Policajti ho vraj šokovali. Jozef Leško, ktorému súd naparil 24,5 roka za niekoľko skutkov spáchaných v gangu Róberta Okoličányho, je konečne v base. Viac ako dva mesiace sa skrýval a muži zákona ho dolapili v dome u príbuzných v Košiciach. Vraj sa snažil získať falošné doklady, aby mohol utiecť zo Slovenska.

Zakrádal sa nocou

Leško podľa polície nezmenil svoj výzor. „Pohyboval sa po východnom Slovensku prevažne v noci, snažil sa každú noc spať na inom mieste. Nie je vylúčené, že sa istý čas zdržiaval v zahraničí,“ informovala polícia. „Jozefa Leška zadržali v rodinnom dome v mestskej časti Košice-Ťahanovce u jeho príbuzných. Zákrok proti jeho osobe musel prebehnúť rýchlo a bezpečne, keďže podľa získaných informácií sa v dome nachádzali maloleté osoby. Samotná akcia netrvala viac ako päť minút. Leško bol veľmi prekvapený, nekládol odpor, výrazne sa zľakol, nemal pri sebe strelnú zbraň,“ dopĺňajú muži zákona.

Chcel ujsť

Podľa informácií, ktoré mala polícia k dispozícii, sa Leško snažil získať falošné doklady, aby mohol bezpečne zmiznúť zo Slovenska. Zdá sa však, že bol pomalý, a tak 24,5 roka, ktoré mu uložil Najvyšší súd, si nakoniec odsedí. Leško sa nezúčastnil na poslednom pojednávaní Najvyššieho súdu, na ktorom senát vyriekol konečné rozsudky. Mal tak čas zmiznúť, kým ho prišli vyzdvihnúť do výkonu trestu. Okrem neho zmizol šéf gangu Róbert Okoličány. Pokúsil sa o to aj Jaroslav Potučko, ktorého odsúdili na doživotie, no policajti ho chytili hneď v ten istý deň. „Teraz je na rade Róbert Okoličány, taktiež odsúdený na doživotie. Zatknutie jeho najbližších spolupracovníkov je pre neho dôkazom, že nie je v bezpečí,“ varuje polícia.

Ako neviniatko

Jozef Leško pôsobil spomedzi Okoličányho zabijakov azda najmenej desivo. Svalnatý chlapec s výrazom srnky však nebol žiadny anjelik. Veď ani spomínaných 24,5 roka nedostal pre nič za nič. Zúčastnil sa na najbrutálnejšom čine, ktorý Okiho gang spáchal. V roku 2005 spolu s Róbertom Nigutom strieľali na Mercedes údajného konkurenta Jozefa Estóka. Napriek tomu, že o Nigutovi sa hovorilo, že je profesionál, počas tejto popravy pálili zo samopalu obaja bez štipky citu priamo na ulici. Okrem Estóka zabili Romana Straku, ktorý práve zaparkoval svoje auto kúsok od miesta, kadiaľ prechádzal Estókov Mercedes.

Záťah na pohrebe: Okoličány so svojimi ľuďmi došli drzo na poslednú rozlúčku s Jozefom Estókom. Sami ho pritom zlikvidovali.
Záťah na pohrebe: Okoličány so svojimi ľuďmi došli drzo na poslednú rozlúčku s Jozefom Estókom. Sami ho pritom zlikvidovali.
Zdroj: TASR

Chcel sa s priateľkou a kamarátom navečerať v neďalekej pizzerii. Guľky vypálené zo zbrane, ktorú údajne držal Leško, ho zasiahli do hlavy. A jeho priateľku Annu do nôh. Mladík zomrel pol hodiny po prevezení do nemocnice. S košickou mafiou nemal nič, len bol na ulici vtedy, keď Nigut a Leško popravili Estóka. Informácie o tom, ako celá „akcia“ prebehla, získala polícia od hlavného svedka celého procesu Róberta Görcsösa. Ten vtedy šoféroval vozidlo s Nigutom a Leškom. Görcsös vypovedal, že ako prvý strieľal Nigut. Cez otvorené okno vystrieľal na Estókov Mercedes plný zásobník zo samopalu. Mercedes sa však pohol, preto sa do akcie zapojil aj Leško. Vystúpil z auta a strieľal do Estóka zozadu. Prestal, až keď Nigut naňho zakričal, že „sú tam ľudia“. Mercedes totiž smeroval k zastávke MHD, kde vybehol na chodník.

Zmizli

Na pojednávaní na Najvyššom súde sa z gangu nezúčastnil nikto. Róbert Nigut, ktorému dal senát v neprítomnosti doživotný trest bez možnosti podmienečného prepustenia po 25 rokoch, je nezvestný už od roku 2013. Vyparil sa po streľbe na gelnického podnikateľa v Jahodnej. Bavorák, v ktorom sa viezol, havaroval. Nigut, ktorý sedel na mieste spolujazdca, zmizol. Zakliesnený vodič polícii opísal, že pred nehodou Nigut strieľal na vozidlo podnikateľa. Ten, našťastie, útok prežil. Nigutovi súd pripísal štyri vraždy. V gangu bol odborníkom na zbrane. Údajne vždy, keď dostali nové, skúšal ich v lesoch. Na brokovnice vyrábal zlepšováky, napríklad vrecúška zbierajúce vyhodené nábojnice. Bol považovaný za chladnokrvného zabijaka, ktorý nemal s vraždením žiadne problémy. Už od jeho zmiznutia sa hovorí, že údajne nie je medzi živými.

Brutálni

Okrem Estókovej popravy má Okiho gang na svedomí mnoho ďalších činov, aj niekoľko iných vrážd. Prvou obeťou bol Ján Ferenc. Toho vraj zabil sám Okoličány, ktorý mal podozrenie, že Ferenc je príslušník Slovenskej informačnej služby infiltrovaný do skupiny. Ďalším zavraždeným bol Marek Adam v roku 2001, na ktorého likvidáciu, ako údajného šéfa konkurenčnej skupiny, vydal rozkaz Okoličány. Vykonávateľom bol Jaroslav Potučko, ten nejaký čas predtým zbabral útok na Rudolfa Slicha, keďže streľbu prežil. Ďalšou obeťou ľudí z gangu bol Gani Selmani, ten údajne konkuroval Nigutovi v požičiavaní peňazí hazardným hráčom. Zastrelil ho tiež rovno na ulici. Tentoraz pištoľou, lebo samopal sa mu zasekol. V ceste stál skupine aj esbéeskár Zdenko Lhotský, jeho koncom roka 2004 olúpili o peniaze, ktoré v rámci pracovnej náplne prevážal.

Lhotský sa chcel proti ozbrojeným mužom mieriacim na neho brániť, a tak vytiahol pištoľ. Dávkou z kalašnikova ho zabil Nigut. Pri prepade mu asistoval Leško a viezol ich opäť hlavný svedok Görcsös. Gang okrem vraždenia vydieral a napádal nepohodlných ľudí. Nazývali to polámanie chlapa. Prebiehalo to tak, že dotyčného zmlátili sekerami a poriskami. Obvykle mu spôsobili otvorené zlomeniny kolien, členkov či lakťov. Liečenie napadnutých trvalo týždne. Jeden z nich, Peter Poliaček, po útoku oslepol, utrpel zranenia, ktoré mu podľa jeho matky natoľko obmedzili život, že neskôr spáchal samovraždu. Svedkovi, ktorý mal svedčiť proti Nigutovmu bratovi, poliali vchodové dvere benzínom a zapálili. V objekte sa pritom nachádzala žena s malým dieťaťom. Keď sa byt rozhorel, páchatelia strieľali do okien z brokovníc. Napadnutým sa, našťastie, podarilo ujsť.

Prečítajte si aj:

  • Mafiáni na úteku: Súd konečne prijal opatrenia
  • Medzinárodná hanba: Chybná vzorka DNA usvedčila slovenského milionára pred rakúskym súdom
  • Škodná v polícii: Šéf krajskej kriminálky z Prešova je čerstvý ženáč, na svadbe hostil aj človeka spájaného s podtatranským podsvetím