Štefana Harabina netreba verejnosti bližšie predstavovať. V minulosti zastával významné funkcie. Pôsobil napríklad ako minister spravodlivosti, ale tiež v pozícii predsedu Najvyššieho súdu. Pre rezort justície to neboli práve najlepšie roky.

Ešte len po odchode do dôchodku však Štefan Harabin, ako sa hovorí, chytil druhý dych. Objavil čaro sociálnych sietí, prostredníctvom ktorých prezentoval svoje, dalo by sa pokojne povedať kontroverzné, názory. Uchádzal sa aj o post prezidenta republiky a hoci sa nedostal ani do druhého kola, označil sa za víťaza hlasovania. Teda toho skutočného, ľudového. Počas koronovej pandémie sa zas z neho stal doslova burič národa. Neuznával opatrenia, protestoval, odmietal nosiť rúško, čo bol aj dôvod, prečo ho riešila polícia.

Aký otec, taký syn

V tatových šľapajach sa vybral aj Branislav Harabin. Nielen tých profesijných, ale aj čo sa občianskej neposlušnosti týka. Mladý Harabin sa stal sudcom v roku 2017, keď mu menovací dekrét odovzdal vtedajší prezident Andrej Kiska. Ani on sa nevedel stotožniť s tým, že si má ako sudca počas pojednávaní prekrývať tvár.

Nadriadení na Okresnom súde Bratislava I ho preto oficiálne nielen pokarhali, ale v lete 2021 preradili z trestného úseku do obchodného, kde neprichádzal tak často do kontaktu s účastníkmi konaní. Inými slovami, nemal možnosť pojednávať.

V tejto súvislosti sa spomínalo dokonca vyzlečenie mladého Harabina zo sudcovského talára, po upokojení situácie okolo pandémie sa však všetko vrátilo do starých koľají.

FOTO nájdete v GALÉRII >>

Branislav Harabin je opäť trestným sudcom. Pre PLUS 7 DNÍ to potvrdil predseda súdu René Milták, ktorý uviedol, že „po odchode trestného sudcu JUDr. Jána Goliana, PhD., na Krajský súd v Bratislave k 1. septembru 2021, sa sudca JUDr. Branislav Harabin špecializuje výhradne na trestnoprávnu agendu, a to od októbra 2021“.

Dvojnásobná vražda

Treba pripustiť, že v uvedenej pozícii to syn Štefana Harabina rozhodne nemá jednoduché. Ale svoje by o tom vedeli rozprávať všetci jeho kolegovia z tohto súdu, ktorý patrí medzi najvyťaženejšie na celom Slovensku. Niektoré kauzy tam ležia bez vyrieknutia rozhodnutia dlhé roky. Takou je aj dvojnásobná vražda, ktorá krajinou otriasla koncom roka 2004.

Došlo k nej v Moste pri Bratislave, kde v to čase neznámi páchatelia zaútočili na vozidlo prechádzajúce obcou. Auto, na ktoré spustili streľbu, následne narazilo do múra. Jeden z páchateľov pribehol k nemu a posádke uštedril aj takzvané rany istoty. Nezabránil mu v tom ani fakt, že vo vozidle sa nenachádzal iba muž, na ktorého bol útok namierený, ale jeho blízki. Družka a len 10-ročný syn. Chlapček po prvom útoku dokonca ešte žil. Keď to útočník zaznamenal, bez milosti na neho opäť vystrelil.

Polícii sa relatívne rýchlo podarilo priblížiť k menám možných páchateľov tohto ohavného skutku. Údajne to boli mafiáni z východného Slovenska Nikola Pajdič a Jozef Balogh. Ich vodcom bol Branislav Adamčo, ktorý údajne stisol spúšť. Vraždu bývalého policajta, na ktorého bol útok zameraný, im vraj sprostredkoval ďalší nebezpečný muž slovenského podsvetia Karol Mello z Prievidze.

Súd bez konca

V roku 2008 sa orgánom činným v trestnom konaní podarilo prípad sfinalizovať až k podaniu obžaloby. Odvtedy sa spis nachádza na Okresnom súde Bratislava I, kde ho na stôl dostalo už päť sudcov.

Aktuálne sa bude prípad snažiť rozlúsknuť práve Branislav Harabin, ktorý pre PLUS 7 DNÍ priblížil, že pridelený mu bol vlani v septembri. Ozrejmil, že posledné pojednávanie v tejto veci sa konalo 20. júna 2019.

Harabin ml. vysvetlil, že celý prípad v uplynulých rokoch skomplikovala a zdržala snaha presunúť ho na Špecializovaný trestný súd. „V predmetnej trestnej veci OS Bratislava I na neverejnom zasadnutí senátu uznesením zo 7. apríla 2021 rozhodol tak, že vec postupuje Špecializovanému trestnému súdu z dôvodu vecnej príslušnosti... Proti tomuto uzneseniu podal sťažnosť prokurátor a viacerí obvinení. Krajský súd v Bratislave 25. novembra 2021 napadnuté uznesenie zrušil v celom rozsahu a súdu prvého stupňa uložil, aby vo veci znovu konal a rozhodol,“ priblížil sudca Harabin.

Z jeho vyjadrení vyplýva, že s kauzou dvojnásobnej vraždy z roku 2004 sa bude musieť napokon predsa len popasovať okresný súd, kde sa pojednávať v tejto veci začalo ešte na začiatku októbra 2010. Ako už bolo uvedené, prípadom sa doteraz zaoberali štyria sudcovia, Harabin ml. je piaty. K ich výmene dochádzalo z rôznych dôvodov. „Išlo o prerozdelenie spisov po odchode sudcu do dôchodku, vylúčenie zákonného sudcu či dlhodobá PN sudcu,“ ozrejmil Branislav Harabin, ktorý termín pojednávania stanovil na 25. apríla tohto roka.