O mužovi s prezývkou Anča, ktorý zo dňa na deň jednoducho zmizol, nikto nič netušil viac ako deväť rokov. Ešte začiatkom leta 2017 nás policajti o prípade informovali stroho: „Po osobe bolo vyhlásené pátranie z dôvodu jej nezvestnosti dňa 13. 3. 2008, pričom pátranie stále pokračuje,“ dozvedeli sme sa z policajného prezídia, podľa ktorého sa v uvedenom prípade dňa 31. 7. 2008 začalo trestné stíhanie pre trestný čin pozbavenia osobnej slobody. To však približne po roku a pol pozastavili, „pretože sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe“. Po informáciách zverejnených v týždenníku PLUS 7 DNÍ sa však v prípade začali diať veľké veci. Informácie o Jánovi Šimekovi, ktoré sme priniesli najskôr policajtom a potom v júlovom vydaní nášho týždenníka, totiž pochádzali z prostredia mafie a zdá sa, že aj na ich základe svitla nádej na objasnenie nezvestnosti tohto dvojmetrového, dobre stavaného „obra“.

Tri mesiace po uverejnení článku - 23. septembra 2017 - policajti, podľa našich informácií, prípad po rokoch otvorili a začali nové vyšetrovanie. Tentoraz však nie pre pozbavenie osobnej slobody, ale vo veci obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v spolupáchateľstve. Nasledujúce riadky sú opisom toho, čo malo zostať navždy utajené, sú detailným vykreslením brutálnej likvidácie stále nezvestného Jána Šimeka tak, ako nám to vyrozprávali ľudia z podsvetia.

Bratislavské podsvetie

Týždenník PLUS 7 DNÍ sa dostal k informáciám, ktoré vykresľujú nielen okolnosti zmiznutia, ale aj priamu likvidáciu Jána Šimeka. Zdroje z prostredia bratislavského podsvetia priamo označujú osoby, ktoré muža s prezývkou Anča údajne zavraždili, aj tie, ktoré si jeho likvidáciu objednali. V detailnom opise mafiánov nechýbajú dôvody, pre ktoré mal Ján Šimek z tohto sveta navždy zmiznúť. Keď si náš týždenník začal získané informácie overovať, medzi mužmi z bratislavského podsvetia zavládla nervozita. Veď v pozadí likvidácie Jána Šimeka podľa našich informácií stoja ľudia z viacerých zločineckých skupín. Nechýbajú medzi nimi mená mužov z pozemkovej mafie, od takáčovcov ani od piťovcov. A na vrchole všetkého stojí mafiánsky miliónový kšeft s rusovskými pozemkami.

Potravinársky sud: Rozsekané časti tela Jána Šimeka skončili v takejto nádobe.
Potravinársky sud: Rozsekané časti tela Jána Šimeka skončili v takejto nádobe.
Zdroj: Internet

Mafia v akcii

Všetko sa to podľa našich zdrojov začalo koncom roka 2007, keď sa členom pozemkovej mafie podarilo podvodne zmocniť pozemkov v Rusovciach v hodnote niekoľkých desiatok miliónov korún. O superpodvode sa vraj vtedy dozvedelo vedenie takáčovcov a rusovské pozemky bez vedomia pozemkovej mafie ovládla práve táto skupina. Šimek, ktorý sa o tom dozvedel v bare, túto informáciu okamžite posunul priamo šéfovi pozemkovej mafie Jozefovi Dragovi. Jeho skupina si rusovské pozemky od takáčovcov vzala späť. Práve prekazenie miliónového kšeftu vraj stálo Šimeka život.

Podľa informácií z podsvetia Ján Šimek tesne pred zmiznutím začal tušiť, že sa deje niečo zlé. „Zavolal mi, aby som prišiel do baru v Petržalke, ktorý vlastnil, tam mi povedal, že si myslí, že ho dajú dole, že sa niečo pokazilo a že takáčovci ho obviňujú, že ich pripravil o veľké zisky,“ prezradil týždenníku PLUS 7 DNÍ človek, ktorý sa roky pohybuje v bratislavskom podsvetí. „Po tomto rozhovore Šimeka ešte videli s istými ľuďmi z podsvetia a odvtedy je nezvestný,“ uzavrel.

Chata v Dúbravke: Miesto, kde podľa výpovedí zavraždili a rozštvrtili Jána Šimeka.
Chata v Dúbravke: Miesto, kde podľa výpovedí zavraždili a rozštvrtili Jána Šimeka.
Zdroj: Michal Smrčok

Likvidácia

V osudný deň, 26. februára 2008, Mikuláš Polóny a Dušan Vasko s prezývkou Kladivo vylákali Šimeka na žúr spolu s dvoma ženami. Tie v spomínaný večer videli na bratislavskej čerpacej stanici. Šimek skončil na chate v záhradkárskej oblasti v Dúbravke. Tam vraj Polóny a Vasko na dvojmetrového obra Šimeka zaútočili nožmi. Nemal žiadnu šancu na prežitie. Keďže na mieste zostalo obrovské množstvo krvi, chatu neskôr z obavy pred odhalením zapálili.

Piťovec Mikuláš Polóny
Piťovec Mikuláš Polóny
Zdroj: Plus 7 dní

Práve na základe publikovania týchto informácií v týždenníku PLUS 7 DNÍ pokračovalo vyšetrovanie a došlo aj k zmene kvalifikácie trestného činu na vraždu. Najnovšie poznatky z prostredia mafie hovoria o tom, že pozostatky Jána Šimeka dvojica mužov po vražde rozsekala na niekoľko častí. Kusy tela potom natlačili do plastového potravinárskeho suda. Ten po niekoľkých dňoch Mikuláš Polóny naložil do auta a požiadal svojich kamarátov z gangu piťovcov o pomoc pri likvidácii. Jedným z týchto mužov je známy zabijak gangu z Lamača Ľuboš Zelman, proti ktorému vzniesli obvinenie pre viacero vrážd. Zelman, ktorý začal spolupracovať s políciou, opísal spôsob aj miesto, kde Šimeka zlikvidovali.

Ľuboš Zelman: Piťov zabijak začal vypovedať aj k tomuto skutku.
Ľuboš Zelman: Piťov zabijak začal vypovedať aj k tomuto skutku.
Zdroj: Archív

S autom s pozostatkami natlačenými v sude vraj prešli z Lamača celým mestom až na petržalskú stranu Dunaja. Tam si to namierili do jednej zo zátok, kde ho hodili do vody. Predtým však do plastového suda ešte niekoľkokrát bodli nožom. Miesto likvidácie pozostatkov už policajtom Ľuboš Zelman osobne ukázal. Podľa našich informácií potápači pred pár týždňami zátoku prehľadali, zatiaľ však neúspešne. Všetko však nasvedčuje tomu, že aj tento prípad mafiánskej vraždy bude objasnený a rodina sa v závere vyšetrovania konečne dozvie, čo sa s ich blízkym skutočne stalo.

Kto je muž s prezývkou Kladivo
Kto je muž s prezývkou Kladivo
Zdroj: Plus 7 dní

Kto bol Ján Šimek?

Pochádzal z bratislavskej Petržalky a vyučil sa za automechanika. V horúcich deväťdesiatych rokoch sa rozhodol, že chce žiť v blahobyte. Anča, ako Šimeka v podsvetí prezývali, sa v priebehu niekoľkých rokov stal majiteľom ubytovne pre robotníkov, vlastnil niekoľko erotických salónov, bar v Petržalke a s ďalším spoločníkom, v podsvetí prezývaným Ceco, prevádzkovali hotel v Krpáčove. V Bratislave vraj spolu s Cecom ovládali aj najväčšiu distribučnú sieť s kokaínom. Spočiatku všetko išlo podľa plánu.

Ján Šimek, prezývaný Anča: Policajti aj na základe informácií týždenníka PLUS 7 DNÍ otvorili vyšetrovanie jeho nezvestnosti.
Ján Šimek, prezývaný Anča: Policajti aj na základe informácií týždenníka PLUS 7 DNÍ otvorili vyšetrovanie jeho nezvestnosti.
Zdroj: Archív

Anča nemal s peniazmi väčšie problémy. Založil si rodinu a spoločne s manželkou priviedli na svet dcéru. Keď mala šesť rokov, jej otec náhle zmizol a domov sa už nevrátil. „Hľadala som ho v podnikoch, obvolávala jeho kamarátov. Nikto mi nedvíhal telefón. Len od jednej z priateliek, ktorá žila so spoločníkom môjho muža, som sa dozvedela, že ho naposledy videli na jednej čerpacej stanici v Bratislave v spoločnosti mužov z podsvetia,“ zaspomínala si na chvíle krátko po zmiznutí Šimekova manželka. Nové informácie sú pre ňu nádejou, že sa raz dozvie, čo sa vlastne s jej manželom a otcom ich spoločnej dcéry stalo.