Prvým policajtom a niekdajším policajným funkcionárom z éry Smeru začali brať majetok potom, čo ich Špecializovaný trestný súd odsúdil na trest jeho prepadnutia v súvislosti so zneužívaním právomocí, s korupciou a ďalšími trestnými činmi.

Po takomto treste ide všetok majetok odsúdeného do konkurzu. Konkurzný správca v ňom zistí, čo všetko odsúdený vlastní a v akej hodnote, majetok rozpredá a z takto získaných peňazí vyplatí dlhy, napríklad hypotéku. Peniaze, ktoré potom ostanú, si nechá štát.

Na ulici s Gašparom

V uplynulých týždňoch vyhlásil Okresný súd Žilina konkurzy na majetok troch bývalých policajtov. Pravdepodobne najznámejší z nich je bývalý riaditeľ policajnej finančnej spravodajskej jednotky Pavol Vorobjov (39).

„Je to prvý konkurz politicky exponovanej osoby v slovenskej histórii,“ uvádza hlavný analytik portálu FinStat.sk Pavol Suďa.

Finančná spravodajská jednotka má na starosti analýzu trans­akcií, ktoré jej ako podozrivé hlásia najmä banky. Vorobjov sa priznal, že najmenej od roku 2012 svoju funkciu zneužíval. Napríklad na neoprávnené lustrácie v policajných databázach. Alebo si nechával platiť za vynášanie citlivých informácií o tom, aké transakcie jeho kolegovia preverujú.

Celkovo sa Vorobjov priznal k deviatim skutkom v kauze Očistec. Medzi nimi aj k podpore bödörovcov, teda údajnej zločineckej skupiny vo vedení polície za éry Smeru, na ktorej vrchole podľa špeciálnej prokuratúry mal byť syn majiteľa bezpečnostnej agentúry Bonul Norbert Bödör.

Čo všetko Vorobjov vlastní, nie je nateraz známe. Konkurz na jeho majetok sa totiž začal iba nedávno a prvotný súpis trvá niekoľko týždňov. Známe je, že s manželkou vlastnia novopostavený rodinný dom v nitrianskej mestskej časti Janíkovce. Neďaleko odtiaľ býva obžalovaný bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

Nateraz je pravdepodobnejšie skôr to, že Vorobjovov dom nakoniec ostane v jeho rodine, ale štát by z toho mohol získať aspoň nejaké peniaze. Dom totiž vlastní spolu s manželkou Zuzanou. Vyhlásením konkurzu zaniká bezpodielové vlastníctvo manželov a Vorobjovova manželka si tak môže nárokovať prinajmenšom na polovicu domu. Manželov zvyšok potom môže odkúpiť v konkurze. Ale hovoriť do toho bude aj banka, ktorá im naň dala hypotéku.

Vorobjov podľa zistení PLUS 7 DNÍ v minulosti vlastnil aj byt na sídlisku v nitrianskej mestskej časti Čermáň. Z aktuálnych údajov v katastri nehnuteľností sa zdá, že ho riadne predal. Bližšie to bude skúmať konkurzný správca.

Zákon totiž pamätá na podozrenie, že odsúdený v posledných piatich rokoch skryl svoj majetok tak, že ho previedol na blízkeho alebo bieleho koňa. Prokuratúra môže takýto majetok dať zahrnúť do konkurzu a vlastníci potom musia vysvetľovať, že ho neskrývajú, ale riadne ho kúpili.

Sledoval Matoviča a spol.

Minulý týždeň Okresný súd Žilina vyhlásil konkurz na majetok bývalého príslušníka Národnej kriminálnej agentúry Milana Žáčika (43). V najbližších dňoch to čaká aj jeho kolegu Ivana Bobockého. Špecializovaný trestný súd ešte v máji schválil dohodu, podľa ktorej dostali popri štvorročnej podmienke trest prepadnutia majetku.

Obaja sa rovnako ako Vorobjov priznali, že podporovali údajnú zločineckú skupinu bödörovcov. Celkovo išlo o osem rôznych skutkov - sledovanie vtedajších predstaviteľov opozície Igora Matoviča a Daniela Lipšica, vynášanie citlivých informácií z polície, účelové zakladanie operatívnych spisov, aby sa cez vykonštruované podozrenia dali vydierať nepohodlní podnikatelia a podobne.

Na snímke novopostavená drevenica odsúdeného expolicajta Milana Žáčika v obci Čičmany.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Žáčik vlastní novopostavenú drevenicu v Čičmanoch. Obec je známa typickými drevenicami s okrasnými ornamentmi na fasádach. Chalupa sa nachádza v budúcej rekreačnej lokalite. Pôvodným developerom lokality bola rímskokatolícka cirkev. Neskôr projekt rozdelila a rozpredala. Žáčik drevenicu kúpil koncom roka 2019. Vlastní ju spolu s manželkou Janou. V konkurze sa preto ona môže domáhať svojho podielu a dostane šancu odkúpiť aj manželov zvyšok.

Žáčik s manželkou podľa zistení PLUS 7 DNÍ v minulosti vlastnili aj byt na Sídlisku Slovenského národného povstania v Trenčianskych Tepliciach. Manželka polovicu vlastní dodnes, Žáčik svoj podiel previedol vlani, keď už čelil trestnému stíhaniu. Daroval ho Milanovi Žáčikovi staršiemu, čo je podľa dátumu narodenia pravdepodobne jeho otec.

Práve toto je situácia, v ktorej by prokuratúra mala navrhnúť, aby bol do konkurzu zahrnutý aj darovaný podiel. Žáčik starší by pritom dostal príležitosť dokázať, že syn mu daroval podiel za obvyklých okolností a skutočným účelom nebolo skryť ho pred trestom. Štát by však v takom prípade nebol jediný, kto by sa bytu dožadoval. V katastri je už teraz poznámka, že o jeho vlastníctvo sa vedie súdny spor. Nesúvisí s trestom prepadnutia majetku, ale podrobnosti nie sú známe.

Kde je trest najďalej

Ešte v máji sa začal konkurz na majetok ďalšieho bývalého policajta Vladimíra Bistáka (40), ktorý sa rovnako priznal k podpore bödörovcov, neoprávneným lus­tráciám a vynášaniu citlivých informácií za peniaze. Z verejného registra konkurzov vyplýva, že trest sa bude týkať jeho auta Volks­wagen Golf asi za 19-tisíc eur a novopostaveného domu v Nitrianskych Hrnčiarovciach asi za 200-tisíc eur.

Ak by sa tento majetok aj rozpredal, je otázne, či štátu nakoniec prepadnú nejaké peniaze. Na dom má totiž záložné právo banka. Ak sa dom predá, pôjde banke 100-tisíc eur, čo je zvyšok hypotéky. Ale to nie sú zďaleka všetky Bistákove dlhy. Dvaja jeho blízki tvrdia, že im dlhuje 62-tisíc eur. Nitrianska materská škola požaduje vrátiť vyše 10-tisíc a 38-tisíc si nárokuje od odsúdeného Bistáka firma Game Over. Majiteľom tejto firmy je nitriansky podnikateľ Ladislav Palaky, ktorý v roku 2020 pôsobil v predstavenstve FK Nitra ako krízový manažér. Ak bude mať konkurzný správca podozrenie, že niektoré pohľadávky sú nepodložené, môže ich tak­zvane poprieť, čo môže viesť k súdnym sporom o ich oprávnenosť.

Rodinný dom expolicajta Vladimíra Bistáka v Nitrianskych Hrnčiarovciach.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Z bývalých policajtov a policajných funkcionárov, ktorí sa v protikorupčných stíhaniach po roku 2018 k trestnej činnosti priznávajú, je výkon trestu prepadnutia majetku najďalej u Norberta Paksiho (48). V minulosti pôsobil ako zástupca riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností. Tento úrad má na starosti zabezpečovanie odpočúvania.

Paksiho odsúdil Špecializovaný trestný súd ešte vlani v máji v rámci prípadu Božie mlyny na päť rokov vo väzení a trest prepadnutia majetku. Priznal sa k spolupráci s mafiánskou skupinou takáčovcov a vyzrádzaniu dôverností vrátane informácií o odpočúvaní konkrétnych osôb. V konkurze sa zistilo, že mal majetok za 1,2 milióna eur. Ide o nehnuteľnosti v Bratislave a Chorvátsku, auto, motorku či vybavenie domu. Do konkurzu sa dostalo aj 200-tisíc eur na účtoch či vyše 120-tisíc eur v osemdesiatich zlatých minciach.

Paksiho konkurz však ukazuje, že výkon trestu pri majetných odsúdených môže byť zdĺhavý. Podielu na nehnuteľnostiach sa totiž už na súde dožaduje Paksiho manželka Silvia, keďže pred trestom ich vlastnili spoločne. Neznamená to, že štát sa k peniazom nedostane. Naopak. Ak sa Paksiová domôže svojich podielov na nehnuteľnostiach, v konkurze potom môže získať aj manželove podiely, ale bude za ne musieť zaplatiť.

Správca už začal rozpredávať majetok, na ktorý si Paksiová nenárokuje. Predané je Paksiho auto BMW, teraz sa opakovane pokúša predať motorku rovnakej značky.

Pavol Vorobjov bol odsúdený okrem iného za nezákonnú lustráciu 28 novinárov v roku 2017, medzi lustrovanými bol aj autor tohto článku.