Na lavicu obžalovaných na Okresnom súde v Banskej Bystrici si sadne pre prideľovanie štátnych poľovných revírov podľa údajného Mečiarovho zoznamu.

Kauza, ktorá Minďašovi priniesla verejnú potupu a následne vyhadzov zo stoličky generálneho riaditeľa Lesov Slovenskej republiky, ho môže dostať do väzenia na desať až pätnásť rokov.

Pod maskou odbornosti

Bol to škandál dovtedy nevídaných rozmerov. Až tisícdvesto zamestnancov Lesov SR v roku 2009 potlačilo strach zo straty zamestnania a podpísalo otvorený list premiérovi Ficovi. Písalo sa v ňom: „My zamestnanci štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky týmto vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad stavom, v akom sa náš podnik nachádza... Verejne sa dištancujeme od spájania nás, radových zamestnancov, s medializovanými krádežami v našej firme... My nie sme zlodeji, my sme lesníci a máme svoju stavovskú česť...“

List bol vyvrcholením brutálneho šafárenia vtedajšieho vedenia s majetkom podniku, ktorého boli zamestnanci chtiac-nechtiac svedkami. Hovorilo sa o šesťsto kamiónoch vyťaženého dreva, ktoré zmizli z Liptovského Hrádku. O prenájme chaty pri Leviciach za päťsto eur na rok miestnemu podnikateľovi. O objednávke dokumentárneho seriálu Rozprávanie stromov za 230-tisíc eur v súkromnej firme. O školeniach za 700-tisíc eur v období krízy a ekonomického marazmu vo firme. O dvoch stoloch pre pána generálneho riaditeľa za 25-tisíc eur. O osobitnom zadnom vchode do jeho kancelárie, ktorým nebadane prichádzali kadejakí podivní ľudia.

Generálne riaditeľstvo Lesov SR: Mečiarov nominant si za externého poradcu zvolil Mečiarovho zaťa.
Zdroj: Ján Lettrich

Najsmutnejšie na celej záležitosti bolo, že Lesom SR vtedy šéfoval Jozef Minďaš. Muž s mnohými vedeckými titulmi, člen medzinárodného tímu oceneného Nobelovou cenou za mier za rok 2007. Na post generálneho riaditeľa Minďaša nominovalo vtedy vládne HZDS. Zdanie odbornej nominácie padlo vo chvíli, keď si Minďaš za svojho externého poradcu vybral zaťa Vladimíra Mečiara.

Revolúcia v štátnom podniku

Podľa kuloárnych rečí mal manžel Magdy Mečiarovej Ján Gálik, bývalý policajt a neskôr právnik, dohliadať hlavne na rozdeľovanie lukratívnych poľovných revírov podľa zoznamu schváleného Mečiarom. Vedľa názvu každého revíru stála poznámka, ktorá politická strana si ho môže nárokovať. Či už Mečiarov zoznam skutočne existoval, alebo nie, isté je, že Minďaš na generálnom riaditeľstve presunul odbor poľovníctva priamo pod seba. Na rozdiel od svojho predchodcu, ktorý prenajímal poľovné revíry tomu, kto ponúkol najvyššiu cenu, on ako stredoveký vladár rozdával len podľa vlastnej ľubovôle. V histórii Slovenska nemáme prípad menej transparentného rozdeľovania štátneho majetku, než predviedol Minďaš. Jeho podriadení často dostávali hotové podpísané zmluvy už len na archivovanie a v niektorých prípadoch ich ani len nevideli. 
Minďaš ich držal u seba v šuplíku.

Pod Minďašovým vedením sa Lesy SR dostali takmer do krachu a on na ich záchranu žiadal od vlády šesťdesiatsedem miliónov eur zo štátnej kasy. Vtedajší referent komunikačného odboru Ján Mičovský, dnes poslanec Národnej rady, povedal Minďašovi, že ako generálny riaditeľ zlyhal na celej čiare, a zároveň mailom zburcoval všetkých zamestnancov štátneho podniku. V Lesoch SR sa začala nežná zelená revolúcia so silnou podporou verejnosti. Zamestnanci spísali dvadsaťšesť im známych káuz a dokument poslali na prokuratúru. Minďašovi neostalo nič iné, len sa svojej funkcie vzdať.

Z podozrení ostalo len torzo

Po doručení listu nespokojných zamestnancov začali konať na Krajskej prokuratúre v Banskej Bystrici. Po ôsmich rokoch vyšetrovania v tichosti podali na Minďaša obžalobu. Hovorca Ivan Vozár našej redakcii oznámil: „Po vykonanom rozsiahlom vyšetrovaní sa podarilo preukázať iba tie skutočnosti, ktoré sú predmetom obžaloby podanej na Okresný súd v Banskej Bystrici na obvineného doc. RNDr.Ing. Jozefa M., PhD., za spáchanie obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.“

Zistili sme, že spomínaná obžaloba sa týka prenájmu poľovných revírov. V ostatných prípadoch napádaných zamestnancami sa voči Minďašovi nevedie trestné stíhanie a ešte aj z pôvodnej osemdesiatky spochybňovaných zmlúv s poľovníkmi vidí prokuratúra Minďašovu trestnoprávnu zodpovednosť len vo ôsmich z nich. Ide o prenájom výkonu práva poľovníctva v poľovnom revíri Príslop poľovníckemu združeniu Bučiny z Oravského Podzámku a poskytnutie poplatkového lovu a odberu zveriny v poľovnom revíri Tužina - Kľačno pre spoločnosť Hubert & Diana z Bratislavy, v revíri Bohunice pre spolok R.I.M. z Kozároviec, v revíri Biely Kameň pre Miroslava Jevočina z Michaloviec, v revíri Rybné pre spoločnosť Roveň z Bardejovskej Novej Vsi, v revíri Vojnice pre spolok Zatur z Modry, v revíri Hajnáčka pre spoločnosť Zeppelin z Liptovského Hrádku a v revíri Čereš - Želiezovce pre spoločnosť MaG z Levíc. Celkovú škodu vyčíslil znalec na viac ako 196-tisíc eur.

Ján Mičovský: Rozposlal mail všetkým pracovníkom Lesov SR a odštartoval nežnú zelenú revolúciu.
Zdroj: Ján Lettrich

Mečiarov zať dával iné rady

Pracovníci z odboru poľovníctva počas vyšetrovania vypovedali, že inkriminované zmluvy považujú za účelové, lebo v čase ich podpisovania sa pripravoval nový zákon o poľovníctve a ten už zavádzal povinné výberové konania. Na nevýhodnosť zmlúv osobne upozorňovali Minďaša aj oni, aj riaditelia odštepných závodov. Hovorili mu, že dotknuté revíry sú vysoko bonitné, s cenným genofondom zveri a majú ostať v réžii štátneho podniku. Poplatkoví hostia by si tu mali objednať iba lov určitého druhu zveri a poľovať pod dohľadom sprievodcu - zamestnanca Lesov SR. Po poľovačke by zaplatili podľa cenníka za konkrétne zvieratá, ktoré ulovili.

Generálny riaditeľ každého vypočul, ale vážne argumenty akoby z uší do jeho mozgu ani neprenikli. Odstrelovými zmluvami umožnil vyvoleným poľovníkom vystrieľať v konkrétnom revíri všetko, čo bolo na odstrel určené na najbližšie roky. Zároveň ich zbavil povinnosti ísť na poľovačku s prideleným sprievodcom, a tým prišli Lesy o možnosť reálnej kontroly. To všetko za cenu, ktorá často nedosahovala ani päťdesiat percent hodnoty plánu lovu.

Pred vyšetrovateľom vypovedal aj Mečiarov zať Gálik. Poprel, že by sa s Minďašom o prenájme poľovných revírov vôbec rozprávali, jeho rady sa vraj týkali úplne iných vecí. Samotný Minďaš vypovedal iba raz a tvrdil, že sa žiadneho protiprávneho konania nedopustil. Vraj funkciu generálneho riaditeľa vykonával zodpovedne, čo majú dokazovať aj hospodárske výsledky podniku. Osemdesiatdeväťpercentný pokles zisku - áno, dobre čítate, ide o 89 percent! - v období po uzavretí odstrelových zmlúv asi Minďaš považuje za chvályhodný hospodársky výsledok.

U Kmotríka

V súčasnosti Jozef Minďaš zastáva funkciu rektora súkromnej Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici, za ktorou stojí podnikateľ Ivan Kmotrík. Na otázku našej redakcie, či bude reprezentantom školy aj počas súdneho procesu, Minďaš nereagoval.

Súčasná Minďašova manželka Edita dostala nedávno miesto na generálnom riaditeľstve Lesov SR. Konkrétne na oddelení správy majetku a majetkových vzťahov...