Tip na článok
Juraj Široký: Zbavuje sa svojich podnikateľských aktivít vo Vysokých Tatrách.

Podnikateľ Juraj Široký opúšťa Vysoké Tatry. Zbavuje sa majetku cez ľudí, ktorí majú blízko k mafiánom?

Podnikateľ Juraj Široký opúšťa Vysoké Tatry. Okrem lukratívneho hotela sa tam zbavil rozsiahleho pozemku, na ktorom v minulosti plánoval postaviť ubytovacie zariadenie

Galéria k článku (4 fotografie )
Minulosť: Starý Smokovec stráca ráz malebného historického kúpeľného miesta.
Neslávne známy: Meno Juraja Širokého najviac rezonovalo v kauze Váhostav. Na snímke podnikateľ odchádza z policajného prezídia.
Juraj Široký: Zbavuje sa svojich podnikateľských aktivít vo Vysokých Tatrách.

Nielen bývalého predsedu Prešovského samosprávneho kraja a súčasného poslanca Národnej rady Petra Chudíka možno cez biznis spojiť s ľuďmi, ktorí majú blízko k slovenskému podsvetiu. Aj známy podnikateľ Juraj Široký podľa všetkého využil služby zaujímavej dvojice mužov. Ich prostredníctvom sa zbavil lukratívneho majetku vo Vysokých Tatrách. Ide o takmer hektárový pozemok v centre Starého Smokovca, na ktorom už niekoľko týždňov rastie nová dominanta našich veľhôr. Nejde o žiadny architektonický skvost zapadajúci do historického koloritu Tatier, ale o objekt, ktorý vyvoláva veľa otázok a negatívnych emócií. Svedčia o tom reakcie návštevníkov.

Neslávne známy: Meno Juraja Širokého najviac rezonovalo v kauze Váhostav. Na snímke podnikateľ odchádza z policajného prezídia.
Neslávne známy: Meno Juraja Širokého najviac rezonovalo v kauze Váhostav. Na snímke podnikateľ odchádza z policajného prezídia.
Archív

Zaskočení turisti

Skupinku českých turistov na dôchodku vstup do našich veľhôr nedávno veru poriadne zaskočil. Zostali stáť ako obarení. A to doslova. Poniektorí od prekvapenia zabudli zatvoriť ústa. Nečudo, keď sa ešte pred pár mesiacmi známym tatranským elektrickým vláčikom vyviezli do Starého Smokovca, okamžite sa im pred očami rozprestrela čarovná scenéria ako vystrihnutá z katalógu. Zo stanice stačilo pár krokov a priamo pred nimi sa zjavili týčiace sa končiare. Lenže čosi také je dnes minulosť. Po pár krokoch českí turisti síce zastali, nie však preto, aby sa kochali zázrakmi prírody. V rozpakoch sa rozhliadali, či nedošlo k omylu. Lebo pohľad sa im síce naskytol, no to, čo zbadali, ich pripravilo o reč. „Kdepak jsou Tatry?“ bolo všetko, čo po chvíli ticha dokázal zo seba vysúkať jeden z turistov, ktorý upieral oči na rozostavanú opachu. Zrejme netušil, ako trefne krátkou vetou vystihol aktuálnu situáciu v centre slovenských veľhôr, kde mocní už dávno stratili chuť a akýkoľvek cit chrániť ich jedinečnosť. Prevládli u nich úplne iné záujmy.

Podnikatelia

Zmienená stavba je novovznikajúci apartmánový rezort v Starom Smokovci, ktorý vyrastá na lukratívnom mieste nedostavaného domu kultúry. Nachádza sa v tesnej blízkosti skutočných tatranských pamätihodností, ako je Grandhotel, Villa Kunerád či drevený rímskokatolícky kostolík. Práve tie svojou architektúrou dodávali centru Starého Smokovca tradičný charakter pokojného kúpeľného miesta. Inými slovami, boli jeho neodmysliteľnou dominantou. Dnes je zjavné, že mestečko pod našimi veľhorami zásadne mení svoj vzhľad. Objekt vo výstavbe s názvom Hrebienok Resort II však dáva tušiť, že k lepšiemu to určite nebude.

Vytratil sa: Juraja Širokého sme dlhé mesiace nevideli na verejnosti.
Vytratil sa: Juraja Širokého sme dlhé mesiace nevideli na verejnosti.
Martin Domok

Jeho investorom je firma s rovnomenným názvom Hrebienok Resort, ktorej spoločníkmi a zároveň konateľmi sú páni Ľubomír Jakubčák a Milan Kušmírek. Nesporne ide o zaujímavú dvojicu podnikateľov už len z toho hľadiska, že minimálne druhý menovaný má blízko k človeku, ktorého meno sa spája s podtatranským podsvetím. Je ním verejnosti dobre známy Ondrej Žemba. Ten mal v minulosti prsty namočené v kadečom. Kušmírek a Žemba už od roku 2005 spolu figurujú vo firme SKI PARK Vyšné Ružbachy a svorne tiež sedia v akciovke i.DEAL. V minulosti mali pod palcom kežmarské mraziarne.

Rozvíjajú Tatry

Kušmírek dnes so svojím ďalším spoločníkom Jakubčákom úspešne získavajú státisíce z eurofondov na budovanie modernejších Vysokých Tatier. V roku 2014 ministerstvo hospodárstva pod vedením smeráckeho nominanta Tomáša Malatinského odkleplo ich spoločnosti Tatramarket Poprad nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 800-tisíc eur na stavbu hotela s garážami v srdci Starého Smokovca. Objekt nazvaný Hrebienok Resort dokončili v zime v roku 2016 a zožali veľký úspech. Ten ich podľa všetkého povzbudil do ďalšej investičnej činnosti v našich veľhorách.

Už o niekoľko mesiacov, presnejšie 1. júna 2017, sa totiž Kušmírek a Jakubčák prostredníctvom svojej ďalšej firmy stali majiteľmi lukratívneho takmer hektárového pozemku, ktorý sa nachádza niekoľko metrov od ich prvého úspešného projektu. Aj na tomto mieste sa onedlho začal čulý stavebný ruch. Domáci zostali šokovaní. Najmä majitelia okolitých objektov sa pýtali a zisťovali, o čo ide. Aj keď po­dľa zákona mali byť účastníkmi stavebného konania, nikto kompetentný ich o žiadnej plánovanej a už vôbec nie takej rozsiahlej výstavbe v tejto lokalite neinformoval.

Hotel BELLEVUE: Aj tento Juraj Široký predal. Stalo sa tak vlani v lete.
Hotel BELLEVUE: Aj tento Juraj Široký predal. Stalo sa tak vlani v lete.
Archív

Nuž a oddelenie územného plánovania, výstavby, životného prostredia a dopravy Mestského úradu Vysoké Tatry sa dozvedelo vskutku zaujímavé veci. Napríklad, že stavebné povolenie bolo vydané ešte dňa 27. februára 2009 pre spoločnosť DEVELOPMENT SK, s. r. o., so sídlom na Priemyselnej ulici v Bratislave, a to na stavbu hotela BELLEVUE - PALACE, Starý Smokovec. „Na základe žiadosti o zmenu stavby bolo oznámené začatie konania, ktoré bolo zverejnené dňa 21. marca verejnou vyhláškou. Z dôvodu veľkého počtu účastníkov konania bolo oznámenie o začatí konania zverejnené verejnou vyhláškou,“ ozrejmili z vysokotatranského mestského úradu, prečo písomne nevyzvali každého účastníka konania zvlášť na podávanie prípadných námietok. Oficiálne teda preto, že ich bolo veľa, neoficiálne kompetentní hádam aj tušili, že taká mohutná výstavba by dnes už len tak neprešla.

Biznis po Širokom

Len aby bolo jasné, zmenu stavby v roku 2018 už žiadali páni Kušmírek a Jakubčák, pretože spomínané povolenie z roku 2009 bolo vydané na hotel. V súčasnosti sa však v centre Starého Smokovca buduje 138 apartmánov, ktoré po­dľa informácií týždenníka TREND patria medzi najdrahšie na trhu. Ich ceny sa pohybujú priemerne od 2 620 do 3 255 eur za štvorcový meter vrátane DPH. Napriek tomu je vraj už väčšina z nich predaná. Apartmány sa rozdelia na dvojice štvorpodlažných objektov.

Minulosť: Starý Smokovec stráca ráz malebného historického kúpeľného miesta.
Minulosť: Starý Smokovec stráca ráz malebného historického kúpeľného miesta.
Archív

Hoci došlo k zmene pôvodnej stavby, čo potvrdili z mestského úradu, dvojica podnikateľov sa za výdatnej pomoci úradníkov umne vyhla všakovakým papierovačkám. Z veľkej miery totiž prevzali pôvodný projekt, ktorého investorom mala byť v roku 2009 už spomínaná bratislavská firma DEVELOPMENT SK. Ide pritom o jednu zo spoločností patriacich do portofólia podnikateľa Juraja Širokého, ktorého meno sa spája s kauzou Váhostav či mecenášstvom strany Smer.

Vysoké Tatry boli kedysi jeho srdcová záležitosť. Zhruba pred desiatimi rokmi bol v tejto oblasti jedným z najvýznamnejších investorov. Donedávna mu v Tatrách patril aj známy Grand Hotel Bellevue. Vlani v lete sa podľa zistení TREND-u jeho novými majiteľmi stali podnikatelia Adrián Vološin a Roman Murár. Nuž a zhruba v rovnakom čase sa zbavil aj hektárového pozemku v centre Starého Smokovca, na ktorom ešte v roku 2008 plánoval postaviť hotel BELLEVUE - PALACE.

Hanbite sa!

Na ďalšie investičné plány vo Vysokých Tatrách aj na bližšie podrobnosti okolo apartmánového projektu Hrebienok Resort II sme sa pýtali i podnikateľov Ľubomíra Jakubčáka a Milana Kušmíreka. Okrem iného nás zaujímalo, za akú cenu pozemok a projekt získali, kto bol iniciátorom trans­akcie, aj to, či majú v Tatrách ďalšie investičné plány. Otázky sme im zaslali mailom, na ktoré jeden z nich, konkrétne Ľubomír Jakubčák, veľmi stručne odpovedal: „A nevadí vám, že ste mi na to nedali čas? Nehanbíte sa?“

Mimochodom, mená uvedených podnikateľov sú verejnosti známe aj v súvislosti s bývalým prešovským županom a poslancom NR SR Petrom Chudíkom, ktorý sa popri politike venuje alternatívnej energetike. Je spoluvlastníkom firiem 1. FVE HUMENNÉ a 2. FVE HUMENNÉ. Tie prevádzkujú fotovoltické elektrárne. Chudík v nich kúpil podiel v roku 2011, a to práve od Ľubomíra Jakubčáka a Milana Kušmíreka.

Prečítajte si aj:

Prečo podľa vás opúšťa Juraj Široký Vysoké Tatry? Dajte nám vedieť do diskusie...

VIDEO Plus 7 Dní