Len nedávno médiá priniesli šokujúcu informáciu, že v priebehu dvadsiatich štyroch hodín sa v cele predbežného zaistenia obesili dvaja muži. Obe tragédie sa odohrali v Nitrianskom kraji, na policajných oddeleniach v Komárne a Nitre.

Samovraždy v cele

Oba spomínané prípady sa stali v júni. V policajnej cele v Komárne vtedy spáchal samovraždu tridsaťročný muž. Policajti ho zadržali ho pre lúpež a porušovanie domovej slobody. Podľa medializovaných informácií bol Edmund agresívny, preto ho spútali „na medveďa“. To, čo sa dialo ďalej, si nevedia vysvetliť ani najbližší príbuzní mladého samovraha. Edmund si vraj obtočil okolo krku reťaz, ktorou bol spútaný a zadusil sa. Prečo to urobil, nevedno. Edmund nebol v cele predbežného zadržania po prvýkrát.

Smrť za bieleho dňa

V cele predbežného zadržania si siahol na život aj štyridsaťtriročný Nitrančan Ivan Fölker. Muž, ktorého zadržala polícia za drogy, sa v cele obesil za bieleho dňa. „Prípad prevzala Inšpekcia ministerstva vnútra, v súčasnosti nie je možné poskytnúť viac informácií,“ vyjadrila sa Lucia Kirinovičová z tlačového odboru kancelárie ministerstva vnútra krátko po nešťastnej udalosti pre médiá. „Brata zastavili na výjazde z diaľnice na Cabajskej, bola s ním aj jeho mladá priateľka, s ktorou má iba päťmesačné dieťa,“ stretli sme sa s bratom samovraha, Petrom. Nechápe, rovnako ako celá rodina, ako je možné, že sa Ivan v cele obesil. „Nechceme riešiť, čo robil, to bol jeho problém, žiaľ, vybral si svoju cestu. Ivan mal však s policajtmi skúsenosti, dokonca bol vo väzení a v cele predbežného zadržania nebol prvýkrát. To, že sa obesil, nás však šokovalo. Každý, kto ho poznal, zostal nemilo prekvapený, pretože brat nebol z tých, ktorý by si siahali na život. To, čo sa však na cele stalo, nevieme, hoci nám polícia sľúbila, že nám ukáže záznamy a celé nesťastie prešetrí. Akurát dnes som tam volal,“ hovorí a ukazuje nám kontakt na inšpekciu Ministerstva vnútra, "ale povedali mi, že sa mám ozvať o dva-tri týždne. Ako je možné, že to stále nevedia? Jediné, čo máme v rukách, je úmrtný list. Žiadnu pitevnú správu, dokonca nevieme, kam pomizli jeho osobné veci, dali nám len jeho občiansky preukaz, aby sme ho mohli pochovať.“

Časová záhada

Peter s manželkou Renátou netaja, že s bratom boli problémy. „Bral drogy, vedeli sme to. Mal tri deti, štvrté sa mu narodilo pred necelým pol rokom. Za drogy ho aj chytili, v aute sedela aj jeho priateľka. Všetkých nás prekvapilo, že ju okamžite pustili na slobodu a nikto ju neriešil. Brat sa ocitol vo väzbe, bolo to v pondelok po štvrtej poobede. Na druhý deň sa však začali diať čudné veci. Ja robím pre mesto, takže poznám kdekoho, a okolo jednej poobede mi volá známy, že či som počul, že sa mi brat na polícii obesil. Nikto mi však z polície nevolal, nič sa nedialo, tak som teda zatelefonoval žene, že či niečo také počula. Obvolal som ďalších súrodencov, ale nikto o samovražde nič nepočul a nevedel,“ pokračuje Peter. „Tak som volal známemu, či by nevedel overiť, či je Ivan v poriadku, a neprešlo ani päť minút a veru mi aj povedal, že je to pravda. Ivan sa obesil v cele,“ zmĺkne.

Ako je to však možné a prečo policajti v službe zlyhali? Ako je možné, že si nikto nevšimol, že sa im zadržaní muži vešajú takpovediac priamo pred očami? Zistili sme, že to, čo sa v celách stalo, nevedia ani policajti. Viac sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.