Ono „dopyt“ po úkrytoch, ktorý ochráni tých „vyvolených“ pred akoukoľvek katastrofou je starší už ako ľudstvo samo. V poslednom čase vo víre udalostí vo svete a najmä celkom blízko nás, v Európe,  sa však záujem o výstavbu bunkrov najmä od boháčov zvýšil.

Z rôznych protiatómových krytov a bunkrov máme dojem, že sú to malé kobky, kde sa ľudia tlačia jeden na druhého. Ale zdá sa, že to ide aj inak.
Zdroj: Profimedia

S bazénom i záhradou

Švajčiarska spoločnosť Oppidum Bunkers najnovšie uvádza na trh luxusné podzemné bunkre, ktoré majú poskytnúť priam päťhviezdičkovú ochranu pred jadrovou apokalypsou. Bunkre L' Heritage majú plochu o rozlohe tisíc metrov štvorcových! Možno si ich objednať s možnosťou ďalšieho vybavenia vrátane súkromnej umeleckej galérie, garáži, vnútornej záhrady a kúpeľov so súkromným bazénom i wellnessom. V niektorých týchto podzemných stavbách je dokonca možné žiť plnohodnotne a luxusne aj niekoľko rokov. Zakladateľom Oppidum je Jakub Zamrazil. 

Bazén v luxusnom bunkri môže vyzerať ako v "normálnej záhrade".
Zdroj: Profimedia

Viac fotografií si pozrite v GALÉRII.

Istota u susedov

Jeden takýto úkryt pre tých najbohatších The Oppidum sa nachádza dokonca u našich západných susedov, v Česku. Leží len asi sedem kilometrov juhozápadne od Českého Brodu, čo je pár minút letecky z Prahy. Výstavba údajne začala už počas socialistického českoslovensého režimu v roku 1984 a podieľali sa na nej sovietska a československá armáda. Po Nežnej revolúcii ju odkúpil súkromný vlastník. Ako napísal portál TopDesať, dnes za dostavbou najväčšieho a najluxusnejšieho bunkru široko ďaleko stojí rovnaký podnikateľ, ako v prípade prvej spomínanej spoločnosti.

V luxusnom bunkri možno vraj v pohodlí prežiť niekoľko rokov.
Zdroj: Profimedia