Zasahovanie v teréne či na koncertných podujatiach, charitatívna činnosť. Zoznam aktivít záchrannej služby dvoch mladíkov z Bratislavy, ktorý by o profesionalite a dobrom úmysle presvedčil nejedného empatického človeka. Problém je však v tom, že daná služba nemá oprávnenie vykonávať záchrannú službu. Okrem pofidérnych zásahov v teréne preukazovala svoje „kvality“ počas utečeneckej krízy na srbských hraniciach.

Bezcieľne vozenie

Ďalšiu skúsenosť so spoločnosťou Blue Star Emergency, ktorá svojvoľne zneužíva dieru v našej záchranárskej legislatíve, nám porozprával vodič sanitky, ktorý s údajnými záchranármi začal spolupracovať. V domnení, že nastúpil do práce k serióznej záchrannej službe, si začal postupne uvedomovať, že opak je pravda.

Akčná dvojka: Podľa našich informácií záchranári podávali na verejnej akcii infúzie.
Akčná dvojka: Podľa našich informácií záchranári podávali na verejnej akcii infúzie.
Zdroj: Facebook

„Fungovalo to tak, že sme sa bezcieľne vozili po Bratislave a keď oni niekoho videli, že mu je zle alebo je opitý, hneď mi zapli majáky a kričali - ‚Otoč sa, choď tam rýchlo, treba ho skontrolovať, či je v poriadku.‘ Chceli ho silou-mocou dostať do auta,“povedal nám Marek, vodič sanitky, ktorý kvôli svojej profesii absolvoval patričné kurzy a psychotesty. Väčšina ľudí však túto obetavú pomoc pohotovej záchranky odmietla. „Sanitku majú dobre vybavenú. Majú v nej ampulky, injekcie, skalpel. Keďže som ich nepoznal, bol som v tom, že je to nejaký súkromný poskytovateľ. Veď mali na sebe aj nápisy. Takisto mali celkom peknú kanceláriu a sklad s liekmi,“ dodal nič netušiaci člen záchranného tímu.

Podozriví pre Srbov

Po týždni v uliciach hlavného mesta sa Markovi naskytla ponuka odísť so záchranármi na misiu do Srbska pomáhať utečencom, ktorí v roku 2016 prúdili do Európy. „Mali sme im ponúknuť základné vyšetrenia, aby utečenci mali prvotný doklad, že sú v poriadku, nemajú tropické choroby a podobne,“ vysvetlil nám Marek, podľa ktorého záchranka dostala od niektorých slovenských sponzorov dosť štedré finančné príspevky na svoju záchranársku činnosť. „Neboli to malé sumy. Pohybovali sa od 15- do 30-tisíc eur,“ vysvetlil vodič sanitky. Po príchode do Srbska však Marek zostal prekvapený, pretože srbské bezpečnostné zložky ich sanitku k utečencom nepustili. „Oni už nejakým spôsobom videli, že to nie sú skutoční záchranári, ale ja som to stále bral, že je to v poriadku. Keď sme tam boli, ani raz nás tam nepustili,“ dodal Marek. Celý týždenný pobyt pomoci utečencom, podľa jeho slov, prebiehal tak, že obaja fiktívni záchranári, Pavol aj Lukáš „boli ožratí deň-noc“.

Pavol Krajčovič (prvý sprava) je konateľom spoločnosti.
Pavol Krajčovič (prvý sprava) je konateľom spoločnosti.
Zdroj: Facebook

Rozčarovanie však prišlo po príchode domov. „Prichádzali sme do Bratislavy, pýtal som sa ich, kedy budú peniaze. Vraj mám prísť tak za dve-tri hodiny a vyplatia ma aj za Srbsko a normálne pokračujeme,“dožadoval sa Marek, ktorý však peniaze za dva týždne nikdy neuvidel. „Volal som im, kedy sa stretneme. Oni už špekulovali, že ‚peniaze nemáme, to ti dáme neskôr, zajtra príď do roboty‘. Už som videl, že sú tam nejaké špekulácie,“ dodal podvedený vodič sanitky, ktorý z hnevu zverejnil svoju skúsenosť s Blue Star Emergency na sociálnej sieti Facebook. Potom sa mu ozvali ďalší ľudia, ktorí prišli do kontaktu so záchranármi. Marek sa preto rozhodol podať trestné oznámenie, z ktorého vyplynulo postúpenie veci len ministerstvu zdravotníctva. „Poverený príslušník Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II vec podozrenia zo spáchania trestného činu poškodenia zdravia odovzdal príslušnému orgánu, v tomto prípade ministerstvu zdravotníctva na prejednanie priestupku alebo iného správneho deliktu,“ uviedla Veronika Slamková z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Uznesenie o odovzdaní pritom nadobudlo právoplatnosť v júli 2016. Zaujímalo nás preto, ako podozrenie vyhodnotil rezort zdravotníctva. „V predmetnej veci sa začalo a naďalej sa realizuje vyšetrovanie v spolupráci s ministerstvom vnútra,“ uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Zubári bez vzdelania

Krátku skúsenosť s konateľom spoločnosti Pavlom a jeho pomocníkom Lukášom mal aj Michal, ktorý ako vyškolený záchranár vydržal v novej práci, na rozdiel od vodiča sanitky, ešte kratšie. „Jeden deň som vyskúšal, že idem k nim, ale absolútne žiadne telefonáty do vysielačky, nič také tam nebolo,“vysvetlil nám záchranár Michal, ktorý si počas krátkej skúsenosti rozmyslel, či bude ďalej pre záchranárske duo pracovať. Rovnako nám opísal záchranársku činnosť v teréne ako náhodné stretnutia s podguráženými ľuďmi, ktorých chceli ošetrovať. Skúseného záchranára navyše zarazila „nevšedná“ ponuka od Lukáša, jedného z členov Blue Star Emergency, ktorý mu ponúkal dentálnu kontrolu, prípadne aj opravu zubov. To však podľa vlastných slov nepotreboval. Takúto činnosť vraj vykonáva aj pre známych. „Jediné oprávnenie ošetrovať ústnu dutinu pacienta má zubný lekár s titulom MDDr. alebo pôvodne stomatológ s titulom MUDr. Uvedené výkony nemôže vykonávať ani dentálny hygienik alebo zubný technik,“ vysvetlila nám Neda Markovská, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo. Odborníčka zároveň dodala, že "v žiadnom prípade nemôže také činnosti vykonávať ani kvalifikovaný zdravotnícky záchranár, pretože nemá príslušné vzdelanie ani kompetencie. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti inou osobou, ako je oprávnený zdravotnícky pracovník, môže viesť k predmetu správneho aj trestného postihu,“ dodala odborníčka Markovská.

Vlnu podozrení spustil inzerát z 11. októbra tohto roka na sociálnej sieti Facebook. Tam v uzatvorenej skupine Rajka, ktorá slúži pre potreby našincov žijúcich v tejto obci či v Maďarsku, zverejnil konateľ spoločnosti Blue Star Emergency status, kde ponúka služby svojej spoločnosti. „Otázka na vás je: Ak by ste mali v Rajke pohotovosť, koľko by ste boli ochotní paušálne platiť? Mesačne? Ročne? Išlo by o výjazdovú pohotovosť s lekárom, so záchranárom a, samozrejme, s kompletne vybavenou sanitkou,“pýta sa Pavol Krajčovič potenciálnych pacientov, pričom dodáva, že v cene paušálu by bol okrem ošetrenia prípadný transport do nemocnice. Túto spoločnosť, podľa Živnostenského registra uvedenú ako Záchranná zdravotná služba, založili v polovici roka 2013 spoločenskou zmluvou so sídlom v bratislavskom Starom Meste. Spoločníkom v nej, ako sa uvádza v Živnostenskom registri, bol aj Adam Greksa. Podľa našich informácií ide o syna speváka Mariána Greksu, ktorého v auguste tohto roku vzali do väzby pre prečin nebezpečného vyhrážania a prečin poškodzovania cudzej veci. V predmete činnosti spoločnosti sa uvádza okrem iného napríklad kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi, prenájom hnuteľných vecí, počítačové služby, ale takisto dopravná zdravotná služba a prevádzkovanie vodnej záchrannej služby.

Okrem vodiča sanitky podali trestné oznámenie na službu Blue Star Emergency dobrovoľní hasiči, ktorí prišli s podvodníkmi do kontaktu počas hodov v bratislavskej časti Vrakuňa. „Podávali dokonca infúziu, lenže to som ešte netušila, že na to oprávnenie nemajú,“ vysvetlila nám ďalšia dobrovoľná hasička, ktorá nechcela byť menovaná. Stanovisko spoločnosti sa nám doteraz nepodarilo zistiť. Telefónne čísla, ktoré má uvedené na svojich oficiálnych stránkach, sú nateraz pre verejnosť nedostupné.