Tridsaťšesťročný Marek Filo je sudcom Okresného súdu Bratislava I. Pred neho predviedli zabijáckeho vodiča Dušana Dědečka, ktorý  pod vplyvom alkoholu vletel autom medzi ľudí čakajúcich na zastávke v centre Bratislavy.  Bilancia nehody je strašná. Zomrelo päť mladých ľudí.  Sudca Filo hovorí, že ide o jednu z najtragickejších nehôd od vzniku Slovenskej republiky, no dôvody na zavretie Dědečka do väzby počas vyšetrovania prípadu podľa neho neboli. 

Dušan Dědeček, ktorý spôsobil dopravnou nehodou na Zochovej ulici v Bratislave smrť 5 ľudí, sa dostal do väzby po rozhodnutí krajského súdu.
Zdroj: MATEJ KALINA

Prokurátor okamžite podal proti Filovmu rozhodnutiu sťažnosť. Krajský súd v Bratislave Filov verdikt zrušil a Dědeček už nie je na slobode.  Ani  trojčlenný senát krajského súdu však nebol v otázke Dědečkovej väzby jednotný. Dvaja členovia senátu hlasovali za, jeden bol proti. Suma sumarum - zo štyroch sudcov rozhodujúcich o Dědečkovej väzbe boli dvaja za a dvaja proti... 

Vylepená fotka sudcu na Zochovej

Verejnosť na Filove rozhodnutie nezobrať zabijáckeho vodiča do väzby, reagovala hystericky. Na mieste nehody na Zochovej niekto na stĺp vylepil jeho fotku s textom, že toto je skorumpovaný mafiánsky sudca. A keď dostal ešte aj maily s vyhrážkami smrťou, polícia poskytla sudcovi ochranu.

"Prekvapila ma veľmi nekultivovaná reakcia verejnosti na sociálnych sieťach a v komentároch pod článkami. Vyzeralo to tak, že mi drvivá väčšina spoločnosti želá to najhoršie. Nechápali, že som nerozhodoval o vine, len o väzbe. Svoje rozhodnutie som sa písomne snažil odôvodniť tak, aby tomu každý porozumel. Nepomohlo to. Dehonestovali ma, pripisovali mi nejakú fiktívnu korupčnú aktivitu. Po internete kolovala moja fotka, ľudia mi na ulici dávali najavo, že ma spoznávajú," hovorí sudca Filo. "Polícií som vďačný za ochranu. Sám o seba sa nebojím, ale mám trojročného chlapca. Musím zvažovať, kam s ním idem na prechádzku a vyhýbať sa situáciam, kde by mohlo dôjsť ku konfrontáciam. Takže áno, to čo sa deje, ovplyvňuje môj život, aj život mojej rodiny. Obzvlášť v dnešnej dobe aj s poukazom na to, čo sa stalo pred pár dňami (dvojnásobná vražda v bratislavskom podniku Tepláreň - pozn.red.)."

Tlak na sudcov

Ako na agresívny hejt kvôli súdnemu rozhodnutiu, a to dokonca prvostupňovému, reagujú iní sudcova?

"Najbližší kolegovia, s ktorými som hovoril, sú pobúrení z toho, že sa z jedného rozhodnutia o väzbe rozpúta masová hystéria. Komentovali to aj verejne činné osoby bez znalosti spisu, bez elementárnej znalosti trestného poriadku. Navodzovali dojem, akoby som ja obvineného Dědečka z niečoho oslobodil. Používali slovo rozsudok. Nechápali, že som nerozhodoval o vine," zamýšľa sa nad dosahom vplyvných, no nedovzdelaných ľudí sudca Filo. "Každý pociťuje verejný tlak a je choré, aby sme my sudcovia vopred rozmýšľali nad tým, aké reakcie naše rozhodnutie vyvolá. Rozhodnutie krajského súdu si rád prečítam. Jeho zdôvodnenie. Krajský súd vzhliadol dôvod preventívnej väzby, ktorý som ja tam nevidel. Rešpektujem ho, je to môj nadriadený súd. Inak sa k nemu vyjadriť neviem. Iba viem, že aj jeden z troch sudcov, ktorý rozhodli o väzbe, mal tiež iný právny názor. A nestáva sa celkom bežne, aby niekto dal contra votum pri rozhodovaní o väzbe."

Sudca Marek Filo má obavy hlavne o syna.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Chrliče nenávisti

Za kolegu Mareka Fila sa verejne postavil sudca Krajského súdu Bratislava Peter Šamko. Na webe Právne listy napísal: "Je paradoxom dnešnej doby, že na jednej strane máme plné ústa humanizmu a tolerancie, ale keď treba, tak vieme vychŕliť kopec nenávisti voči sudcovi len z dôvodu jeho rozhodnutia. A potom sme prekvapení, keď niektoré verbálne ataky prerastú do atakov fyzických. Sudca tu nie je nato, aby si niektorí členovia spoločnosti na ňom vybíjali svoju frustráciu, a už vôbec nie je možné pripustiť, aby sa sudca bál rozhodovať podľa zákona a svojho presvedčenia, a to iba preto, že následkom takéhoto jeho postupu môže byť nie nesúhlas s jeho rozhodnutím, ale nenávisť voči jeho osobe a strach o život."

Sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko napísal na Právnych listoch text s názvom Kopanie do sudcu JUDr. Mareka Fila.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Šamko upozorňuje politikov a niektorých novinárov, ktorí sa radi oháňajú rečami odsudzujúcimi nenávisť, aby si uvedomili, že nenávisti často čelia aj sudcovia. A pýta sa: "Skutočne je normálne, aby sudcovia museli chodiť s policajnou ochrankou len preto, že niekoho nezoberú do väzby?"

Prokurátori bránia sudcu 

Ataky voči sudcovi Filovi nenechali chladných ani prokurátorov Krajskej prokuratúry Bratislava. Juraj Chylo, hovorca a zároveň práve ten prokurátor, ktorý podal proti Filovmu rozhodnutiu o väzbe sťažnosť, zdôrazňuje, že ani oni napadnuté rozhodnutie nepovažujú za nezákonné.

"Krajská prokuratúra Bratislava považuje za neprijateľné, aby sudcovia, prokurátori, vyšetrovatelia čelili vyhrážkam, zosmiešňovaniu či urážkam za riadny výkon ich funkcií a vyzýva všetkých, aby sa takéhoto konania zdržali," uvádza sa v stanovisku Krajskej prokuratúry Bratislava. Jeho celé znenie nájdete na 2. strane.

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava Juraj Chylo, ktorý podal proti Filovmu rozhodnutiu sťažnosť, upozorňuje, že nešlo o nezákonné rozhodnutie.
Zdroj: MICHAL SMRČOK