Slávne trio po 22 rokoch

Naposledy sa spolu stretli Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Ján Kán v decembri 1997 v tajnom byte blízko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici. Polícia po nich vyhlásila celoštátne pátranie a oni sa radili, akú stratégiu zvoliť. Konečné rozhodnutie znelo - Černák s Kánom sa pôjdu prihlásiť na polícii, Kaštan sa skryje a ďalej sa bude starať o prílev peňazí. Odvtedy sa stretávajú už len na súdoch, tentokrát už ako šediví päťdesiatnici kvôli vražde poľského milionára Grzegorza Szymaneka. Černák s Kánom sedia na lavici obžalovaných, Kaštana došikovali zo žilinskej väznice ako svedka.

Vyrába rybárske háčiky

Ešte v januári nebolo isté, či Kaštan bude schopný vypovedať. Z ničoho nič odpadol a lekári konštatovali celkový kolabs organizmu, z basy ho museli previazť na ARO. Nakoniec sa ukázalo, že to len prehnal s cvičením a pitím etrémneho množstva vody, čo mu rozvrátilo vnútorné prostredie. Kaštan sa aj vo väzení zaoberá otázkami zdravej výživy a v rámci tamojších možností sa snaží držať v dobrej kondícii. Kedysi pracoval vo väzenskej kuchyni, teraz si zarába výrobou rybárskych háčikov. Aby si pri tejto sedavej práci šetril chrbticu, vyrobil si špeciálnu stoličku, na ktorej pri sede v podstate kľačí.

Spomienky na besnenie

O Szymanekovej vražde poskytol Kaštan súdu len informácie, ktoré mal z počutia. Sám pri Černákovom výstrele do otovrených úst vystrašeného Poliaka nebol. Jeho poslal Černák pre výkupné za Szymanekovou ženou do Krakova. Na hranici však dostal defekt, na dohodnuté miesto nemohol dôjsť a Černák mu nakázal, nech sa vráti, že si veci radšej porieši sám.

O deväťdesiatych rokoch Kaštan dnes hovorí ako o besnení a Černáka nazýva Magorom. Vyplýva to z listov, ktoré si vo väzení píše s niekdajším Černákovým šoférom Slavomírom Surovým.

Na rozdiel od Surového, ktorý na súde pôsobil nervózne, ekonóm mafiánskej skupiny Kaštan bol v totálnej pohode. Do súdnej siene vošiel štrngajúc reťazami na rukách i nohách, ale za uchom mu bolo vidieť “odloženú” žuvačku a smerom k verejnosti nešetril úsmevmi.