Ohrozil svojou personálnou politikou boj proti organizovanému zločinu? Nevie odhadnúť ľudí a aj preto zomrel utajený svedok proti mafii? Toto je dosť zásadná otázka, ktorá sa spája s bývalým policajným prezidentom Jaroslavom Spišiakom, aktuálne členom politickej strany Progresívne Slovensko a potenciálnym adeptom na post budúceho ministra vnútra.
Mŕtvy svedok
Jaroslav Spišiak sa prezentuje ako niekdajší policajt, bojovník proti mafii a často spomína objasňovanie mafiánskej masakry v bare Fontána v Dunajskej Strede, ku ktorej došlo v roku 1999. V podniku vtedy ostalo ležať v kalužiach krvi desať mŕtvych členov pápayovského gangu vrátane bosa Tibora Pápaya. Krátko pred streľbou odišli z baru, a tým unikli smrti, dvaja pápayovci. Jedným z nich bol Vojtech Ecsi, pravá ruka šéfa skupiny. Konkurenční sátorovci, ktorí za popravou vo Fontáne zrejme stáli, vynaložili obrovskú energiu, aby Ecsiho našli. Podarilo sa to až deviateho apríla 2003.
Ecsiho vozidlo zablokovali tri autá plné mužov v čiernom, maskách a so zbraňami. Spustila sa prestrelka. Odvtedy Vojtecha Ecsiho nikto nevidel. Jeho telo vyhrabali až o pätnásť rokov neskôr. Ako však vysvitlo, Ecsi bol utajený svedok polície.
Odkiaľ sa mafiáni dozvedeli, kde sa skrýva?
Drevenák na scéne
V tom čase bol Jaroslav Spišiak viceprezidentom Policajného zboru SR, spadal pod neho Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Západ. Šéfom tohto úradu a mužom, ktorý mal takpovediac pod palcom aj spoluprácu s Ecsim, bol Boris Drevenák. Tohto policajta všetci považovali za „Spišiakovho človeka“. Veď sa spolu poznali ešte z čias, keď Spišiak viedol Okresné riaditeľstvo PZ v Dunajskej Strede a Drevenák sa do dôležitej funkcie dostal práve za Spišiakovho viceprezidentovania.
Skorumpovaný policajt
K dramatickému zlomu došlo v roku 2016, keď polícia obvinila vtedy už expolicajta Borisa Drevenáka z toho, že sa podieľal na vražde Vojtecha Ecsiho a v rokoch 1999 až 2010 spolu s ďalšími obvinenými sátorovcami vraj páchal násilnú a ekonomickú trestnú činnosť.
Sátorovci prehovorili, že Drevenák s nimi začal spolupracovať krátko po vyvraždení pápayovcov. Prezrádzal im mená utajených svedkov, informácie z vyšetrovania. Drevenák ako policajt riadil tiež tím na zadržanie šéfa skupiny Sátora, ktorému sa vždy podarilo pred policajtmi ujsť. Drevenák údajne za tieto služby dostával peniaze, mafiáni mu podľa výpovedí vraj postavili aj dom, zabezpečili nábytok, elektroniku, jeho rodičom dokonca podľa výpovedí viezli prasatá.
V neprítomnosti
Borisa Drevenáka odsúdil Špecializovaný trestný súd v marci 2019 na 17 rokov väzenia, rozsudok potvrdil aj Najvyšší súd. Na výkon trestu však nenastúpil, lebo ušiel a bol naňho vydaný medzinárodný zatykač. Aktuálne je rozsudok od februára zrušený a Špecializovaný trestný súd bude vec pojednávať nanovo, keďže Najvyšší súd vyhovel Drevenákovmu dovolaniu, že nerešpektovali jeho práva, keď nedošlo k vypočúvaniu svedkov v konaní pred súdom.
„V súčasnosti nie je na môjho klienta vydaný žiadny zatýkací rozkaz,“ uviedla pre PLUS 7 DNÍ Drevenákova právna zástupkyňa Júlia Vestenická.
Iní ho odmietali, Spišiak naopak
Na pôvodnom pojednávaní s Drevenákom vypovedal v roku 2018 ako svedok aj Jaroslav Spišiak. Tam bez mihnutia oka tvrdil, že podozrenia o Drevenákových kontaktoch s podsvetím mal dávno.
„Kolegovia ma upozorňovali, že Drevenák prezrádza informácie podsvetiu, keď som bol okresným riaditeľom PZ v Dunajskej Strede. S Drevenákom odmietali ľudia, kolegovia spolupracovať, informovať ho,“ uviedol na súde Spišiak. Priznal tiež, že z funkcie riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite odvolali Drevenáka až v roku 2005, pričom dôvodom boli jeho zlé manažérske schopnosti.
Zo Spišiakovej výpovede teda vyplýva, že síce mal informácie, že Drevenák nemusí byť čistý, nič s tým však neurobil. Ba naopak, po nástupe na post viceprezidenta Drevenáka povýšil, čím hazardoval so životmi mnohých ľudí.
„Podozrenia mali policajti z Dunajskej Stredy, nemali ich tí z vyšetrovacieho tímu,“ argumentuje dnes Spišiak, prečo namiesto toho, aby rázne konal, ešte Drevenáka povýšil a vraj práve preto, že ho odporúčali ľudia z vyšetrovacieho tímu.
„Postupne, keď som bol viceprezident, zachytával som informácie od rôznych kolegov, že nie je isté, že Drevenák je dobrý policajt, že vynáša alebo spolupracuje s podsvetím.“
Evidentne neodhadol jedného zo svojich najbližších ľudí a podcenil informácie, ktoré sa k nemu dostávali.