Raz ročne sa preberie spod ospalého tieňa Poľany a nezainteresovaní si ju všimnú vďaka niekoľkodňovej festivalovej nádielke ľudového umenia. Aj tak vníma vonkajší pozorovateľ Detvu, takmer 15-tisícové mestečko s viac ako desaťpercentnou nezamestnanosťou a prvoligovým hokejovým tímom.

Technické služby: Eseročka mesta Detva sa v súčasnosti pasuje s vážnymi finančnými problémami.
Technické služby: Eseročka mesta Detva sa v súčasnosti pasuje s vážnymi finančnými problémami.
Zdroj: ARCHÍV TECHNICKĚ SLUŽBY DETVA

Miestni však vedia, že nič nie je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. Najmä podľa niektorých mestských poslancov to vo vnútorných štruktúrach mesta poriadne škrípe a na mestskú eseročku Technické služby nenájdu pekného slova.

Kontrola za kontrolou

Hospodárenie Technických služieb leží detvianskym poslancom v žalúdku už pár rokov, preto podali podnet hlavnému kontrolórovi mesta, nech praktiky eseročky preklepne. Bývalý policajt Rastislav Gonda, dnes hlavný kontrolór mesta, si posvietil na šafárenie s mestským majetkom za rok 2015 a vrece s prešľapmi sa doslova roztrhlo. Konkrétne našiel až 19 pochybení spoločnosti. Gonda však nelenil a prezrel aj roky 2016 a 2017. Tentoraz si posvietil na ekonomické podhubie firmy.

Katastrofálne dlhy

Ekonomická čierna diera! Presne to sa dá čítať medzi riadkami z najčerstvejšieho vyšetrovania hlavného kontrolóra mesta Detva. Podľa Gondu dlhy na konci augusta tohto roku dosiahli astronomickú výšku. Technické služby mali záväzky voči súkromníkom viac ako 178-tisíc eur. Detvianska firmička však neobišla ani samotný štát. Tomu na daniach dlhuje viac ako 24-tisíc eur a voči sociálke má dlžobu 23-tisíc eur. „Z ekonomického hľadiska je dnes spoločnosť v dosť vážnom, až v kritickom stave. Jej najväčší problém je, že jej chýba hotovosť,“ upozornil Rastislav Gonda. Kameňom úrazu je vraj mestské smetisko, s ktorým sa podľa jeho názoru šafárilo nerozvážne. Na jeho rekultiváciu sa malo „našetriť“ 151-tisíc eur, no z plánovanej sumy v banke svieti smiešnych 9 007 eur. „Firma mala vytvárať rezervný fond. Tieto peniaze však spoločnosť používala na chod Technických služieb. Toto ich dosť zaťažilo,“ vysvetľuje Gonda prapočiatky problémov mestskej eseročky.

Mestská skládka: Kameňom úrazu sa stalo aj financovanie miestneho
smetiska.
Mestská skládka: Kameňom úrazu sa stalo aj financovanie miestneho smetiska.
Zdroj: ARCHÍV TECHNICKĚ SLUŽBY DETVA

Exšéf vysvetľuje

Kto sedel na šéfovskej stoličke, zatiaľ čo sa firma prepadala čoraz hlbšie do dlhov? Juraj Bystriansky, exkonateľ Technických služieb Detva. Podľa neho chybu neurobil a pracoval s tým, čo mal poruke. „Gro príjmu spoločnosti bola práve naša skládka, no tá sa naplnila a nemali sme kde skládkovať. Keď som prišiel do služieb, bola naplnená už do polovice, pritom mala byť len do štvrtiny. Problém je, že smeti sa teraz vozia do Žiaru nad Hronom a Detva z toho nič nemá. Mali sme tvoriť rezervu, no nemali sme z čoho, a z toho fondu sme napríklad zaplatili straty zo zimného štadióna,“ ospravedlňuje dlhy na účte firmy Bystriansky. Svojej funkcie sa vzdal koncom augusta. Informoval o tom primátor Detvy na jednom z mestských zasadnutí poslancov, na ktorom sa už exkonateľ nezúčastnil. „Bolo to z rodinných dôvodov,“ vysvetlil Bystriansky. Samotný primátor Šufliarsky si na otázku zadlženej firmy čas nenašiel. „Teraz mám rokovanie, takže odo mňa ani vetičku nebudete mať. Zavolajte inokedy,“ odbil nás.

Odstúpenie: Konateľ firmy Bystriansky sa nezúčastnil na mestskom
zastupiteľstve, na ktorom primátor oznámil jeho rezignáciu.
Odstúpenie: Konateľ firmy Bystriansky sa nezúčastnil na mestskom zastupiteľstve, na ktorom primátor oznámil jeho rezignáciu.
Zdroj: ARCHÍV TECHNICKĚ SLUŽBY DETVA

Rozzúrení poslanci

Tých kontrola hospodárenia spoločnosti za rok 2015 nenechala ľahostajnými a rozhodli sa konať. Deväť poslancov, teda nadpolovičná väčšina mestského zastupiteľstva, podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa na základe zistení kontrolóra. „Situácia v technických službách je už dlhodobo zlá a indície, že tam dochádza k rozkrádaniu majetku a robia sa tam čiernoty, boli už dlhšie,“ vysvetľuje jeden z poslancov a iniciátorov trestného oznámenia Stanislav Šichta. Prípadom šafárenia s majetkom mesta sa zaoberá
už aj detvianska polícia. PLUS 7 DNÍ zaujímalo, či si vzala na mušku práve exkonateľa firmy Juraja Bystrianskeho.

Centrum folklóru: Mesto každoročne ožíva tradičnými ľudovými slávnosťami.
Centrum folklóru: Mesto každoročne ožíva tradičnými ľudovými slávnosťami.
Zdroj: Michal Sv?tok

„Polícia v Detve 36-ročného muža obvinila z prečinu podvodu a prípad je stále v štádiu vyšetrovania,“ potvrdila nám hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Vyhrážky štrajkom

Mestskí poslanci však neboli jediní, kto na políciu podal podnet. Iniciatívy sa chopil aj Rastislav Gonda. „Posledná kontrola okrem iného spočívala vo využívaní vozidiel patriacich Technickým službám, ktoré množstvo jázd nevedeli vyfakturovať. Podľa mňa išlo o čierne jazdy. V tomto smere som podal trestné oznámenie,“ ozrejmil svoje kroky kontrolór.

O kritickej atmosfére v mestskej eseročke vypovedá aj nálada medzi samotnými pracovníkmi. Osemnásti z nich sa dokonca podpísali pod ultimátum, ktoré bolo zverejnené na webovej stránke Technických služieb. „Nemáme na pohonné hmoty, meškajú nám platy, nemáme stravné lístky a zamestnávateľ za nás neplatí povinné odvody,“ sťažujú sa zamestnanci. Upozorňujú aj na fakt, že tento stav trvá približne rok. „Žiadame kompetentných vyriešiť túto situáciu, inak budeme nútení pristúpiť k ďalším akciám, napríklad k štrajkovej pohotovosti,“ adresovali pracovníci čerstvému konateľovi podniku Technické služby Jozefovi Malatincovi. Ten zadlženú eseročku po Bystrianskom prebral 1. septembra tohto roku. „Je to v takom stave, v akom to je, a nejaké kroky sa proti tomuto stavu už podnikli,“ v stručnosti prezradil nový šéf Technických služieb mesta Detva.