Tip na článok
Veľký proces: Ako bude pokračovať obžaloba na Ivana Lexu a ďalších bývalých príslušníkov SIS?

Pol roka študoval spis o zavlečení syna prezidenta Kováča, náhle sa vraj chystá dať od prípadu ruky preč

Karol Posluch, ktorý má na stole proces týkajúci sa zavlečenia Michala Kováča mladšieho, pol roka študoval spis. Kuloárna informácia o jeho odchode zo súdu bola preto zarážajúca.

Galéria k článku (15 fotografií )
Šéf súdu: Lindtner považuje momentálne za prvoradé vykonať bezpečnostné previerky prísediacich v senáte. A potom sa uvidí.
Hlava v smútku?: V prípade Ivana Lexu vypovedá čoraz viac svedkov.
Hlava v smútku?: V prípade Ivana Lexu vypovedá čoraz viac svedkov.

Možno najsledovanejší trestný prípad v histórii slovenského súdnictva sa začína pozoruhodne. Skôr než sa proces s bývalým riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivanom Lexom vo veci zavlečenia prezidentovho syna do Rakúska stihol odštartovať, sudca Karol Posluch údajne začal mať zajačie úmysly. Informácia o tom, že by rád zmenil pôsobisko, sa objavila už v decembri a rozšírila sa rýchlosťou blesku. Podľa zvestí mal namierené na Okresný súd v Pezinku.

Karol Posluch nie je v presúvaní medzi súdmi žiadny nováčik. Začínal ako vojenský sudca a po zrušení vojenských súdov skončil na bratislavskej dvojke, potom na päťke a pred tromi rokmi napokon na Okresnom súde Bratislava III. Jeho presídľovanie malo vtedy opodstatnenie. Zameranie hľadal v trestnom práve a keďže na jednotlivých inštanciách dostával civilné spory, hľadal miesto, kde by súdil kriminálne činy. Aj preto správa o tom, že by sa vzdal takej veľkolepej kauzy, ako je obžaloba trinásťčlennej skupiny okolo Ivana Lexu, znie priam šokujúco. Len tak by pohrdol možnosťou vstúpiť do análov a novodobej histórie Slovenska?

„Počul som to, ale tak, ako som počul veľmi veľa iných vecí. Zatiaľ ma neoslovil,“ hovorí Posluchov šéf David Lind­tner. Podľa justičných teórií prichádzali do úvahy iba dve pohnútky jeho prestupu. Keďže sudca žije v istej dedine neďaleko hlavného mesta, do Pezinka by to mohol mať z časového hľadiska o niečo bližšie. Omnoho závažnejšia verzia hovorila o ovplyvňovaní sudcu, ktorý sa svojím odchodom zo súdu zbaví horúceho prípadu ešte pred jeho štartom. Tak či onak, sudcovské stavy by na svojho kolegu zrejme v oboch prípadoch nazerali ukrivdeným okom. Aj preto, že nové prípady nedostával, aj preto, že by jeho nástupca štúdiom spisu celý proces o dlhé mesiace opäť natiahol.

V Pezinku ho nezapreli

Karol Posluch popiera, že by rozmýšľal o odchode zo svojho súčasného pôsobiska. „Za posledné tri roky, od prestupu z Okresného súdu Bratislava V, som nezvažoval prestup na iný súd. Ani v súčasnosti nevidím absolútne žiadny osobný alebo pracovný dôvod na takýto postup,“ tvrdí. Zaujímavé je, že Tomáš Michálek, predseda Okresného súdu Pezinok, kam podľa kuloárnych rečí Posluch smeruje, pochybnosti nerozptýlil. Na otázky PLUS 7 DNÍ, ako sa postavil k informácii o eventuálnom Posluchovom prestupe na jeho súd a kto s ním o tejto možnosti diskutoval, reagoval vyhýbavo: „O preložení sudcu rozhoduje podľa § 14 ods. 1 zákona 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich Súdna rada Slovenskej republiky za predpokladu súhlasu sudcu a za predpokladu vytvorenia voľného miesta ministerkou spravodlivosti SR. Ako predseda súdu v tomto procese nemám žiadnu kompetenciu.“

Už teraz je však jasné, že Karol Posluch nateraz s najväčšou pravdepodobnosťou ostane na svojom mieste. Či mu niekto poradil, že nie je najvhodnejší okamih opustiť taký naliehavý prípad, ktorý vzhľadom na verejný tlak a zrušenie Mečiarových amnestií vytvoril vrásky na čele viacerých podozrivých, alebo išlo o zámerné rozšírenie tejto informácie, je otázne. Teraz je dôležité, že Posluch má na stole prípad, ktorý môže dodať jeho menu glanc. A najmä konečne zasiať medzi bežných smrteľníkov vieru v elementárnu spravodlivosť s podtitulom, že nikto nie je nad zákonom. Keďže ide o spoločensky významnú megakauzu, sudcovi jeho nadriadený pozastavil nápad vecí. V praxi to znamená, že mu neprideľovali nové prípady a on sa mohol v pokoji venovať študovaniu detailov, ako sa SIS podieľala na násilnom zavlečení prezidentovho syna.

Preverujú prísediacich

Keďže už teraz by mal mať Posluch utajovaný spis v malíčku, verejnosť i skupina z obžaloby netrpezlivo čakajú, čo bude nasledovať. „Štádium trestnej veci Ivana L. a spol. je také, že v súčasnosti prebieha previerka prísediacich sudcov v Národnom bezpečnostnom úrade (NBÚ). Dovtedy v zmysle Trestného poriadku, podľa ktorého sa postupuje v danej veci, nemožno vo veci vydať akékoľvek rozhodnutie (ide o senátnu vec),“ povedal nám Karol Posluch. Na otázky, či ho pri oboznamovaní so spisom niečo prekvapilo a aký má z neho pocit, neodpo­vedal.

Prečítajte si tiež:

VIDEO Plus 7 Dní