili,“ povedala matka zastreleného Romana Straku Ľubica, ktorá si prišla rozsudok nad vrahmi svojho syna vypočuť. Keď sa jej sudca pýtal, čo by na záver povedala, s plačom vyslovila, že chce spravodlivosť. Na súd došla s dcérou a dvojdňový proces sledovala zo zadných sedadiel pre verejnosť. „Môj syn, chudák, pracoval, bol to čestný človek, chcel nám pomáhať. Všetko sa v minúte skončilo. Manžel mal potom mozgovú príhodu, ja som 13 rokov na liekoch, je to strašné!“ povedala ešte počas pojednávania.

Zronená mama: Ľubica Straková podľa vlastných slov očakávala, že Okoličány na výkon trestu nenastúpi.
Zdroj: Matej Jankovič

Bez možnosti nápravy

Okoličány ani jeho kumpáni si neprišli rozsudok do hlavného mesta vypočuť. Možno preto, aby ich rovno nezbalila justičná stráž a neodlifrovala do väzenia. Práve šéf mafiánskej skupiny zmizol krátko po vynesení rozsudku a vzápätí ho nasledoval Leško. A to napriek tomu, že ho monitorovali muži zákona. Niekoľko dní pred pojednávaním denníku Korzár povedal, že s odsúdením vôbec nepočíta. Senát, v ktorom bol aj Štefan Harabin, však rozhodol jednoznačne. Okoličány, Potučko a Nigut podľa nich nie sú napraviteľní, a tak odobril doživotné tresty, ktoré im naparil Špecializovaný trestný súd. Jozefovi Leškovi, ktorý podľa súdu strieľal na auto Jozefa Estóka a pri streľbe zomrel aj nevinný Roman Straka, senát o pol roka znížil trest.

Expert Nigut

Polícia akúkoľvek vinu na tom, že Okoličány a Leško nie sú v base, odmieta. Tvrdí, že dokonca konala proaktívne a hádzanie viny na mužov zákona pokladá za politikárčenie. Dlhodobo hľadaný je aj Róbert Nigut, ktorý dostal doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia po 25 rokoch. Súd mu pripísal štyri vraždy. Nigut bol v gangu odborníkom na zbrane. Údajne vždy, keď dostali nové, skúšal ich v lesoch. Na brokovnice vyrábal zlepšováky, ako napríklad vrecúška zbierajúce vyhodené nábojnice.

Okrem toho ho považovali za chladnokrvného zabijaka, ktorý nemal s vraždením žiadne problémy. Polícia po ňom pátra od 21. októbra 2013, keď na neho vydala medzinárodný zatykač. Zmizol po streľbe na gelnického podnikateľa v Jahodnej. Bavorák, v ktorom sa mafián viezol, havaroval. Nigut, ktorý sedel na mieste spolujazdca, zmizol. Zakliesnený vodič polícii opísal, že pred nehodou Nigut strieľal na vozidlo podnikateľa. Ten útok prežil.

Mamu to neprekvapilo

Po pojednávaní sa matke zastreleného Romana Straku trochu uľavilo. „Stále v sebe spracovávam udalosti týcho dvoch dní. Konečne som sa dočkala rozsudku, ktorému však uverím, až keď budú vrahovia môjho syna za mrežami. Nikto nemá právo vziať život človeku, môj syn mal právo prežiť plnohodnotný život. S tým sa nezmierim ani ja, ani moja rodina, ale aspoň trochu nájdem pokoj v duši, že moja viera v spravodlivosť nebola zbytočná,“ povedala nám po vynesení rozsudku. Na ďalší deň, keď sa v pátraní objavil Okoličány aj Leško, dodala, že to očakávala. „Vôbec ma to neprekvapilo,“ vraví pani Straková.

Náhodná obeť

Jej syn sa stal obeťou besnenia Okoličányho gangu v roku 2005. Vrahovia bez štipky rozumu pálili na auto svojho údajného konkurenta Jozefa Estóka priamo na ulici. Okrem neho však zabili Romana Straku, ktorý práve zaparkoval svoje auto kúsok od pizzerie, kde chcel s priateľkou a kamarátom večerať. Guľky vypálené zo zbrane, ktorú držal Leško, ho zasiahli do hlavy. Jeho priateľku Annu do nôh. Mladík zomrel pol hodiny po prevezení do nemocnice.

S košickou mafiou nemal nič, len bol v nesprávnom čase, keď Nigut a Leško popravili Estóka, na nesprávnom mieste. Informácie o tom, ako celá „akcia“ prebehla, získala polícia od hlavného svedka celého procesu Róberta Görcsösa. Ten vtedy šoféroval vozidlo s Nigutom a Leškom. Görcsös vypovedal, že ako prvý strieľal Nigut. Cez otvorené okno vystrieľal na Estókov Mercedes plný zásobník zo samopalu. Mercedes sa však pohol ďalej, preto sa do akcie zapojil aj Leško. Vystúpil z auta a strieľal do Estóka zozadu. Prestal, až keď Nigut naňho zakričal, že „sú tam ľudia“. Mercedes totiž smeroval k zastávke MHD, kde vybehol na chodník.

Havarované BMW: Z neho Nigut strieľal na gelnického podnikateľa. Po náraze zmizol.
Zdroj: Archív

Vraždy na bežiacom páse

Okrem tejto vraždy má gang na svedomí iné. Prvou bola vražda Jána Ferenca. Toho zabil sám Okoličány, ktorý mal podozrenie, že Ferenc je príslušník SIS infiltrovaný do skupiny. Ďalším zavraždeným bol Marek Adam v roku 2001, na ktorého likvidáciu, ako údajného šéfa konkurenčnej skupiny, vydal rozkaz Okoličány. Vykonávateľom bol Jaroslav Potučko, ktorý nejaký čas predtým zbabral útok na Rudolfa Slicha. Ten streľbu prežil.

Ďalšou obeťou ľudí z gangu bol Gani Selmani, ktorý Nigutovi konkuroval v požičiavaní peňazí hazardným hráčom. Zastrelil ho tiež rovno na ulici. Tentoraz pištoľou, lebo samopal sa mu zasekol. Skupine stál v ceste aj esbéeskár Zdenko Lhotský, ktorého koncom roka 2004 olúpili o peniaze, keď ich v rámci práce prevážal. Lhotský sa chcel ozbrojeným mužom, ktorí na neho mierili, brániť, a tak vytiahol pištoľ. Dávkou z kalašnikova ho zabil Nigut. Pri prepade mu asistoval Leško a opäť ich viezol Görcsös.

Lámali chlapov

Gang okrem vraždenia vydieral a napádal nepohodlných ľudí. Nazývali to polámaním chlapa. Prebiehalo to tak, že dotyčného zmlátili sekerou a poriskom. Obvykle mu spôsobili otvorené zlomeniny kolien, členkov i lakťov. Liečenie napadnutých trvalo týždne. Jeden z nich, Peter Poliaček, po útoku oslepol, utrpel zranenia, ktoré mu podľa jeho matky natoľko obmedzili život, že neskôr spáchal samovraždu.

Ničili tiež herne, ktorých majitelia sa im nepodvolili. Svedkovi, ktorý mal svedčiť proti Nigutovmu bratovi, poliali vchodové dvere benzínom a zapálili. V objekte sa pritom nachádzala aj žena s malým dieťaťom. Páchatelia, keď sa byt rozhorel, strieľali do okien z brokovníc. Napadnutým sa našťastie podarilo ujsť.

Vo väzbe, na slobode, vo väzbe

Proces s Okoličányho gangom prebiehal od roku 2007. Prvé doživotie, ktoré dostal v roku 2009, zrušil Najvyšší súd. Od podania obžaloby bol Okoličány vo väzbe, v máji 2008 ho z nej prepustili, nariadil to Ústavný súd, lebo jeho práva boli porušené. O necelých päť mesiacov tam skončil opäť, keďže prokurátor ho obvinil z výtržníctva. Pustili ho v apríli 2010. Vtedy už Špecializovaný trestný súd opäť prejednával skutky gangu.

Pojednávania však odročovali pre neprítomnosť obžalovaných alebo obhajcov. V máji 2015 skončil Okoličány opäť vo väzbe aj so synom Filipom, pre údajné obmedzovanie osobnej slobody. V septembri ich prepustili. V auguste 2016 padli na Špecializovanom trestnom súde rozsudky nad členmi gangu. Tie minulý týždeň mierne pozmenil Najvyšší súd.

Prečítajte si tiež: