Napriek tomu sa o aktivitách jeho firmy BTG Holding, postavenej doslova na zelenej lúke, v minulosti popísalo dosť. Radila sa totiž medzi naše úspešné podniky, ktoré prenikli aj na zahraničný trh. Veľký biznis za hranicami Slovenska rozbehla v roku 2013, keď pod záštitou ministerstva zahraničných vecí slávnostne podpísala vo Vietname niekoľko kontraktov za stovky miliónov eur. Bolo to v období, keď naši najvyšší predstavitelia začali veľmi intenzívne rozvíjať dobré vzťahy so súdruhmi z tejto ázijskej krajiny. Napriek tomu sa v príbehu Štefana Zmajkoviča vyvinulo všetko inak. Po piatich rokoch je doslova na kolenách. Nielen z profesionálnej stránky, za čo viní vietnamskú stranu, no riešiť musí aj problémy s 33-ročným synom, ktorého tam v uplynulých dňoch odsúdili za pedofíliu. Náhoda? Podnikateľ si myslí, že možno ani nie.

Slovák pedofil

Tá správa sa šírila rýchlosťou svetla. Bodaj by nie! Veď vo Vietname za sex s maloletými zatiaľ neprávoplatne na tri roky za mrežami odsúdili Slováka, ktorého tamojšia polícia údajne chytila priamo pri čine. Nemravníkom robiacim hanbu Slovensku je údajne 33-ročný Roman. Do Vietnamu vraj prišiel ako turista, pričom v krajine zostal aj po vypršaní víz. Prvé správy hovorili o tom, že vo Vietname zvládol základy jazyka, ktoré mu stačili na to, aby dokázal komunikovať s miestnymi. Aj s trinásťročným chlapcom, ktorému sľúbil za sex peniaze. „Prvýkrát sa to stalo začiatkom tohto roka, keď mu za sexuálny vzťah zaplatil 11 eur. Druhýkrát to bola suma zhruba 18,50 eura,“ písali vietnamské spravodajské weby. Polícia chytila Slováka in flagranti vlani v máji počas toho, ako mal s maloletým sex v hoteli. Chlapec odmietol lekársku prehliadku. Od odsúdeného Romana teraz ako odškodné za duševnú a fyzickú ujmu žiada okolo 3 800 eur, teda 105 miliónov vietnamských dongov.

O odsúdenom Slovákovi neboli v prvom momente známe bližšie podrobnosti a prezradiť  ich nechcelo ani slovenské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré na naše početné otázky poslalo stručnú odpoveď. „Môžeme potvrdiť, že slovenského občana zadržali vo Vietname. Zastupiteľský úrad SR v Hanoji mu poskytuje na základe jeho žiadosti primeranú konzulárnu ochranu.“ 

Už prvé indície naznačovali, že odsúdeným nemravníkom by mohol byť syn známeho slovenského podnikateľa Štefana Zmajkoviča, ktorého firma práve vo Vietname preinvestovala stovky miliónov eur.

S mladými mužmi: Romana Zmajkoviča vietnamská polícia údajne prichytila priamo pri sexe s maloletým. Fotky s vietnamskými mládežníkmi dával aj na sociálnu sieť.
S mladými mužmi: Romana Zmajkoviča vietnamská polícia údajne prichytila priamo pri sexe s maloletým. Fotky s vietnamskými mládežníkmi dával aj na sociálnu sieť.
Zdroj: Facebook

Potvrdené

Túto informáciu neskôr priniesli aj vietnamské médiá. Nám ju potvrdil Štefan Zmajkovič, ktorý problémy so synom otvorene priznal. „Áno, Roman Zmajkovič je môj syn, s ktorým som však stratil kontakt dňa 15. decembra 2017, keď opustil Slovenskú republiku. Odišiel súkromne do Vietnamu. Ďalej som o ňom dostal informáciu, že ho tam zadržali za to, že prekročil čas pobytu. Dnes (28. septembra 2018 – pozn. red.) som dostal informáciu, že mal súd, a to od konzula Slovenskej republiky v Hanoji. Akej veci sa súd týkal, mi však neuviedol,“ napísal nám Štefan Zmajkovič.

Podnikateľ zdôraznil, že hoci meno jeho syna figuruje v predstavenstve spoločnosti BTG Slovakia, ktorá participovala na miliónových projektoch vo Vietname, v skutočnosti Roman v uvedenej firme už istý čas nepôsobí. „Od decembra 2017 je navrhnutý výmaz jeho mena z predstavenstva spoločnosti, ktorá s ním neudržiava žiadny kontakt,“ tvrdí Štefan Zmajkovič. Dodal, že jeho syn sa ani v minulosti nezúčastňoval na žiadnych aktivitách firmy BTG.

Slovenský podnikateľ dáva dianie okolo syna do súvislosti so svojimi podnikateľskými aktivitami vo Vietname. „Tento rok som bol asi 16 týždňov od začiatku roka vo Vietname a odišiel som v polovici júla, doteraz ma však nikto z vietnamských úradov ani zo slovenského zastupiteľstva nekontaktoval, že  Roman má problémy. Až teraz mi písal slovenský konzul, ktorý sa so mnou kontaktoval v súvislosti so súdnym konaním. Pýtam sa - prečo až teraz? Poviem vám prečo! Lebo som povedal, že poukážem na všetky praktiky Vietnamu, čo sa zahraničných investorov týka. Pohrozil som, že to uvediem aj v odborných časopisoch v Európskej únii, aby si ďalší investori zobrali ponaučenie z našej práce vo Vietname!“ zdôraznil.

Nekalé praktiky

Lenže čo to znamená? Aké praktiky má Štefan Zmajkovič na mysli? Veď projekt jeho firmy vo Vietname podporovali aj oficiálne slovenské inštitúcie, čo je hádam celkom vysoká záruka. Čo sa teda stalo? Čo zlyhalo? „Vietnamská socialistická republika nezaplatila spoločnosti BTG stovky miliónov dolárov! Pracovali sme pre najväčšie štátne organizácie, podpísali sme najväčší energetický kontrakt za 1,29 miliardy amerických dolárov a iné kontrakty v hodnote jednej miliardy dolárov. Vždy sme svoju prácu vykonali a mali sme patričné náklady. Vždy sa začalo realizovať a potom, keď mali platiť a plniť podmienky kontraktu, tak nič! Nič nesplnili, nič nezaplatili! Spravili si jednoducho nové podmienky, nové zákony, odsúhlasili si všetko, ako chceli oni vo Vietname, či už na úrovni ministerstiev, alebo na úrovni politiky provincií,“ uviedol Štefan Zmajkovič.

V tejto súvislosti spomenul napríklad výstavbu betonárky, ktorú vietnamské úrady odmietli skolaudovať. „Naša firma nemohla začať s výrobou. To je ich praktika. Vy to potom musíte predať. Lenže postavíte to za milión eur a predáte za 30-tisíc dolárov a všetko je v poriadku. Oni si opäť spravia svoje zákony, opäť sa pekne usmievajú a lákajú ďalších a ďalších investorov,“ opisuje svoje skúsenosti s podnikaním vo Vietname Štefan Zmajkovič. To všetko sa podľa neho dialo napriek tomu, že proti postupom vietnamskej strany protestovala aj slovenská ambasáda. „Poslala dva demarše pre projekty BTG a žiadala vysvetlenie, prečo došlo k takej situácii. Nič sa však nestalo! Prečo?“ pýta sa Štefan Zmajkovič, ktorý situáciu okolo svojho syna nevie celkom posúdiť, ale nech si vraj každý vyvodí záver, aký chce. „Naše deti nám robia niekedy radosť, niekedy smútok a keď dospejú, my rodičia im môžeme len držať palce, aby našli správnu cestu životom a dosiahli svoj cieľ,“ uzatvára Štefan Zmajkovič. Či by to však malo byť vo Vietname, je otázne, nech už tam slovenskí predstavitelia rozvíjajú akékoľvek priateľské aktivity. Lebo je otázne, komu vlastne slúžia k dobru.