Pri skutku bolo údajne nápomocné slovenské ministerstvo vnútra, ktoré v lete 2017 požičalo súdruhom z Vietnamu náš vládny špeciál. Práve týmto strojom podľa nemeckej tlače zo schengenského priestoru nedobrovoľne vyviezli bývalého vysokopostaveného vietnamského politika a šéfa štátnej spoločnosti, v rodnej krajine odsúdeného na doživotie.

Unesený: Kedysi vysokopostavený vietnamský politik a šéf štátnej firmy Trinh Xuan Thanh. V rodnej krajine ho odsúdii na doživotie za korupciu a spreneveru. Vlani ho uniesli z Nemecka.
Unesený: Kedysi vysokopostavený vietnamský politik a šéf štátnej firmy Trinh Xuan Thanh. V rodnej krajine ho odsúdii na doživotie za korupciu a spreneveru. Vlani ho uniesli z Nemecka.
Zdroj: TASR

Nemecké médiá v tejto súvislosti vytiahli nielen informáciu o úlohe Slovenska pri únose, ale tiež meno bývalého poradcu Roberta Fica pre oblasť zahraničnoobchodných vzťahov Quanga Le Honga. Ide o muža pochádzajúceho z Vietnamu, ktorý v súčasnosti už ťahá nitkami priamo na zastupiteľskom úrade vo vietnamskom Hanoji. Silné slovo však podľa všetkého nestratil ani na Slovensku. Lenže kto pán Quang Le Hong v skutočnosti je? Ako sa vôbec dostal do blízkosti Roberta Fica? Nevedno. Kompetentní opäť mlčia.

Prišiel a zostal

Quang Le Hong má 54 rokov a na Slovensko, do bývalej Československej socialistickej republiky, prišiel v osemdesiatych rokoch minulého tisícročia ako študent. Bolo to v období, keď sa náš socialistický aparát zaviazal pomôcť vojnou poznačenému Vietnamu pri výchove odborníkov najmä technického zamerania. Mnohí občania z ďalekej Ázie už u nás zostali. Našinec si ich spája najmä s povestnými trhmi s lacným oblečením a obuvou či s bistrami, kde ponúkajú chutné jedlá s čudne znejúcimi názvami.

Niektorí Vietnamci to však na Slovensku dotiahli oveľa ďalej a poriadne vysoko. Jedným z nich je Quang Le Hong, ktorý v roku 1990 získal inžiniersky titul na vtedajšej Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Začal podnikať, ako sám hovorí, aktívne rozvíjať komunitný život Vietnamcov na Slovensku, ale tiež slovensko-vietnamské vzťahy. V roku 2001 získal naše štátne občianstvo. Objavili sa reči, že akýmsi pofidérnym spôsobom. Quang Le Hong to však odmieta a tvrdí, že Slovákom sa stal zákonnou cestou.

Súhlasil?: Na požičanie slovenského vládneho špeciálu dal v júli 2017 súhlas vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Ten tvrdí, že o účele využitia nemal ani tušenie.
Súhlasil?: Na požičanie slovenského vládneho špeciálu dal v júli 2017 súhlas vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Ten tvrdí, že o účele využitia nemal ani tušenie.
Zdroj: TASR

V auguste 2008 začal po údajne úspešnom výberovom konaní pracovať na ministerstve hospodárstva, ktoré ho vzápätí vyslalo ako ekonomického diplomata na slovenský zastupiteľský úrad do Hanoja. Tam pôsobil až do roku 2011. Nasledujúce tri roky bol Quang Le Hong konzultantom v oblasti zahraničného obchodu Slovenskej agentúry pre rozvoj a investície.

Pán poradca

Raketová kariéra tohto Slováka s vietnamskými koreňmi pokračovala aj v roku 2015, keď sa dostal do blízkosti bývalého premiéra Roberta Fica. Začal vykonávať funkciu jeho poradcu pre oblasť zahraničnoobchodných vzťahov. Podľa jeho slov túto pozíciu obsadil vďaka svojim skúsenostiam „z podnikateľského sektora aj z viacerých pozícií v slovenskom verejnom sektore, špecificky v oblasti obchodno-investičnej spolupráce“.

Kto konkrétne a kedy ho v tejto súvislosti oslovil, Quang Le Hong odmietol prezradiť. Reagoval len vyjadrením, že „vyššie uvedená činnosť nebola vykonávaná v trvalom alebo štátnozamestnaneckom pomere. Výber poradcov je vecou predsedu vlády SR a jeho administratívy“.

Prezradiť podrobnosti okolo dosadenia Quanga Le Honga do blízkosti vtedajšieho premiéra dnes odmietajú aj kompetentní z Úradu vlády SR, ktorí sa k tejto téme nevyjadrili vôbec.

Únos ako z filmu

Ale mali by. Quanga Le Honga si totiž všimli aj zahraničné médiá, a to práve v súvislosti s udalosťou, ktorá na Slovensko nevrhá najlepšie svetlo. Údajne sa zapojilo do únosu vietnamského občana. Išlo o bývalého vysokopostaveného politika a šéfa štátnej spoločnosti Trinha Xuana Thanha, ktorého vo Vietname v roku 2016 odsúdili za korupciu a spreneveru 125 miliónov eur na doživotný trest. Keďže o spravodlivom procese v tejto komunistickej krajine mal zrejme pochybnosti, ušiel do Nemecka, kde požiadal o azyl. Po neúspešných vyjednávaniach oboch krajín o jeho vydanie sa Vietnam napokon rozhodol záležitosť riešiť skutočne svojsky. Vlani v júli za bieleho dňa Trinha Xuana Thanha jednoducho uniesli. Počas prechádzky berlínskymi ulicami pri ňom zastavila dodávka, do ktorej ho naložili dvaja muži a odviezli nevedno kam.

Sídlo: Rodinný dom Quanga Le Honga v bratislavských Vajnoroch je spustnutý napriek tomu, že by tam okrem iného mala sídliť Vietnamsko-slovenská komora.
Sídlo: Rodinný dom Quanga Le Honga v bratislavských Vajnoroch je spustnutý napriek tomu, že by tam okrem iného mala sídliť Vietnamsko-slovenská komora.
Zdroj: Dávid Duducz

Z vyšetrovania nemeckých štátnych orgánov neskôr vyplynulo, že vozidlo malo českú poznávaciu značku a nešťastníka ním zrejme do Prahy uniesli vietnamskí agenti. O niekoľko dní to isté auto stálo na parkovisku pri bratislavskom vládnom hoteli Bôrik. Bolo to presne v čase, keď v objekte rokoval náš vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák s vysokopostavenými predstaviteľmi vietnamských bezpečnostných zložiek. Tí museli následne odletieť na akési neplánované stretnutie do Moskvy, preto požiadali Kaliňáka o poskytnutie slovenského vládneho špeciálu. Vyhovel im - práve týmto lietadlom Vietnamci vraj vyviezli svojho uneseného občana zo schengenského priestoru.

Nevedkovia

Slovenskí predstavitelia sa po prepuknutí škandálu vyhovárajú, že nemali ani potuchy o tom, na čo chce vietnamská delegácia vládne lietadlo demokratickej krajiny využiť. Azda sa im dá aj veriť. Lenže vyjadrenia typu, že všetci Vietnamci, ktorí nastúpili do lietadla, boli rovnakí, mali platné diplomatické pasy, nikto nebol spútaný či, nebodaj, v kóme, si mohli odpustiť. Veď žiadny normálne zmýšľajúci človek si hádam nemyslí, že vietnamská, respektíve akákoľvek tajná služba by vec riešila tak prvoplánovo. Či je vari pre akúkoľvek štátnu moc problém dopredu vyrobiť diplomtický pas a potom ho komusi správne omámenému liekmi podstrčiť? Nie je a veľmi dobre to vedia aj zodpovední. Určite jednoduchšie je však hlúpo sa vyhovárať, ako si priznať, že Vietnamci nás podľa všetkého oklamali a využili. Asi sa pritom spoliehali na naše priam nadštandardné vzťahy.

Samozrejme, niečo iné bude, ak sa zistí, že Slovensko vedelo alebo tušilo, čo Vietnamci chystajú. Nemecké médiá pritom naznačujú svoju nedôveru voči človeku, ktorý mal v minulosti blízko priamo k slovenskému premiérovi. Je ním Quang Le Hong. Práve on vraj bol prítomný aj na rokovaniach vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka s vietnamskou delegáciou v hoteli Bôrik. Niekoľko týždňov po tejto udalosti ho slovenské ministerstvo zahraničia opäť vyslalo na náš zastupiteľský úrad do Hanoja, kde je po odvolaní veľvyslanca najvyššie postaveným diplomatom. Zastáva post chargé d’affaires.

Podľa nemeckých médií je však náplň práce Quanga Le Honga veľmi neštandardná. „Odvtedy, čo je Quang Le Hong vedúcim diplomatom v Hanoji, objavujú sa nové podozrenia. Kto chce získať turistické slovenské víza, musí najprv položiť na stôl tritisíc eur. Ak chce dotyčný na Slovensku pracovať, vyjde to ešte drahšie,“ napísal po rozhovoroch s viacerými Vietnamcami nemecký denník TAZ, ktorý citovali slovenské médiá.

Ak by sa podozrenia zahraničných médií potvrdili, znamenalo by to, že Quang Le Hong presne pochopil, ako to vo svete veľkej politiky chodí. Lebo ako podnikateľ či rozvíjač vzťahov medzi slovenskou a vietnamskou komunitou zas až tak veľa vody zrejme nenamútil.

Jeho meno figurovalo v niekoľkých nie veľmi úspešných firmách. Cez jednu napríklad prevádzkoval cestovnú kanceláriu a predával letenky. Hoci Quang Le Hong v nej už temer desať rokov nefiguruje, spoločnosť stále sídli v jeho rodinnom dome v bratislavských Vajnoroch. Úraduje tam vraj aj Vietnamsko-slovenská komora, ktorej do roku 2008 šéfoval. Po príchode na miesto sme však našli len zanedbanú, zamknutú nehnuteľnosť.

Stále silné slovo

Napriek tomu sa zdá, že Quang Le Hong má minimálne v Bratislave stále silné slovo. Vietnamskú komunitu vie vraj zburcovať najmä pri všelijakých regionálnych voľbách, kde sa počíta každý hlas. Pri tých posledných, do samosprávneho kraja, sa s ním vraj spoznal aj súčasný bratislavský župan Juraj Droba. „S pánom Quangom Le Hongom sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba pozná od jesene minulého roku. V rámci svojej župnej kampane sa bol predstaviť zástupcom viacerých komunít žijúcich v kraji vrátane vietnamskej,“ napísala nám hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman.