Zablokované ulice, zúrivý brechot policajných psov, helikoptéra nad hlavami, zástupy novinárov pred bránou do banskobystrickej väznice - takto začínal v roku 1999 prvý proces s obávaným Mikulášom Černákom a celým zástupom jeho kumpánov. Konal sa za prísnych, dovtedy nevídaných bezpečnostných podmienok.

Takto informovali médiá pred dvadsiatimi rokmi o prvom procese s Černákom.
Zdroj: Ľudmila Lacková

Všetko popieral

Obžaloba pozostávala z deviatich skutkov, väčšinou vydieračiek, ale aj daňových deliktov, samotného bosa súdili aj za vraždu poľského milionára Grzegorza Szymaneka. Černák sa vtedy tváril ako ctihodný podnikateľ prenasledovaný zlými politkmi. Vraj - kdeže by on niekoho zavraždil! O žiadnom Szymanekovi nikdy ani len nepočul. 

Z korunného svedka si uťahoval, nahlas sa z neho smial a vykrikoval akože vtipné poznámky ohľadne nájdených kostí v ilegálnom hrobe v horách pri Polomke. S ostatnými obžalovanými si podchvíľou čosi šepkali a rehotali sa. Súd sa napokon skončil tak, že Mikuláš Černák bol spod obžaloby v prípade Szymanekovej vraždy oslobodený.

Černák v časoch, keď sa tváril, že je počestný podnikateľ a jeho trestné stíhanie je politicky motivované.
Zdroj: Ján Krošlák

Koniec zábavy

Prokurátori sa s týmto stavom nedokázali zmieriť, o Černákovej vine boli skalopevne presvedčení. Nazhromaždili ďalšie dôkazy a požiadali o obnovu procesu.

Vďaka tomu sa dnes na Okresnom súde v Banskej Bystrici bude znovu prejednávať hrozná smrť uneseného Poliaka. Po novom už nie je z vraždy obvinený len Černák, ale aj jeho niekdajší kamarát Ján Kán. Z výstrelu do už umierajúceho Szymaneka Kána usvedčuje práve Černák. Možno preto predpokladať, že v súdnej sieni teraz nebude ani zďaleka tak veselo ako pred dvadsiatimi rokmi. 

Ďalšie autentické FOTO z procesu s Černákom v roku 1999 v GALÉRII >>