Bývalý prezident finančnej správy František Imrecze a podnikateľ s informačno-komunikačnými technológiami Michal Suchoba majú za sebou desiatky výsluchov pred vyšetrovateľmi, ale žiaden na hlavnom pojednávaní súdu.

Obaja spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní. V kauze známej ako Mýtnik vypovedajú najmä o korupčnom pozadí obstarávaní informačných systémov na finančnej správe v rokoch 2012 až 2018. Svedčia aj proti oligarchom z éry Smeru Jozefovi Brhelovi a Miroslavovi Výbohovi.

V utorok sa to zmenilo a prvýkrát vypovedali pred súdom. Vo viacerých vyjadreniach sa rozchádzajú. Zatiaľ však nevypovedajú proti oligarchom.

Teraz svedčili proti Kornélii Černej a Denise Židovej. Sú to bývalé funkcionárky finančnej správy. Černá bola vedúcou obstarávania, Židová viedla oddelenie právnych služieb. Špeciálna prokuratúra ich obžalovala, že v roku 2018 prijali od Imreczeho úplatok – malo ísť o odmeny vo výške 30-, respektíve 20-tisíc eur.

Imrecze so Suchobom sa vo výpovediach na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku síce rozchádzali vo vyjadreniach proti nim, ale zhodli sa, že Brhel mal po roku 2012 vplyv na finančnú správu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa po pojednávaní uviedol, že k rozporom sa vyjadrí v záverečnej reči po skončení dokazovania. Nevylúčil, že ešte navrhne vykonať dôkazy, ktoré by tieto rozpory mohli objasniť.

Obe obžalované tvrdia, že Imrecze klame.

K výpovedi Suchobu sa Židová nevyjadrila. Černá ju komentovala tak, že ak Suchoba naozaj odovzdal Imreczemu peniazu, tak ten si ich v skutočnosti nechal.

Poďakovanie

Imrecze vypovedal, že Černú a Židovú navrhol odmeniť potom, čo v septembri 2018 odstúpil z funkcie prezidenta finančnej správy. Chcel im poďakovať „za to, ako veľmi prispeli k úspešnému kontrahovaniu, rozvoju, implementácii, ale aj čo najskoršej úhrade faktúr firme Allexis“.

Je to Suchobova spoločnosť, ktorá finančnej správe dodala viacero kontrolných a analytických informačných systémov, ktoré sa využívajú dodnes.

Prezident finančnej správy mohol dať podriadeným zamestnanecké odmeny, ale rozpočet inštitúcie bol podľa Imreczeho zakaždým napätý a zároveň chcel, aby sa Suchoba „podelil so ziskom, ktorý na finančnej správe vygeneroval“.

Lístoček. Prvá nezrovnalosť

Imrecze tvrdí, že Suchobovi dal lístoček so zoznamom mien a číslami, ktoré vyjadrovali výšku odmien v tisíckach eur.

Dokopy malo ísť o dvestotisíc eur: 50-tisíc eur podľa vlastných slov Imrecze navrhol vyplatiť jeho nástupkyni Lenke Wittenbergerovej, takú istú sumu chcel dať vtedajšiemu riaditeľovi sekcie informatiky Milanovi Gregovi a tiež riaditeľovi sekcie analýzy rizík a boja proti podvodom Ladislavovi Hannikerovi. Černej podľa výpovede navrhol vyplatiť 30-tisíc eur a Židovej 20-tisíc eur.

Obhajcovia sa pýtali, či Imrecze žiadal ďakovné aj pre seba. „Pre seba som nežiadal nič,“ odvetil.

Suchoba na súde potvrdil, že lístok s menami a sumami dostal. V ďalších podrobnostiach o tomto skutku sa však ich výpovede rozchádzajú.

Bývalý prezident finančnej správy napríklad tvrdí, že Suchoba odmietol vyplatiť odmenu Hannikerovi. Prečo? pýtali sa obhajcovia Černej a Židovej. „Iné kompenzácie v iných veciach,“ odvetil Imrecze.

„Nemal som žiadne námietky proti vyplateniu odmeny Ladislavovi Hannikerovi,“ oponoval neskôr Suchoba. Vypovedal, že tohto bývalého šéfa sekcie boja proti podvodom vnímal ako hlavného hýbateľa zavedenia systému eKasa, ktorý finančnej správe dodala firma Allexis.

Suchoba tvrdí, že výhrady mal k iným osobám – Židovej, Gregovi a Černej. O Židovej pochyboval, že sa vôbec niekedy angažovala v prospech Allexisu. Na adresu Gregu a Černej Suchoba povedal, že ich vnímal ako „nominantov brhelovcov“, teda skupiny okolo Jozefa Brhela st. a preto nevidel dôvod, prečo by im mal platiť aj on.

Suchoba a Imrecze sa vo výpovediach zhodujú, že nakoniec sa na financovaní odmien dohodli. Podľa Suchobu zavážilo najmä to, že Imrecze mu mal uviesť, že „sa ide stať ministrom financií a potrebuje mať daných ľudí zaviazaných“.

V tom čase sa naozaj politicky rokovalo, že by Imrecze vystriedal vo funkcii ministra financií Petra Kažimíra, ktorý sa chcel stať guvernérom Národnej banky Slovenska.

Nevysvetlený ostal rozpor okolo údajnej odmeny pre Hannikera. Imrecze totiž tvrdí, že jemu odmenu nedal, pretože Suchoba s ňou nesúhlasil. Suchoba tvrdí, že Imreczemu doniesol 200-tisíc na odmeny pre všetkých vrátane Hannikera.

Obálka. Druhá nezrovnalosť

Obaja spolupracujúci obvinení sa zhodujú, že Suchoba doniesol peniaze Imreczemu do jeho niekdajšieho bytu v komplexe River Park v Bratislave. V ďalších podrobnostiach sa aj tu rozchádzajú.

Imrecze tvrdí, že Suchoba mu peniaze doniesol vo veľkej bielej obálke. „Pamätám si väčší objem peňazí vo veľkej  bielej obálke. Nebola uhladená a ani bankovky neboli úhľadne naukladané,“ svedčí bývalý prezident finančnej správy.

Suchoba vypovedá, že peniaze mu odovzdal v čiernom plastovom vrecku a mali byť v podstate uhladené. „Nachádzali sa tam bankovky zviazané gumičkou aj bankovou páskou,“ vypovedal.

Podnikateľ s informačno-komunikačnými technológiami priznáva, že čierne plastové vrecko by bolo nápadné a tak ho pred odchodom k Imreczemu vložil do bielej tvrdenej papierovej tašky s uškami.

Peniaze. Tretia nezrovnalosť

Počas výsluchu sa ukázal aj rozpor vo výpovedi samotného Imreczeho.
Na súde totiž uviedol, že v obálke od Suchobu boli „vyššie nominálne hodnoty bankoviek, boli tam päťstovky, ak si pamätám, boli tam aj stovky“. V marci tento rok pri policajnom výsluchu však uviedol, že v obálke žiadne 500-eurové bankovky neboli.

Imrecze na to reagoval, že „sa mi (teraz) vybavil detail, že som do tých obálok dával aj 500-eurové bankovky“. V tej súvislosti spomenul, že Jozef Brhel st. mu mal dorovnávať plat verejného funkcionára na úroveň zo súkromnej sféry.

Z kontextu jeho vyjadrení teda vyplynulo, že Suchoba mu možno naozaj neodovzdal 500-eurové bankovky, ale on ich doma zmiešal so svojimi prostriedkami a do obálok pre kolegov nakoniec vkladal aj tento najvyšší nominál eurovej bankovky.

Využíval kanceláriu po demisii?

Obhajcovia Černej a Židovej spochybňujú ďalšie Imreczeho vyjadrenia. Na súde vypovedal, že Černej odovzdal peniaze v októbri 2018 v kancelárii prezidenta finančnej správy v Bratislave. Ibaže v októbri 2018 už Imrecze organizáciu neviedol, prezidentkou bola Wittenbergerová.

„V tej kancelárii sme sa striedali,“ vysvetľoval túto nezrovnalosť Imrecze. Toto obdobie vraj trvalo asi dva týždne, kým si zbalil veci a ukončili sa politické rokovania o jeho prípadnej budúcnosti na ministerstve financií.

Černá reagovala, že Imrecze klame. „Kancelária bola vyprataná,“ uviedla. V tomto vyjadrení spomenula, že Imreczemu niekto s vyprataním kancelárie pomáhal. Znamenalo by to, že niekto ďalší by mohol dosvedčiť, či Imrecze v októbri 2018 do kancelárie naozaj chodil alebo nie.

Žiadna protihodnota

Imrecze v utorok na súde viackrát uviedol, že peniaze pre kolegov boli odmenou. „Ja som od nich za to nič nepožadoval. Bolo to poskytnuté smerom do minulosti. Vnímal som to ako odmenu za vykonanú prácu, neboli žiadne podmienky,“ povedal.

Dodal, že Černej a Židovej v súvislosti s Allexisom nikdy nič neprikázal, vždy išlo iba o prosby. „Nikdy som ich nežiadal o nič, čo by bolo v rozpore s ich kompetenciami.“

Prokurátor Repa po pojednávaní reagoval, že už v rozhodnutí o zamietnutí sťažností Černej a Židovej proti obvineniu sa vyjadril k tomu, že úplatkom je prijatie peňazí aj v prípade, že sú poskytnuté spätne bez toho, aby ich poskytnutím bolo čokoľvek podmienené. Dodal, že aj k tomu sa vyjadrí v záverečnej reči.

Časť peňazí spotreboval a vydal zo svojich

Počas Imreczeho výpovede sa ukázalo, že Milan Grega si opakovane odmietol od Imreczeho prevziať odmenu 50-tisíc eur. Bývalý prezident finančnej správy si potom peniaze nechal a spotreboval. Keď ho Národná kriminálna agentúra začala trestne stíhať, ekvivalent sumy pôvodne určenej pre Gregu vydal polícii z iných svojich prostriedkov.

Suchobovi to zrejme nespomínal. „Nadnesene som sa opýtal Fera (Imreczeho, pozn. autora), či peniaze odovzdal alebo to ‚spravil na Brhela‘. On mi povedal, že samozrejme, že áno, či si myslím, že by si ich nechal pre seba,“ vypovedal neskôr na súde Suchoba.

Z kontextu vyplýva, že slovný zvrat „dať to na Brhela“ znamená nepodeliť sa s kumpánmi o peniaze v rozpore so sľubom alebo predchádzajúcou dohodou.

Neskôr tento zvrat použila Černá, keď sa vyjadrovala k Suchobovej výpovedi: „Ak použijem žargón pána Suchobu, tak pán Imrecze to dal na pána Brhela, pretože ja ani moje kolegyne sme žiadne finančné prostriedky nedostali,“ povedala.

Nezačal hovoriť prvý

Prvýkrát sa v utorok na Špecializovanom trestnom súde riešili aj niektoré podrobnosti spolupráce Imreczeho s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Imrecze celkovo vydal orgánom činným v trestnom konaní 250-tisíc eur, ktoré majú pochádzať z trestnej činnosti: 202-tisíc eur bezhotovostným prevodom a 48-tisíc eur v hotovosti.

Aktuality.sk ešte v máji tento rok informovali, že na rozdiel od iných obvinených, Imreczemu prokuratúra majetok neblokuje. Pod dozorom prokuratúry dokonca predal vilu za nižšiu cenu než ju kupoval, zistili Aktuality.sk.

„Nezačal som o tom (odmenách pre kolegov, pozn. autora) hovoriť ako prvý. Dozvedel som sa o tom zo zápisnice ako obvinený,“ odpovedal Imrecze bez podrobností na otázku ako sa z neho vôbec stal svedok proti Černej a Židovej.

Ďalšie pojednávanie s bývalými funkcionárkami finančnej správy je naplánované na 27. a 28. októbra. Nateraz je známe, že by sa tam mali čítať listinné dôkazy.

V tom čase už bude rozpojednávaná aj hlavná časť prípadu Mýtnik – pojednávanie v prípade obžaloby na Jozefa Brhela st. a spol. začne totiž na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici 10. októbra.

V prípade aféry s údajne korupčnými odmenami sú trestne stíhaní ďalší Imreczeho bývalí kolegovia. Spomedzi nich sa prijatiu odmeny 50-tisíc eur priznala iba Lenka Wittenbergerová. Urobila to bezprostredne po obvinení, nešla ani do väzby. S prokurátorom si dohodla podmienečný trest.