Policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi sa vonkoncom nepáči, že snajper a bývalý šéf 2. operatívneho oddelenia NAKA Ján Kaľavský poskytol redakcií Plus 7 dní rozhovor v Bosne, kde požiadal o azyl. Kaľavský je totiž muž, ktorý vypovedal o manipuláciach NAKA vo vyšetrovaní veľkých káuz a následne aj jeho obvinili z korupcie.

V rozhovore Kaľavský hovorí mnoho vecí, ktoré sa zdajú neuveriteľné, prvá z tohto druhu je však už potvrdená. Premiér Eduard Heger priznal, že deň pred Kaľavského zatknutím sa s ním osobne stretol.

"Stretnutie sa uskutočnilo na žiadosť pána Kaľavského. Premiéra Eduarda Hegera informoval o svojich pohľadoch na priebeh vyšetrovania. Každý príslušník NAKA veľmi dobre pozná svoje zákonné povinnosti a postupy v prípade, ak je svedkom páchania trestnej činnosti. Premiér preto verí, že ešte pred spoločným stretnutím o svojich podozreniach patrične informoval OČTK," cituje Hegerovu hovorkyňu Ľubicu Janíkovú denník Plus 1 deň.

Heger si robil poznámky

Stretnutie s premiérom Hegerom však Kaľavský v rozhovore popisoval inak. Na otázku, či sa on nahlásil k premiérovi odpovedal: "Myslíte si, že moja pozícia bola taká, aby som sa mohol stretávať s premiérom? Nie. To ma poprosil pán Marek Kaňka (bývalý šéf Tiposu, Hegerov kamarát - pozn. red.) o stretnutie s premiérom, že sa chce so mnou rozprávať. Dvadsiateho mája 2021 o 11-37 hod. som sedel u pána Kaňku s pánom Hegerom, s pánom Júliusom Jakabom a ráno dvadsiateho prvého mája bolo u mňa desať kukláčov."

Spojili sme sa telefonicky s Kaľavským, či nechce svoju verziu o schôdzke s premiérom korigovať. "Nebláznite! Ja že by som mohol žiadať slovenského premiéra o schôdzku?! Mňa oslovil pán Kaňka s tým, že chce so mnou hovoriť premiér. Takto to bolo a existujú o tom aj záznamy. V tom čase som už pôsobil ako policajný agent, takže Hegerovu žiadosť o schôdzku som nahlásil. Informovaný bol aj dozorový prokurátor. Ešte si spomínam, ako mi v deň schôdzky pán Kaňka volal, aby som sa ponáhľal, lebo premiér už u neho sedí. Ani som nestihol dojesť obed. A áno, hovoril som pánovi premiérovi, čo sa deje pri vyšetrovaní niektorých káuz. Aj si poznámky pri tom robil na papier veľkosti A4. Ale dôvod stretnutia bol iný. Tým dôvodom bol pán Kaňka. On mal problém. Viac k tomu zatiaľ nechcem hovoriť," trvá na svojom Kaľavský.

Ján Kaľavský trvá na tom, že s premiérom Hegerom sa stretol na jeho žiadosť.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Obvinený kamoš

Kaľavský teda nielenže opakuje, že iniciátorom schôdzky bol Hegerov kamarát Kaňka. On navyše naznačuje, že nešlo o žiadne oficiálne pracovné stretnutie možno niekde v kancelárií predsedu vlády, ako sa môže zdať z vyjadrenia Hegerovej hovorkyne. Kaľavský hovorí, že premiér sedel u Kaňku. Čo na to vraví pán premiér?

"Stretnutie sa uskutočnilo v priestoroch Tiposu u pána Kaňku," vyšiel s farbou von Eduard Heger,

Pre úplnosť obrazu situácie treba dodať, že deň po schôdzke Kaľavského obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby z korupcie, zatkli ho a chceli ho strčiť do väzby, čo však súd odmietol.

Pokiaľ ide o dnes už bývalého generálneho riaditeľa štátneho Tiposu a premiérovho kamaráta Mareka Kaňku, tak toho v júni tohto roku NAKA obvinila z majetkovej a hospodárskej trestnej činnosti.

Bývalý šéf spoločnosti TIPOS Marek Kaňka.
Zdroj: Jaroslav Novák

V predchádzajúcej časti článku sme pôvodne omylom uviedli informáciu, že Kaľavského obvinili jeho kolegovia z NAKA, čo nie je pravda. Národná kriminálna agentúra Kaľavského nikdy nerealizovala, obvinil ho Úrad inšpekčnej služby. Týmto sa čitateľom i príslušníkom NAKA za zverejnenie nepravdivej informácie ospravedlňujeme.