Dedina Habura pri Medzilaborciach je akoby na konci sveta. Obklopená lúkami, kopcami a hustými lesmi plnými zveri. Doslova raj na zemi pre všetkých, ktorí chcú zabudnúť na ruch veľkomesta a relaxovať.

„Mnohí mešťania si tu pokúpili chalupy. Ale už to nie je ono. Pred desiatimi rokmi ich tu bolo na predaj aj šesťdesiat a mohli ste ich zohnať za dobrú cenu. Nájsť dnes nejakú je poriadny problém a ešte by vás vyšla poriadne draho,“ prezrádza chatár, ktorý v Habure trávi s manželkou väčšinu letnej sezóny. Práve kvôli hubám a lesom. „Je tu však aj dosť poľovníkov. Zver lovia aj tí najvyšší,“ pokračuje, pričom prstom veľavravne ukazuje na nebo. Naznačuje tým, že keď hovorí o najvyšších, myslí skutočné špičky. Aj tie politické. Konkrétne menovať nikoho nechce. Lebo, ako nám pošepká, „tu aj listy na stromoch majú
uši. Ani z rodákov vám nikto nič nepovie“.

Napriek tomu sa ho placho pýtame, či je pravda, že sem chodí aj Radomír Bžán (55), advokát, o ktorom aktuálne hovorí celé Slovensko. Chatár po menšom zaváhaní nenápadne prikývne a ukazuje cestu k zrubu stojacemu blízko družstva. Vraj patrí pánovi doktorovi. Viac sa o tejto téme nechce baviť. „Ak však otvoríte oči a budete si pozorne všímať všetky tabule a obnovené pamiatky, inštrukcií veru nájdete,“ prehodí záhadne a už ho niet. My postupne zisťujeme, že asi presne vie, o čom hovorí. Vyzerá to totiž tak, že práve v tejto dedine na konci sveta sa začala písať história úspechu advokáta Radomíra Bžána.

Pokojná: Obec žije svojím životom. Miestni nemajú záujem vysvetľovať, kto sa s kým pozná a čo im kto vybavil.
Pokojná: Obec žije svojím životom. Miestni nemajú záujem vysvetľovať, kto sa s kým pozná a čo im kto vybavil.
Zdroj: RUDOLF FELSOCI

Nenápadný advokát

O tom, že Radomír Bžán, ktorý má od štátu zinkasovať desiatky miliónov eur za víťazstvo v arbitráži s talianskou spoločnosťou Enel, teda väčšinovým majiteľom Slovenských elektrární, v boji o vodnú elektráreň v Gabčíkove, je majetný pánko, niet po uplynulých dňoch žiadnych pochýb. Od štátnej akciovky MH Manažment, čo je transformovaný Fond národného majetku, jeho advokátska firma už inkasovala milióny eur. Podľa výpočtov slovenskej opozície konkrétne takmer štyri milióny. A to len od tejto jedinej spoločnosti. Zmluvu pritom podpísala aj s ďalšími štátnymi inštitúciami. Lenže cifra blížiaca sa k sedemdesiatim miliónom už fakt zarazí. Ťažko ju rozdýchaval aj sám premiér Robert Fico, ktorý sa v prvej reakcii zmohol na jediné. Vraj dúfa, že kompetentní vyrokujú nižšiu sumu. Nuž a zatiaľ čo prípad vyplatenia priam neuveriteľnej sumy odštartoval vlnu kritiky, ale aj rečí typu, že nič nie je tak, ako to vyzerá, obyčajný ľud sa pýta, kto vlastne ten skvelý advokát Radomír Bžán je. A odkiaľ sa, preboha, vzal, keď doteraz o ňom nebolo počuť.

Nečudo. Pán doktor, ktorý sa okrem slovenčiny dohovorí ruštinou, pôsobí naozaj nenápadne. Jeho kancelária nemá internetovú stránku a podľa dostupných údajov zamestnáva len jedinú koncipientku. Aj tá, ak sme správne hľadali, ukončila štúdium práva len vlani. Napriek tomu začiatkom roka 2015 podpísal Radomír Bžán vtedy ešte s Fondom národného majetku zmluvu, nad ktorou by isto ochkala aj nejedna renomovaná zahraničná advokátska kancelária.

Pod Slavínom: Miesto, ktoré v hlavnom mete obľubuje smotánka. Učarovalo aj Radomírovi Bžánovi.
Pod Slavínom: Miesto, ktoré v hlavnom mete obľubuje smotánka. Učarovalo aj Radomírovi Bžánovi.
Zdroj: Emil Vasko

Bývalý sudca

Niektoré zdroje naznačujú, že tento rodák z obce Kusín pri Michalovciach pričuchol k profesionálnemu právu ešte za socializmu ako sudca. Po páde režimu sa dal na podnikanie. Svoju prvú firmu založil už v roku 1992 a podľa výpisu z Obchodného registra sa venovala realitám, lízingu či veľkoobchodu v oblasti potravín. V súkromnom sektore sa Radomírovi Bžánovi zrejme nesmierne darilo, keďže v rokoch 2001 až 2006 sa stal vlastníkom niekoľkých naozaj lukratívnych nehnuteľností v Bratislave. Patria mu napríklad tri byty na Panskej ulici, či dokonca celá historická budova na Tallerovej ulici. Istý čas v nej býval aj súčasný generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Na Bžánovo meno je už nejaký rôčik písaná aj nehnuteľnosť v známej lokalite pod Slavínom, obľúbenej medzi smotánkou.

Svoju vlastnú advokátsku kanceláriu založil v roku 2008. Keď sa o dva roky sťahovala do nových priestorov, pozrieť na ne sa prišiel aj vtedajší minister financií Ján Počiatek. Ten o čosi neskôr, už v pozícii šéfa rezortu dopravy, našiel miesto aj pre Bžánovho syna Pavla. Urobil z neho referenta odboru zameraného na eurofondy. Aktuálne mu už šéfuje.

Pri takejto šťastnej konštelácii nebolo prekvapením, že kvality advokáta Bžána postupne odhalili a využili hneď niekoľké štátne inštitúcie, okrem iných Metodicko-pedagogické centrum, Slovenská obchodná inšpekcia, ale najmä už neexistujúci Fond národného majetku, ktorého vedenie urobilo z doktora Bžána, po prepočítaní na slovenské koruny, novodobého miliardára.

Východniarska klika

Jeho úspech mnohí spájajú práve s tým, že mal a má blízko k najvyšším predstaviteľom strany Smer. A vraj úplne najbližšie má, logicky, k tým z východného Slovenska. Konkrétne k skupine okolo bývalého veľkého zvieraťa v Smere Pavla Pašku. Napokon, tieto Bžánove zaujímavé nitky a prepojenia naznačujú práve jeho aktivity v dedine Habura, kde je naozaj významným činiteľom.

Ako a prečo sa do obce plnej Rusínov dostal, nevedno, fakt je, že aktuálne v jej katastri vlastní hektáre lesov, ale aj inej pôdy. A v Habure sa veľmi intenzívne zapája do diania. Najmä ako správca nadácie Drevený kostolík, ktorej sa darí získavať príspevky nielen z fondov Európskej únie, ale aj od Úradu vlády SR.

Drevený kostolík: O jeho stavbu sa postarala nadácia Drevený kostolík, ktorej predsedá Radomír Bžán.
Drevený kostolík: O jeho stavbu sa postarala nadácia Drevený kostolík, ktorej predsedá Radomír Bžán.
Zdroj: RUDOLF FELSOCI

Spolu so Bžánom v nadácii fungujú ďalší veľmi zaujímaví ľudia. Napríklad bratia Alexander a Sergej Zápotockí z Košíc. Prvý menovaný mal najmä v minulosti blízko k exšéfovi Národnej rady Pavlovi Paškovi, a to cez firmu FAKON. Meno Alexandra Zápotockého je tiež známe z čias privatizácie Východoslovenských železiarní skupinou okolo Alexandra Rezeša. Sergej Zápotocký v rokoch 2006 až 2010 sedel v predstavenstve štátneho Transpetrolu. V dozornej rade v tom čase pôsobil Dušan Mach, muž spájaný s Pavlom Paškom.

Pekná dedina

Radomíra Bžána v Habure považujú za akéhosi mentora jej zveľaďovania v posledných rokoch. Možno práve vďaka nemu bola dedina úspešná v získavaní rôznych eurodotácií. Podarilo sa jej napríklad dostať vyše milióna eur na modernizáciu ciest II. a III. triedy.

Investícia to bola dobrá, dedina je upravená. Majú tam aj kaviareň. Nechýba fontána a vynovená krčma.

Miestni sú však pri zmienke o advokátovi Bžánovi skúpi na slovo napriek tomu, že nadácia, ktorej predsedá, pravidelne organizuje Dni Habury. A udalosť je to ozaj veľká. Temer každý rok sa do tejto dediny podarí prilákať skutočné hviezdy. Napríklad v roku 2009 prišiel Haburčanov pozdraviť Pavol Paška či dokonca herec Juraj Kukura. Na Dni Habury v roku 2014 prišla zas česká herečka Jiřina Bohdalová.

Ako inak, aj tohoročné slávnosti organizovala nadácia Drevený kostolík. Aj keď podľa miestnej dôchodkyne boli dosť o ničom, kvôli zlému počasiu. Darmo, že jedným z reklamných partnerov podujatia bol podľa plagátu samotný Radomír Bžán a podporil ho aj Úrad vlády SR i Prešovský samosprávny kraj.

Zrub: Ďalším kľúčom do mozaiky Bžánovej Habury je jeho zrub. Miestni presne ukážu, kde stojí. Istý podgurážený obyvateľ tvrdí, že tento advokát tu kraľuje už dlhé roky. „To je kapacita. Vážený človek. Veď aj Duckého zmenky pomohol mimosúdne vyrovnať,“ dozvedáme sa od mimoriadne dobre informovaného Haburčana, ktorý nás dovedie priamo k zrubu pána advokáta. Nehnuteľnosť obkolesuje príroda. Z jednej strany sa okolo nej vlní vysypaná lesná cestička. Tróni pri nej tabuľka informujúca o tom, že v podstate ide o akúsi protipožiarnu cestičku, vybudovanú vďaka pomoci Európskej únie.

Haburčanom je naozaj sveta žiť. V iných dedinách môžu o takýcho mimoriadnych štedrostiach len snívať.