Hoci k téme zvláštneho prerozdeľovania financií na podporu vedy sa povedalo a zistilo naozaj dosť, na povrch stále vychádzajú nové skutočnosti. Už vieme, že milióny eur dostali i všelijaké čudné firmy, ktoré varia pivo, nemajú temer žiadne tržby, výskumu sa nikdy nevenovali, nedisponujú materiálnymi ani personálnymi kapacitami, zato však niektoré z nich vhodnými prepojeniami.

Nám sa podarilo nájsť ďalší zaujímavý prípad pridelenia nenávratného finančného príspevku. Ministerstvo školstva prikleplo takmer 6,5 milióna eur spoločnosti Dekonta, s. r. o., na vznik Priemyselného výskumno-vývojového centra rýchlorastúcich drevín v obci Oborín pri Michalovciach. Ukazuje sa však, že hlavné slovo v projekte má jeho „vedľajší“ člen, a to firma WATER PARTNER SLOVAKIA. Presnejšie, jedna z jej konateliek a spoločníčok Hana Slávičková. Žena, ktorej meno figuruje vo viacerých podnikoch po boku mediálneho a reklamného mága Fedora Flašíka. Napokon tým, že s projektom im pán Flašík pomáha, sa Hana Slávičková netají. Ale on to robí vraj len preto, že ho o to požiadali.

Výskum v Oboríne

„Tak tu by to malo byť,“ ukazuje nám rozmachom ruky starosta Oborína Arpád Csuri. Stojíme pri pomerne zanedbanom pozemku, kde by malo do troch rokov vyrásť moderné výskumné centrum. Aj richtárovi tejto dediny na východe Slovenska to znie pomerne čudne. Ale čo už. Tu berú každú príležitosť. Všetkými desiatimi. Arpád Csuri dúfa, že projekt bude úspešný. Viac však k nemu zatiaľ povedať nevie. „Len toľko, že asi pred rokom a pol sem prišiel jeden pán advokát a hovoril, že zastupuje nejakú firmu, pre ktorú hľadá vhodné prostredie a priestory na výskum. Na to som, samozrejme, reagoval slovami, že veľmi rád pomôžem, ale čo to prinesie obci. Vraj na začiatok tri-štyri pracovné miesta,“ približuje rokovania o výskumnom centre rýchlorastúcich drevín starosta, ktorý záujemcom ponúkol pusté pozemky po bývalom poľnohospodárskom družstve. Nachádzajú sa na nich aj zanedbané objekty. Ak všetko vyjde, o niekoľko rokov by to mohla byť minulosť a v dedine sa začne skúmať. Rýchlorastúce dreviny a ich využitie v praxi. Čo to presne znamená, Arpád Csuri netuší, lebo, ako trefne poznamená, nie je predsa výskumník.

Vie len toľko, že u nich rýchlo rastú vŕby a iné dreviny, ktoré sa dajú využiť aj ako štiepka na kúrenie. Či to však treba skúmať... Nuž, ťažko povedať. Nádeja sa, že projekt bude úspešný. Vychádza pritom zo skutočnosti, že pred niekoľkými týždňami opäť dostal návštevu. „Omrknúť“ prostredie si prišla aj akási pani Slávičková, ktorej firma vraj projekt zastrešuje. Tá mu oznámila, že je všetko na najlepšej ceste, pretože peniaze asi dostanú.

Hlavný či vedľajší?

Starosta obce Oborín mal zrejme na mysli Hanu Slávičkovú, jednu z konateliek a spoločníčok firmy WATER PARTNER SLOVAKIA. Tá je vedľajším partnerom projektu zameraného na vznik priemyselného výskumno-vývojového centra. Zdá sa však, že len naoko. Nitky totiž podľa všetkého ťahá práve pani Slávičková, a to aj cez muža, ktorý, hoci to odmieta priznať, má stále silné prepojenie na predstaviteľov vládnej strany Smer. Ide o Fedora Flašíka. Slávičková figuruje v niekoľkých jeho firmách a je považovaná za jeho prvú ruku. S Hanou Slávičkovou sme osobne chceli rozobrať podrobnosti projektu, na ktorý ministerstvo školstva v operačnom programe.

Výskum a inovácie 16. júna tohto roka schválilo takmer 6,5 milióna eur. Firmu WATER PARTNER sme hľadali na adrese uvedenej v Obchodnom registri. V bratislavskom Ružinove sme však našli len „virtuálne sídlo“, čo nám objasnila pani z exekútorského úradu nachádzajúceho sa na rovnakej adrese. „Oni sem nechodia, občas im príde pošta a čo chcú, to im naskenujeme,“ zasvätila nás do diania pracovníčka. V budove má takúto schránku dvadsiatka firiem. Poskytla nám aspoň mailový kontakt, na ktorý sme zaslali niekoľko otázok. A pani Slávičková reagovala.

Trh s drevom

K projektu sa vraj dostala tak, že ju asi pred troma rokmi oslovil jeden známy, ktorý sa zaoberá poradenstvom a konzultáciami a zároveň výskumom v oblasti rýchlorastúcich drevín. Následne začal plán získavať konkrétne obrysy, až sa z neho vykryštalizoval projekt, ktorý sa má uskutočniť s podporou Európskej únie a nielen s ňou. „Do projektu vkladáme zároveň nemalé vlastné prostriedky, ale výrazným impulzom na rozjazd projektu je získanie dotácie, ktorú máme v pláne použiť na vybudovanie výskumného centra a na aplikáciu výsledkov výskumu do praxe. Výstupom projektu bude okrem iného vytvorenie troch startupov a jedného spin-offu. Ak by sa projekt vyvíjal ako predpokladáme, mohlo by dôjsť v horizonte piatich rokov k vytvoreniu 500 pracovných miest na východnom Slovensku pre nízkokvalifikovaných zamestnancov, čo je v tejto chvíli najviac ohrozená skupina obyvateľov,“ rozpísala sa kvalifikovane Hana Slávičková. Priblížila, že do projektu je zapojených niekoľko zahraničných expertov pôsobiacich na svetovej úrovni v oblasti výskumu rýchlorastúcich drevín. Cieľom spoločnosti WATER PARTNER je naštartovať trh s drevnou hmotou vybraných druhov drevín, a to nielen na energetické účely, ale predovšetkým na hospodárske. Takisto by chceli čiastočne generovať zisk zo zvyškovej biomasy vo forme hnojiva alebo drevnej štiepky.

Majú skúsenosti

Na margo hlavného partnera projektu, ktorým je oficiálne firma Dekonta, s. r. o., uviedla, že ide o firmu, ktorá má na území Slovenska skúsenosti s výskumom. „Oni sú vďaka svojej histórii experti na odstraňovanie ekologických záťaží, a teda im prináleží časť projektu zameraná na oblasť ekológie a životného prostredia,“ dodala Slávičková. S konateľmi uvedenej firmy sme sa chceli skontaktovať aj my. Žiaľ, bezúspešne. Na adrese, kde by mali sídliť, sme sa dozvedeli, že tam už takmer dva roky nesedia, pretože to zabalili. „Voľajako sa im nedarilo. Len tu, jeden pán architekt im dovolil, aby si na jeho schránku prilepili názov svojej firmy pre prípad, že im niečo príde, a raz za čas sem skočí niekto od nich spýtať sa na poštu,“ dozvedeli sme sa na adrese, kde by mal sídliť hlavný partner projektu, na ktorý schválil štát 6,5 milióna eur. Na firmu Dekonta, s. r. o., sme nenašli ani mail, ani telefónne číslo.

Má v tom prsty mág

Čo sa týka Fedora Flašíka, jeho pravá ruka Hana Slávičková potvrdila, že na projekte výskumného centra skutočne spolupracoval. „Pána Flašíka som požiadala o pomoc iba pri hľadaní vhodných pozemkov na účely projektu a zároveň o pomoc pri orientácii na slovenskom trhu. S týmto cieľom spolupracujeme s pánom Flašíkom asi rok, možno rok a pol. Pán Flašík je expert na slovenský trh a radi by sme ďalej využívali jeho služby,“ vysvetlila Hana Slávičková. Samotný Flašík sa ďalšej spolupráci nebráni. Myslí si totiž, že je to prospešný projekt, ktorý sa dá využiť aj na biznis, keď vyjde.

Čudné prerozdeľovanie eurofondov na výskum už preveruje polícia, zaujíma sa oň aj Európska komisia. Sám minister Plavčan sľúbil, že jeho rezort sa na projekty pozrie, aktuálne podozrenia však počas tlačovej konferencie nevedel vysvetliť. Ak Plavčana SNS do konca leta nestiahne, bude čeliť odvolávaniu. Možno by mu stálo za to mrknúť sa bližšie aj na vedecké ambície Flašíkovej pravej ruky.