Tvrdí, že na ňom stojí budúcnosť odpadového hospodárstva. Považuje sa za ekológa a jeho techniku na spracovanie odpadov nám vraj môžu závidieť aj v zahraničí. Svet chce podľa vlastných vyhlásení robiť lepším. Polícia sa však na jeho aktivity pozerá trochu inou optikou a Michal Kováč, konateľ Vassal EKO, skončil vo väzbe. Spolu s riaditeľom firmy Martinom Andrejčákom a dvoma policajtmi.

Nepustili ho: Michal Kováč, biznismen v odpadovom hospodárstve, je stále za mrežami.
Zdroj: Archív

Obvinenia na prvých dvoch znejú sú za podplácanie a na mužov zákona za branie úplatkov. Obvinenia polície sa potvrdili pred pár dňami na Najvyššom súde. Kováča si nechali vo väzbe, spolu s policajtom, ktorý úplatky bral. Jeho spolupracovníka Andrejčáka a policajte z NAKA prepustili s tým, že budú vyšetrovaní na slobode. Pred senátom Najvyššieho súdu pokorne sedeli a čakali na verdikt. Ten ich prepustil. Andrejčák prisľúbil spoluprácu pri ďalšom vyšetrovaní: „Budem spolupracovať a zdržiavať sa vo svojom bydlisku. Sľubujem, že sa dostavím na všetky procesné úkony,“ prehlásil pokorne.

Vybrali ho doma

To, čo sa dlho šepkalo medzi stavebnými podnikateľmi či ľuďmi pohybujúcimi sa v biznise s odpadom, pokladá polícia za reálne. Preto si kukláči prišli minulý týždeň po odpadkového kráľa Michala Kováča priamo domov. Zatkli ho v novostavbe, ktorú momentálne obýva so svojou priateľkou Olíviou Pohánkovou. Prenajatie bytu na exkluzívnej adrese, hneď vedľa ministerstva zahraničných vecí, stojí podľa realitných kancelárií mesačne okolo dvetisícpäťsto eur. Býva v ňom už niekoľko mesiacov, teraz však vymenil rozľahlý byt za celu.

Kováča bude riešiť Najvyšši súd: Biznismen s odpadmi čelí obvineniu z korupcie.
Zdroj: Archív

Sledovali ich rok

Kováča však kukláči nezobrali samého. S ním putoval do cely aj riaditeľ Vassal EKO Martin Andrejčák, príslušník národnej protikorupčnej jednotky Ján Majo a policajt z druhého bratislavského okresu, ktorý sa venoval environkriminalite Martin Samuel.

„Vyšetrovateľ inšpekčnej služby zadržal štyri osoby pre korupčnú trestnú činnosť. Proti príslušníkovi z národnej protikorupčnej jednotky vzniesol obvinenie za pokračovací zločin prijímania úplatku, proti príslušníkovi z okresného riaditeľstva za pokračovací zločin prijímania úplatku a za prečin ohrozovania dôvernej skutočnosti v súbehu s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa, proti dvom civilným osobám za pokračovací prečin podplácania,“ potvrdila Lucia Kirinovičová z tlačového odboru ministerstva vnútra. Partičku rozpracovávala policajná inšpekcia podľa našich informácií celý rok.

Kováč a Samuel: Biznismena a policajta nepustili z basy.
Zdroj: Archív

Do väzby

Inšpekcia chcela, aby štvorica išla do väzby. Sudca Špecializovaného súdu v Banskej Bystrici však odobril väzbu len pre Kováča a policajta z druhého bratislavského okresu Martina Samuela. Obaja sa proti nej odvolali, preto by mal o nej rozhodovať Najvyšší súd. Svalnatý podnikateľ si pred vstupom na súd v Banskej Bystrici zakrýval tvár novinami, akoby ľudia nepoznali jeho tvár. Fotku so želiezkami na rukách asi na Instagrame nezverejní. Tam si pritom veľmi rád dáva zábery, na ktorých sa na jednej strane prezentuje ako zelený záchranca a veľký ekológ, a zároveň zverejňuje videá, na ktorých sa preháňa ulicami na svojom žltom Mercedese G500 4x4, ktorého spotreba v meste je podľa papierov 16,3 litra. Alebo na veľkom Bentley Continental. A z obrovskej spotreby oboch áut si robí žarty.

Kamoši

O stanovisko sme požiadali mediálnu zástupkyňu spoločnosti: „V tejto chvíli sa nebudeme vyjadrovať. Spoločnosť Vassal EKO ani pán Andrejčák sa nebudú vyjadrovať,“ znelo stanovisko.

Andrejčák a Ján Majo: S policajtom sa kúpali. Pred pár dňami ich zatkli.
Zdroj: Archív

Náš týždenník už niekoľkokrát priniesol zábery z dovoleniek či výletov, na ktorých ľudia z Vassalu EKO pózujú so zaujímavými osobami. Na výlete v Moskve si Kováč urobil fotku s Martinom Samuelom a Patrickom Lutterom z okresného úradu. Na jachte sa zas fotil s odhalenou hruďou so šéfom mestskej firmy OLO Branislavom Cimermanom. Okrem vzťahov s ľuďmi dôležitými pre biznis s odpadom Kováčova firma priťahuje pozornosť obrovským kopcom odpadu, ktorý je priamo vedľa jeho prevádzky. Kým Kováč tvrdí, že ide o starú environmentálnu záťaž, ktorú on na vlastné náklady odstraňuje, pohľad okresného úradu je iný. Začiatkom roka poslal okresný úrad list mestskej časti Podunajské Biskupice, kde píše: „V súčasnosti sa na dotknutom území nachádza niekoľkometrový kopec, ktorý je na obvode tvorený zeminou zmiešanou s komunálnym odpadom a vnútro je naplnené komunálnym odpadom. Zo zloženia odpadu, ktorý sa nachádza navrchu, je pritom zrejmé, že ide o nový komunálny odpad, navozený po roku 2008, a teda nejde o starú environmentálnu záťaž, ako tvrdí Vassal EKO.“

Kopec

Podľa úradu to, že skládka vznikla až po roku 2008, dokazujú aj satelitné snímky z Google a Ortofotomapy od Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany prírody. „Jediný možný prístup na spomínanú nelegálnu skládku je však cez areál spoločnosti Vassal EKO, preto je zrejmé, že táto skládka je výsledkom činnosti práve tejto spoločnosti,“ píše sa v liste. O tom, že spoločnosť Vassal EKO vykonáva činnosť na nelegálnej skládke alebo sa na tejto činnosti minimálne spolupodieľa, sa možno presvedčiť každodenne. Počas vopred ohláseného štátneho požiarneho dozoru sa na skládke nevykonávala žiadna činnosť a cesta na teleso skládky bola dočasne zasypaná navezenou zeminou.

Manželka, sestra a priateľka: Anna Amenová, vľavo, vyhrala Miss. Jeho sestra Sandra, vpravo hore, išla na kasting Miss. Priateľka Olívia športuje.
Zdroj: Archív

Už vyčíslujú škodu

Pred pár dňami prišli na skládku v sprievode policajtov a členov okresného úradu geodeti. Tí zameriavajú rozsah skládky a vyhodnocujú škody voči životnému prostrediu. Bratislavská vodárenská spoločnosť spolu v spolupráci s okresným úradom nariadili kontrolu na skládke, ktorá tróni na Žitnom ostrove. „Ministerstvo životného prostredia už rozhodlo, že rozhodnutia na túto skládku sú neplatné. Takže skládka je nelegálna. Prišlo už aj zadanie z BVS. Dostali úlohu zamerať dnes škodu. Geodeti majú jeden východiskový bod a potom pôjdu dokola,“ opísal nám Jenčík.

Škody sa začali vyčíslovať až teraz, pretože postup úradov sa vraj nedal urýchliť: „Vzhľadom na to, že legislatíva je v tomto prípade dosť deravá, tak okresný úrad sám nemá nástroje, aby si sám robil zamerania. Preto požiadali o súčinnosť Bratislavskú vodárenskú spoločnosť aj o geodetické zameranie a preverenie kvality spodných vôd v tejto lokalite. Aj v BVS je nejaký schvaľovací postup. Potrebovali konkretizovať miesta, kde sa budú robiť vrty podľa prúdenia spodných vôd,“objasnil mestský poslanec. Geodetov bude treba zaplatiť, ide totiž o externú službu: „BVS si musela službu objednať. Sami geodetov nemajú. Muselo to schváliť predstavenstvo a vyčleniť na to prostriedky. Momentálne BVS supluje štát. Nie je to v poriadku, ale sme radi, že je to niekto ochotný urobiť.“