Na fotografiách pózujú dvaja dôležití muži Policajného zboru SR - riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko a policajný prezident Štefan Hamran, tretím je prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

Obrázok je zložený z fotografií šéfa NAKA Daňka, policajného prezidenta Hamrana a prokurátora Šantu.
Zdroj: Facebook V.F.

Fotografie vznikli na multižánrovej akcií Pucung 2022. V apríli ju zorganizovala Nadácia Zastavme korupciu, ktorú spoluzakladal a spolufinancuje podnikateľ Miroslav Trnka, jeden z akcionárov vydavateľa Denníka N.

"Na jednom mieste sa vždy stretnú inšpiratívni hostia z občianskej spoločnosti, novinárskeho prostredia, politiky a kultúry, ktorí sú dôkazom, že pozitívna zmena je možná. Nefrflú, no prinášajú riešenia ako zatočiť s korupciou a ďalšími neduhmi na Slovensku," píše sa na stránke pucung.sk.

NAKA a sviňa

Na tohtoročnom Pucungu sa mohli prítomní vyfotiť pred banerom s logom nadácie. Nadácia pripravila aj rekvizity vo forme textových ceduliek s protikorupčným nábojom, niektoré boli založené na slovných hračkách.

Ponuka rekvizít na fotenie bola široká.
Zdroj: Facebook/Pucung

"Predpokladám, že zámerom voľby práve takejto formy je, aj cez vtipné zviditeľnenie  zodpovedných osobností, ich priblíženie sa a upokojenie verejnosti, ktorá sa môže cítiť v súvislosti s naznačenými kauzami málo informovaná, zneistená, alebo až vystrašená. Samozrejme, časť ľudí bude zarazená či pobúrená práve odľahčenou formou, na ktorú nie sme v našich podmienkach zvyknutí. V konečnom dôsledku však u väčšiny ľudí boduje práve kreativita humoru, vrátane schopnosti relevantých aktérov ukázať sa v inom ako silovom a mocenskom svetle," hovorí sociologička Sylvia Porubänová.

Ceduľka s nápisom "NAKAždú sviňu sa voda varí" sa niekomu môže javiť ako vtipná. Pri fotografii s rovnakým textom v rukách šéfa NAKA, teda Národnej kriminálnej agentúry, a navyše mimo kontext spomínaného podujatia už oveľa viac vyskakuje jej vulgarita. Rovnako pri čítaní tabuľky s textom "Je tu VÝBOHne ako v Dubaji" sa úsmev pokrivý, keď si uvedomíme, že ju drží policajný šéf Hamran.

Podobný stiesnený pocit dodnes vyvoláva "nástenka" podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej, na ktorej si s pasiou odškrtávala zatknutých.

Krvilačná nástenka podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej.
Zdroj: Facebook/Veronika Remišová

Nadácia nevyhotovila a nezverejnila

Opýtali sme sa riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej, či podľa nej je takáto prezentácia predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní v poriadku a aký signál tým nadácia chcela vyslať verejnosti.

"Fotostena aj s rekvizitami bola na festivale Pucung pre širokú verejnosť. Nadácia fotografie, ktoré ste poslali, nevyhotovila ani nezverejnila, preto tým ani žiadny signál nevysiela. Napriek tomu sa domnievame, že hostia fotografiami nenarušili vážnosť inštitúcií, ktoré zastupujú. Naopak, vo svojom voľnom čase verejnosti vysvetľovali ich činnosť, dôležité témy, fungovanie polície a prokuratúry," odpovedala redakcií Plus 7 dní Petková.

Nevhodné a nehodné

"Oceňujem snahu predstaviteľov polície a prokuratúry vysvetľovať aktuálne dianie a diskutovať o ňom. Potiaľto bola účasť spomínaných pánov na festivale v poriadku. Ale aby sa prvý muž polície, riaditeľ jej vysokošpecializovanej zložky a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry prezentovali s rekvizitami, ktoré vidíme na fotografií, považujem za nevhodné a nehodné ich postavenia. Nepovažujem sa za konzervatívneho človeka, ale toto nie je téma na žartovanie," hovorí advokátka, bývalá prokurátorka Eva Mišíková. "Nie je to dôstojné a nakoniec ani veľmi vtipné."