Košický podnikateľ Pavol Miškov už roky patrí medzi stálice košickej smotánky. Známy je ešte z čias, keď metropole východného Slovenska panoval klan Rezešovcov, ktorí ho nominovali do vedenia tamojších železiarní. Miškov je populárny aj v Chorvátsku, konkrétne na ostrove Krk, kde ovládol turistický ruch. Vlastní tam niekoľko nehnuteľností, medzi nimi dva hotely, v ktorých v minulosti údajne hostil vskutku vzácnu klientelu. Služby rekreačných zariadení patriacich do firemného portfólia Pavla Miškova údajne pravidelne navštevoval dnes už zosnulý expredseda Národnej rady SR Pavol Paška, bývalý košický župan Zdenko Trebuľa či rôzni funkcionári z ministerstva vnútra. Po dlhšom čase sa tento zámožný košický podnikateľ opäť dostal do rečí. Nejde však o nič príjemné. Jeho meno sa totiž spája so šéfom medzinárodného drogového kartelu talianskeho pôvodu Silviom Aquinom, ktorý vraj svoj biznis rozbehol v roku 2012 aj na Slovensku. Konkrétne vo Vysokých Tatrách v obci Stará Lesná, kde sa cez svojich ľudí dostal k zaujímavej nehnuteľnosti. K wellness hotelu Kontakt, ktorý patril práve Pavlovi Miškovovi.

Staronové informácie

Nešlo však o žiadny nelegálny biznis, ale o dobrovoľný predaj majetku. Na túto trans­akciu už v roku 2013 upozornil práve náš týždenník, ktorý vtedy priniesol informáciu o zadržaní Pavla Miškova na ostrove Tenerife. „Zadržali ho s dvoma Talianmi. Policajti si počkali, kým prebehne nejaký obchod, podpíšu papiere a odovzdajú si peniaze. Vraj tam zaistili veľkú hotovosť. Dôvodom policajného zásahu mala byť legalizácia príjmov z trestnej činnosti,“ prezradili nám v tom čase dva zdroje, pričom jeden dodal, že išlo o akciu zahraničných policajných zložiek, ktoré mali rozpracovaných Talianov.

Hotel: V roku 2012 predal košický podnikateľ Pavol Miškov akcie spoločnosti Kontakt M, ktorá vlastnila známy hotel v Starej Lesnej, talianskej firme. Ukázalo, že išlo o podnik talianskych zločincov.
Zdroj: Archív

Celá záležitosť išla napokon kamsi do stratena. Na svetlo sveta sa opäť dostala v týchto dňoch. Avšak už s oveľa jasnejšími kontúrami, potvrdzujúcimi, že Slovensko sa stalo cieľovou krajinou pre skutočne nebezpečnú mafiánsku skupinu, ktorá si jednu zo svojich centrál vytvorila práve vo Vysokých Tatrách. V hoteli Kontakt, ktorý Talianom predal Pavol Miškov. Aktuálne na to upozornil portál akuality.sk, pre ktorý článok o pôsobení Talianov v našich veľhorách pripravoval s českou kolegyňou Petrou Holcovou novinár Ján Kuciak. Text už skompletizovať nestihol, keďže vo februári tohto roka ho so snúbenicou Martinou Kušnírovou v ich dome v obci Veľká Mača zavraždil doteraz neznámy páchateľ. Tímu zahraničných investigatívnych novinárov sa však po Kuciakovej smrti podarilo poskladať príbeh hodný hádam aj filmového spracovania.

Klan Aquinovcov

Zistili, že hlavou talianskeho klanu, s ktorým biznis uzatvoril košický podnikateľ Pavol Miškov, je Silvio Aquino. Išlo o hlavného podozrivého v jednom z najväčších drogových procesov v dejinách Belgicka. Oficiálne vyšetrovanie obchodu s kokaínom a jeho pašovania zahŕňalo 34 obvinených. Medzi zhabanými vecami bolo viac ako osem miliónov eur v hotovosti, drogách, automobiloch a zbraniach. Proces trval viac ako štyri roky.    

Podnikateľ: Pavol Miškov je už dlhé roky súčasťou košickej smotánky.
Zdroj: Archív

                                                           

Ako uvádza portál aktuality.sk, rodina Aquinovcov sa presťahovala do Belgicka z Talianska v druhej polovici 60. rokov minulého storočia. Po­dľa talianskeho antimafiánskeho prokurátora Vincenza Luberta si udržiavala vzťahy v severnej Kalábrii. Túto oblasť ovláda klan Zingariovcov, ktorý má pod palcom údajne drvivú väčšinu kriminálnych aktivít v regióne vrátane obchodovania s drogami. Rodina Zingariovcov sa v priebehu uplynulých desiatich rokov pripojila k mafiánskej skupine ’Ndrangheta, ktorá ovláda okolo 90 percent svetového dovozu kokaínu do Európy.                                          

Silvio Aquino sa narodil a žil so svojím talianskym otcom v 38-tisícovom belgickom meste Maasmechelen. Jeho jediné známe oficiálne zamestnanie bola práca v pizzerii. Lenže Silvio si napokon vybral inú kariéru. Stal sa kľúčovou postavou svetového obchodu s drogami. Prvý raz ho zatkli v Belgicku v roku 1998, potom v roku 2004 v Holandsku za únos muža, ktorý mu namiesto kokaínu predal práškový cukor. O desať rokov ho zas v Belgicku zadržali pre zločinecké sprisahanie a pre export 6,5 tony tabliet extázy do Austrálie.

Premyslené fungovanie

Pri vyšetrovaní v spomenutom megaprípade žalobcovia odhadli, že za osem mesiacov, počas ktorých polícia Aquinovcov sledovala, doviezli do Európy 2 400 kilogramov vysokokvalitného kokaínu. V priebehu tohto obdobia zarobili najmenej 20 miliónov eur.                                          

Ich hlavným obchodným artiklom bolo pašovanie kokaínu priamo z Kolumbie. Používali na to zásielky s banánmi, pretože ovocie patrí do kategórie rýchlo sa kaziaceho tovaru. Colný proces bol zrýchlený. Úradníci väčšinou nechcú riskovať, že sa tovar vinou dôkladnej colnej kontroly pokazí. Aquinovci našli aj spôsob, ako predať „maskovacie“ banány. Vytvorili sieť spolupracovníkov v Holandsku, Belgicku a dokonca aj na Slovensku. Banány predávali do obchodov s potravinami.                             

Slovenská manželka

Ako sa mafián Silvio Aquino dostal do našej krajiny? Cez svoju manželku Slovenku Silviu Liškovú pochádzajúcu zo Spišskej Novej Vsi, ktorá sa pre neho stala údajne pilierom života. Podľa súdneho spisu s ňou Aquino preberal aj svoju každodennú prácu. Kde a ako sa spoznali, nie je známe, ani to, kedy sa o manželovej nezákonnej činnosti dozvedela. Fakt je, že Silvio Aquino sa v roku 2012 začal zaujímať o hotel v obci Stará Lesná, v ktorom jeho zákonná polovička pracovala. Dôvodom bola skutočnosť, že mafiánsky klan musel riešiť tradičný problém organizovaného zločinu, čo s takým veľkým objemom nelegálnych peňazí a ako ich legalizovať. Voľba napokon padla práve na Starú Lesnú.               

V septembri 2012 vraj Silvio Aqui­no ponúkol majiteľovi wellness hotela Kontakt, podnikateľovi Pavlovi Miškovovi, že mu zaň zaplatí tri milióny eur. Predaj prešiel oficiálne cez účtovníka Aquinovcov Vezia Di Passia, ktorý kúpil rezort cez svoju spoločnosť Aringo NV. Súd túto transakciu neskôr označil za stratégiu Silvia Aquina, aby ho nespájali s praním špinavých peňazí.                             

Ja nič, ja muzikant

V súvislosti so všetkým spomenutým sme s otázkami oslovili advokáta Pavla Miškova Jaroslava Novického, ktorý nám dal vedieť, že na zverejnené informácie nebudú reagovať. Ale podľa všetkého budú vraj celú záležitosť riešiť právnou cestou. Pre portál aktuality.sk však uviedol, že Pavol Miškov hotel nepredal ani Aquinovcom, ani Di Passiovi, ale predal akcie svojej firmy Kontakt M, ktorá zariadenie vlastnila, spoločnosti Di Passia. Miškov sa pritom označil za známeho a čestného podnikateľa. Od akejkoľvek činnosti týkajúcej sa rodiny Aquinovcov sa dištancoval.  

Podľa rozsudku však bol Miškov akýmsi „bábkovým“ riaditeľom hotela, ktorý konal na príkaz Silvia Aquina. On bol údajne ten, kto hotel v skutočnosti riadil.          

Ako sme už spomenuli, v júli 2013 Miškova na príkaz belgických úradov zatkli na ostrove Tenerife. Zadržiavali ho dva dni. Po výsluchoch ho bez vznesenia obvinenia prepustili. Slovenský podnikateľ dnes tvrdí, že to bola procesná chyba, zdroj z belgického súdu však zdôraznil, že Miškova vypočúvali pre jeho úlohu v schéme prania peňazí.                                       

Vila

Silvio Aquino si napokon v tatranskom hoteli zriadil akúsi slovenskú operačnú základňu. Nuž a tamojšie prostredie mu podľa všetkého učarovalo. V Starej Lesnej si s manželkou začali budovať modernú luxusnú rezidenciu s garážami a bazénom. Hoci je dom takmer hotový, dodnes zíva prázdnotou. V katastri je zapísaný na Silviu Liškovú. Jej manžel sa tam však už nikdy nenasťahuje. Nedočkal sa totiž ani konca megaprocesu. V auguste 2015, keď s manželkou išli cez zalesnenú oblasť neďaleko Maasmechelenu, ich obkľúčilo niekoľko útočníkov. Silvia Aquina zastrelili, jeho manželku zranili. Za vraždu sú stíhaní členovia bosnianskeho klanu hamidovičovcov.       

Vila: Drogový narkobarón Silvio Aquino s manželkou Silviou Liškovou si v Starej Lesnej postavili luxusnú nehnuteľnosť. Zatiaľ je prázdna.
Zdroj: Plus 7 dní

Kde sa momentálne zdržiava Silvia Lišková, nie je známe. Obyvatelia Tatier si však po prepuknutí najnovšej kauzy len povzdychli, že mediálne známeho narkobaróna Bakiho Sadikiho sa zbavili, aby pod štíty našich veľhôr pribudol ďalší drogový zločinec. Zdá sa, že Vysoké Tatry sú zakliate.

Prečítajte si aj: