Ako sme vás koncom mája informovali, slovenský prezident Andrej Kiska povýšil brigádneho generála [in memoriam] Jozefa Gabčíka do vojenskej hodnosti generálmajora. Slovák Gabčík spolu s Čechom Jánom Kubišom pred 75 rokmi vykonali v Prahe atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Kiska povýšil vojaka, ktorý sa podieľal na likvidácii nacistického pohlavára Heydricha

Prominentného predstaviteľa Tretej ríše Reinharda Heydricha (vľavo) pomohol odstrániť Jozef Gabčík (vpravo).
Prominentného predstaviteľa Tretej ríše Reinharda Heydricha (vľavo) pomohol odstrániť Jozef Gabčík (vpravo).
Zdroj: archív, VOJENSKÝ HISTORICKÝ ÚSTAV

Podľa českého týždenníka Respekt mal však Kiska iné plány. Oboch parašutistov chcel oceniť spoločne so svojím českým náprotivkom Milošom Zemanom. Pražský hrad to podľa týždenníka odmietol, svoje dôvody však neoznámil. A tak Kiska povyšoval sám.

Zástupcovia úradov oboch hláv štátov rokovali podľa informácií z diplomatických kruhov dvakrát a z akcie nakoniec zišlo kvôli nezáujmu na českej strane. „Nikdy k tomu z Prahy neprišla pozitívnu odpoveď,“ povedal podľa Respektu dobre informovaný diplomatický zdroj.

Škandál v Čechách: Prezident Zeman sledoval detské porno!

Zverejnil SMS-ky

Zemanov hovorca Jiří Ovčáček sa voči zverejneným informáciám tvrdo ohradil. Článok Respektu označil za „brutálnu lož“. „A Kiska takýto návrh nepredložil,“ uviedol hovorca Hradu na twitteri a tým ani zďaleka neskončil.

V ďalšom statuse na sociálnej sieti obvinil týždenník z politkárčenia. „Zneužívanie hrdinských čs. odbojárov na politikárčenie je od Bakalovho Respektu (Zdeněk Bakala – český podnikateľ a investor, od roku 2006 vlastní týždenník Respekt, v rebríčku najbohatších Čechov 2016 mu podľa Forbes patrilo s majetkom v hodnote 20 mld. Kč siedme miesto – pozn.red.) svinstvo. Miesto lží fakty: čs. odbojári už boli vyznamenaní.“

Ovčáček neskôr pridal aj kópie jeho SMS-iek s autorom článku Ondřejem Kundrom. Podľa slov prezidentského hovorcu Respekt „dokonca zcenzuroval moje vyjadrenie, ktoré sa mu nehodilo pri tvorbe hanopisu.“

„Boli sme kontaktovaní nie vo veci vyznamenania, ale s návrhom na spoločné kladenie vencov pri pomníku na ulici V Holešovičkách. Pán prezident má však v prípade pripomienok dôležitých udalostí už dlhodobo stanovený harmonogram. Už tak sa zúčastnil pietnych aktov v Lidiciach, Terezíne, Ležákách, v Resslovej ulici, atď. Tento rok to bola pripomienka položenia základného kameňa nových Lidíc,“ napísal Ovčáček. Slovenskú stranu nechcel obviňovať z nepravdy, podľa neho zrejme došlo k nedorozumeniu.

To je borec, komentujú Česi očakávaný prírastok Kiskovcov a strieľajú si z vlastného prezidenta Zemana

Veľavravné „No comment“

Hovorca slovenského prezidenta odmietol celú záležitosť komentovať. Na otázky ČTK, či hlava slovenského štátu navrhovala svojmu českému kolegovi spoločne oceniť Gabčíka a Kubiša a či z iniciatívy zišlo, Kiskov hovorca Roman Krpelan len stroho oznámil „No comment“. Nuž, aj to je odpoveď.

Autor diskutovaného článku sa domnieva, že dôvodom, prečo Zeman návrh na spoločné ocenenie Kubiša a Gabčíka odmietol, môže byť jeho zdravotný stav a únava. „Kvôli necitlivosti v nohách má problémy dlhšie stáť, jeho tím ho zároveň celkom pochopiteľne nechce na verejnosti usádzať na vozík,“ píše Respekt.

Milionári z hradu: Koľko zarobia zamestnanci prezidentskej kancelárie?

„Za odmietnutím parašutistov mohla však byť aj obava z reakcie prezidentovho voličského jadra,“ pokračuje. Ocenenie príslušníkov západného odboja by mohli predovšetkým ľavicoví priaznivci Miloša Zemana vnímať s nevôľou. Atentát na Heydricha totiž vnímajú negatívne kvôli obrovským represiám, ktoré po ňom nacisti rozpútali, píše Respekt. Ovčáček upozornil, že prezident vlani udelil štátne vyznamenania vojnovým pilotom britského letectva.

Podľa českých médií Kiska ponúkol Zemanovi, aby spolu vyznamenali československých výsadkárov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša. Český prezident mal ponuku zo strany slovenskej hlavy štátu bez bližšieho vysvetlenia odmietnuť. Český prezidentský úrad to odmieta a dokonca hovorí o cenzúre zo strany českých médií, slovenský úrad kauzu nekomentuje.
Podľa českých médií Kiska ponúkol Zemanovi, aby spolu vyznamenali československých výsadkárov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša. Český prezident mal ponuku zo strany slovenskej hlavy štátu bez bližšieho vysvetlenia odmietnuť. Český prezidentský úrad to odmieta a dokonca hovorí o cenzúre zo strany českých médií, slovenský úrad kauzu nekomentuje.
Zdroj: TASR

Atentát, o ktorom sa dodnes hovorí

Atentát na Heydricha, najväčší čin domáceho protinacistického odboja v Európe, posilnil pozíciu československej exilovej vlády. Aj vďaka nemu západné mocnosti odstúpili od mníchovskej zmluvy. Po vojne komunisti znižovali význam atentátu a prezentovali ho ako zbytočný hazard s krvavou dohrou.

Zabite Heydricha! Odstránenie nacistického pohlavára urobili tí najlepší z najlepších

Pripomeňme, že práve Gabčík s Kubišom, účastníci operácie Antropoid, si Heydricha vystriehli na ceste jeho Mercedesom v zákrute križovatky v mestskej časti Prahy Libeň. Gabčík vošiel autu do cesty a vytiahol spod kabáta samopal. Ten sa však spriečil, a tak sa Gabčík dal na útek. To, čo Gabčík začal, dokončil Kubiš, ktorý zaútočiť vlastnoručne upraveným protitankovým granátom. Črepiny zasiahli Heydricha i Kubiša. Heydrich po ôsmich dňoch v nemocnici zomrel.

Heydrichov luxusný Mercedes: Tesne po atentáte.
Heydrichov luxusný Mercedes: Tesne po atentáte.
Zdroj: archív

Gabčíkovi a Kubišovi sa podarilo tri týždne pred gestapom unikať, kým ich nezradil vlastný – člen výsadky Karel Čurda. Padli v prestrelke s gestapom.