Také čosi Slovensko hádam ešte ani nezažilo! Vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej dennodenne odhaľuje neuveriteľné veci. A takisto konanie vysokopostavených či iných zaujímavých ľudí, ktorých pudy, zdá sa, vysoko prevyšovali ich profesionalitu a charakter. V tejto kauze už vyskočili veru rôzne mená, od niekoľkých politikov, ba i významného prokurátora, no výpočet hriešnikov ešte stále nemusí byť konečný. Nemáme pritom na mysli len nešťastníkov, ktorí podľahli vábeniu sexi tmavovlásky Aleny Zsuzsovej, alias Ali Alušky, prostredníctvom sociálnej siete. Mimochodom, tá si pri komunikácii s nimi údajne občas pomáhala fotkami ruskej modelky. V súvislosti s vraždou novinára totiž vychádzajú na povrch ďalšie mimoriadne závažné podozrenia. Ako napríklad, že pri zisťovaní informácií o Jánovi Kuciakovi mohli pomáhať aj policajti. „Pri vyšetrovaní prípadu Jána Kuciaka sa zistilo, že pred vraždou došlo k lustrácii jeho osoby v policajnej databáze,“ potvrdil zdroj z prostredia orgánov činných v trestnom konaní.

V zuboch

Je všeobecne známe, že k fyzickému sledovaniu Jána Kuciaka aj iných novinárov sa pred časom priznal ich bývalý kolega Peter Tóth, ktorý neskôr pôsobil v SIS. Pred vyšetrovateľmi uviedol, že to robil na objednávku dnes už väzobne stíhaného kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera. Práve o ňom Ján Kuciak veľa písal a odhaľoval jeho špekulatívne obchody. Hoci Kočnerovo meno sa tuho skloňuje aj v súvislosti s vraždou mladého žurnalistu a jeho snúbenice, podľa policajného prezidenta Milana Lučanského je v tomto prípade stále v postavení svedka. Väzobne stíhaný je pre ekonomickú trestnú činnosť.

Marián Kočner: Bola Alena Zsuzsová jeho volavka?
Marián Kočner: Bola Alena Zsuzsová jeho volavka?
Zdroj: Archív

O tom, že Kočner by mohol mať prsty v Kuciakovej vražde, vypovedal jeden zo štvorice zadržaných v tomto prípade, Zoltán Adruskó. Ten za priamu objednávateľku údajne označil fešandu Alenu Zsuzsovú, ktorá však podľa všetkého bola len sprostredkovateľkou medzi osobou majúcou záujem o popravu Jána Kuciaka a samotnými vykonávateľmi vraždy.

Fakt, že Kočnerovo meno sa začalo spájať s týmto ohavným skutkom, prekvapilo zrejme málokoho. Nebolo tajomstvo, že podnikateľ s kontaktmi na najvyššie postavených ľudí v štáte mal novinára poriadne v zuboch. Začiatkom septembra 2017 sa mu počas telefonického rozhovoru dokonca vyhrážal tým, že bude na neho, ale i jeho rodinu hľadať špinu, ktorú potom zverejní. Ján Kuciak podal v tejto súvislosti na podnikateľa trestné oznámenie. Polícia ho však zamietla, že sa nič nestalo. Nemala pritom ani potrebu vypočuť Kočnera, teda muža podozrivého z vyhrážania.

Prísne pravidlá

V súvislosti so všetkým iste mimoriadne zaujme, že niekoľko týždňov po tom, ako sa Kočner vyhrážal Kuciakovi hľadaním špiny na jeho osobu, podľa našich informácií došlo k lustrácii novinára v policajnej databáze. Zrejme netreba bližšie vysvetľovať, o čo ide, ale pre istotu. Je to profesionálny informačný systém, v ktorom sa muži a ženy zákona vedia dopátrať k množstvu osobných údajov všetkých obyvateľov Slovenska. V prípade potreby o konkrétnej osobe zistia jej trvalý či prechodný pobyt, aké auto používa alebo či a akú vlastní zbraň, ale aj to, na aké účely ju môže používať. 

Údajná objednávateľka vražždy snúbencov mala komunikovať s viacerými vplyvnými mužžmi. Jedným z nich bol aj námestník prokurátora. Ten teraz končí vo funkcii
Údajná objednávateľka vražždy snúbencov mala komunikovať s viacerými vplyvnými mužžmi. Jedným z nich bol aj námestník prokurátora. Ten teraz končí vo funkcii
Zdroj: Archív

Prístup do tejto evidencie nemá každý policajt a ten, kto ju využívať môže, musí dodržiavať prísne stanovené pravidlá. „Policajt, ktorý má zriadený prístup do evidencie, ju môže využívať na služobné účely v rozsahu, o ktorom rozhodol jeho nadriadený.  Nadriadený policajta rozhoduje o tom, či policajt bude mať, alebo nebude mať prístup do evidencie, a o jeho rozsahu,“vysvetlila hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová. V praxi to znamená, že žiaden policajt si nemôže v databáze len tak vyhľadávať informácie o obyvateľoch. Musí mať na to legálny a nadriadeným schválený dôvod. Väčšinou, samozrejme, v súvislosti s vyšetrovaním konkrétneho prípadu. Každý taký vstup sa pritom prísne monitoruje. Inými slovami, je o ňom zaznamenaná počítačová stopa a aj s odstupom značného časového úseku sa dá pomerne jednoducho vypátrať, kto, kedy a aké informácie vyhľadával. Ak sa zistí, že policajt hľadal údaje na vlastnú päsť, hrozí mu za to výpoveď zo zboru a stíhanie pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Napokon, z minulosti je známych niekoľko prípadov, keď údaje z policajnej databázy poslúžili pre rôzne pofidérne indivíduá.

Lustrácia novinára

Nuž a k čomusi takému podľa všetkého došlo v prípade Jána Kuciaka. Počas vyšetrovania vraždy sa totiž zistilo, že niekedy na jeseň 2017 došlo k lustrácii jeho osoby v policajnej databáze. Toto zistenie vyvoláva značnú dávku znepokojenia, najmä ak berieme do úvahy všetky fakty. Najmä, že polícii v tom čase šéfoval Tibor Gašpar, ktorý je rodinne prepojený s rodinou nitrianskeho oligarchu Miroslava Bödöra a jeho syna Norberta. Mladší z Bödörovcov sa zas stretával s Mariánom Kočnerom, napríklad v nitrianskom hoteli Zlatý kľúčik, kde sa vraj diali a možno aj nahrávali kadejaké veci. Veľmi rád ho navštevoval i dlhoročný premiér Robert Fico či ďalší predstavitelia strany Smer. Navyše, meno Norberta Bödöra sa dostalo do hľadáčika vyšetrovateľov vraždy Jána Kuciaka. Bol vraj jedným z tých, ktorí si sledovanie novinára objednali. A nielen Jána Kuciaka, ale aj iných zástupcov médií, preto ho chceli predvolať na políciu. No nepredvolali, pretože za záhadných a doteraz nevysvetlených okolností sa to odkiaľsi dozvedel, a vyšetrovateľom sa mladý Bödör prihlásil sám.

Tibor Gašpar: Bývalý policajný prezident sa zatiaľ nevyjadril k podozreniam, že za jeho pôsobenia policajti lustrovali Jána Kuciaka.
Tibor Gašpar: Bývalý policajný prezident sa zatiaľ nevyjadril k podozreniam, že za jeho pôsobenia policajti lustrovali Jána Kuciaka.
Zdroj: Archív

Kto konkrétne a prečo hľadal v policajnej databáze informácie o Jánovi Kuciakovi, orgány činné v trestnom konaní zatiaľ nechcú prezradiť. Policajné prezídium nás odporučilo na Úrad špeciálnej prokuratúry, odkiaľ nám prostredníctvom svojej hovorkyne Jany Tökölyovej dali vedieť, že „vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v neverejnom prípravnom konaní sa nebudeme podrobnejšie vyjadrovať k veci, aby sme ne­zmarili alebo nesťažili vyšetrovanie“.

Podľa našich informácií Jána Kuciaka nelustroval nejaký obyčajný príslušník, ale vysokopostavený zástupca Policajného zboru. Otázku, či o tejto veci niečo vie a či ho v súvislosti s ňou predvolali, sme sa opýtali priamo bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ináč celkom výrečný exfunkcionár do našej uzávierky nereagoval.

V Alenkinej sieti

Aj nové zistenia o lustrácii Jána Kuciaka v policajnej databáze, ku ktorej zrejme do­šlo bez zjavnej legálnej príčiny, sú jasný signál, že v uplynulých rokoch na Slovensku podľa všetkého fungovala prešpekulovaná skupina ľudí. Vo svoj prospech využívala rôzne formy činnosti, medzi inými prácu tak­zvanej volavky. Reč je o spomínanej Alene Zsuzsovej, ktorú do svojich služieb zrejme najal Marián Kočner. Ako k spojeniu tejto nesporne zaujímavej dvojice došlo, zatiaľ známe nie je. Spomínala sa len verzia, že kedysi v minulosti pre neho tlmočila z taliančiny. Postupne však svoju spoluprácu zdokonaľovali do verzie pripomínajúcej praktiky Mata Hari. Alena sa väčšinou prostredníctvom sociálnej siete, ale i esemeskovej komunikácie skontaktovala s vysokopostavenými mužmi, s ktorými si vymieňali šteklivé správy. Teda s tými, ktorí jej čaru podľahli. Nebolo ich veru málo. Okrem iných sa spomína predseda strany Sme rodina Boris Kollár, ktorý sa ku kontaktu s ňou priznal, súčasný bratislavský župan Juraj Droba, hovorí sa aj o Danielovi Lipšicovi či o bývalom ministrovi obrany a silnom mužovi strany Smer Martinovi Glváčovi.

Martin Glváč: Kontakt s Alenou popieral, neskôr verziu zmenil.
Martin Glváč: Kontakt s Alenou popieral, neskôr verziu zmenil.
Zdroj: Archív

Koordinovaný

S ním si Zsuzsová vymieňala pomerne pikantné esemesky aj v čase, keď ako podpredseda NR SR vlani v júni riadil rokovanie zákonodarného zboru. Glváča Alena očarila tak, že jej posielal svoje „selfíčka“. Ona jemu zase fotky, nad ktorými by veru zaochkal nejeden zástupca silnejšieho pohlavia. Až na to, že, ako vysvitlo, neboli jej, ale údajne akejsi ruskej modelky. Zsuzsová mala Glváča v mobile uloženého pod prezývkou Maznak. Vraj preto, že bol jednoducho maznák, povedala podľa medializovaných informácií polícii. Glváč najskôr komunikáciu so Zsuzsovou odmietal, dokonca sa vyhrážal trestným oznámením, napokon však priznal, že si s ňou naozaj písal. Ale vraj to bolo všetko koordinované nejakými vyššie postavenými orgánmi. Kým presne, to sa chystá prezradiť až vtedy, keď to povolia, povedal politik, ktorý so svojou partnerkou vychováva malého syna. Pri myšlienke na to, ako pánovi Glváčovi kážu zatiaľ nešpecifikované orgány písať slovenskej Mate Hara esemesky nabité erotikou, sa však človeku poriadne dvíhajú kútiky úst do úsmevu.

Koniec prokurátora

Zatiaľ jediným vysokopostaveným mužom, ktorý sa zamotal do Aleninej siete, aj na to doplatil, je René Vanek, dnes už bývalý prvý námestník generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Aj s ním udržiavala Zsuzsová kontakt, a to vraj niekedy od roku 2013, keď ho oslovila ako motorkára.

Vaneka ctí, že nič nezapieral. Problém bol, že o svojej komunikácii so ženou obvinenou z objednania vraždy novinára a jeho snúbenice akosi zabudol povedať svojmu nadriadenému. Zrejme čakal, či to vypláva na povrch. Vyplávalo a Jaromír Čižnár konal. Vaneka z pozície svojho námestníka odvolal. V tejto súvislosti je zaujímavé, že po vymenovaní do významnej funkcie prešiel dokonca previerkou Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), čo nám potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. „Všetci námestníci generálneho prokurátora Slovenskej republiky aj generálny prokurátor majú previerku Národného bezpečnostného úradu  SR na najvyšší stupeň utajenia - prísne tajné. Osvedčenie NBÚ vydal JUDr. Renému Vanekovi naposledy 8. februára 2016,“ uviedla. Znamená to, že námestník Generálnej prokuratúry prešiel previerkou už v čase, keď komunikoval s Alenou Zsuzsovou. Akým spôsobom teda previerku robili, je otázne.

Išlo o život

Nuž a zatiaľ čo jeden námestník veselo flirtoval s tmavovlasou sexicou, a to dokonca ešte krátko pred jej zatknutím, druhému, Petrovi Šufliarskemu, išlo o život. Nejde síce o novú informáciu, pretože o plánovanej vražde tohto námestníka generálneho prokurátora už pred časom vypovedal Zoltán Andruskó, nové je, že podľa samotného Šufliarskeho môže mať v tejto veci prsty podnikateľ Marián Kočner. Preto ho dal vypočuť. Dôvodom by podľa Šufliarskeho mohla byť skutočnosť, že mu nešiel po ruke.

Jedna slušná žena

Okolo Aleny Zsuzsovej je naozaj mimoriadne rušno. Reč pritom nie je len o jej kontaktoch na silných mužov, ale aj o prípadoch, v ktorých by mohla figurovať. Nedávno sme upozornili, že jej meno sa vynorilo aj v súvislosti s vraždami bývalého primátora Hurbanova Lászloá Basternáka či talianskeho podnikateľa Davida Casellata. Nuž a najnovšie i v prípade známeho bytového komplexu Bonaparte v Bratislave, kde si byt od daňového podvodníka stále prenajíma bývalý predseda vlády Robert Fico. Denník N informoval, že Zoltán Andruskó, jeden z obvinených v prípade vraždy Jána Kuciaka, začal vypovedať aj v tejto kauze. Pred policajtmi údajne svedčil, že Zsuzsová ho poprosila, aby pomohol pozametať stopy po firme Real Forum Invest Ladislava Bašternáka. Tá stavala bytovku Bonaparte.

Zdá sa teda, akoby jedna Alena z Komárna mala na svedomí všetko neobjasnené v tomto štáte. Jej rodina a blízki sú z toho šokovaní. „Viete čo? Je to neuveriteľné! To nemôže byť pravda, veď je to jedna slušná žena! Ona prvá utekala dať bezdomovcovi kabát, keď videla, že je mu zima. Ani veriť sa mi nechce, čo sa to deje! Jej matka je z toho hotová. Už nechce s nikým hovoriť,“ povedala nám pred domom v Komárne, kde žije mama Aleny Zsuzsovej, ich rodinná známa.

Mohlo by vás zaujímať: