Jednoducho vedia, ako na to. Najznámejšia súkromná bezpečnostná služba na Slovensku Bonul má blízko nielen k politickým, ale i policajným špičkám. Veľmi zaujímavým spôsobom. Cez nežné polovičky. Rodinné puto medzi majiteľom firmy Miroslavom Bödörom a manželkou policajného prezidenta je už známe. Pred pár dňami vysvitlo, že spoločné záujmy s Bödörovcami, konkrétne s mladším, tiež mimoriadne úspešným podnikateľom Norbertom, má zas Mária Krajmerová, právoplatná partnerka exšéfa Národnej protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera.

No a ukazuje sa, že títo nitrianski oligarchovia, ako sa rodine Bödörovcov zvykne hovoriť, majú dobré policajné kontakty aj priamo vo svojom regióne. A, čuduj sa svete, opäť cez čiusi ženu. Pravou rukou šéfa Bonulu je Blanka Michalčíková, manželka krajského policajného riaditeľa Miroslava Michalčíka.

Fico sa opäť zabával so súkromnou firmou, ktorej sa hrnú zákazky

Blanka Michalčíková: Odmietla sa vyjadriť k svojmu zamestnávateľovi.
Zdroj: Tony Štefunko

Čo má Kaliňákova manželka s únosom prezidentovho syna? Minister si manželku siskárku bráni

Z technika majiteľ SBS

O Bonule sa vo veľkom hovorí už niekoľko rokov. Z nenápadnej nitrianskej súkromnej bezpečnostnej služby sa totiž počas vlád Roberta Fica stala jedna z najúspešnejších firiem, ktorej sa darí získavať štátne zákazky za desiatky milióny eur. Až sa môže zdať, že na služby, ktoré poskytuje, má akýsi monopol. Lepšej SBS na Slovensku akoby ani nebolo.

Za jej služby platí milióny eur Slovenská pošta, Všeobecná zdravotná poisťovňa, Slovenský vodohospodársky podnik, Sociálna poisťovňa, ale aj Transpetrol či Jadrová a vyraďovacia spoločnosť. Zaujímavú zmluvu s Bonulom má uzatvorenú aj Zbor väzenskej a justičnej stráže SR, a to na sprístupnenie utajovaných skutočností. Načo sú súkromnej bezpečnostnej službe tajné informácie z nášho väzenstva, ťažko povedať, ale dúfajme, že na samé potrebné a dôležité veci.

Majiteľ Bonulu Miroslav Bödör je v Nitre naozaj známa postavička.

Ficova dotácia, ktorá smrdí: Nitky vedú k odsúdeným Salmanovovcom!

Za socializmu a krátko po jeho páde vraj pôsobil ako telekomunikačný technik. Bol to čas pevných telefónov, pričom náplňou jeho práce bolo zavádzanie, opravovanie a rozdeľovanie liniek. Pamätníkom iste netreba pripomínať, ako všelijako sa dali služby takého technika využiť. Byť s ním zadobre znamenalo mať v byte k dispozícii telefónnu linku napriek ich žalostnému nedostatku. Práve v tom období si vraj Miroslav Bödör vybudoval dobré kontakty v meste pod Zoborom.

A práve tie v prvej polovici deväťdesiatych rokov údajne využil na rozbehnutie svojej prvej SBS. Volala sa OSTRAHA 2 a znalci nitrianskych pomerov ešte i dnes s úsmevom spomínajú na príbehy spojené s touto bezpečnostnou službou. Medzi najznámejšie patrí ten o strážení istého cukrovaru v likvidácii, z ktorého napriek oficiálnemu zapečateniu zmizli tony cukru v hodnote niekoľkých miliónov korún. Najprv nik netušil, ako sa to mohol stať, až časom sa prišlo na to, že komusi šikovnému napadlo bránu skladu uzavretú úradnou pečiatkou jednoducho vybrať z pántov, vyviezť cukor a nasadiť ju naspäť.

Legendárna firma reklamného mága Flašíka skončila v rukách bieleho koňa

Bývalý sýkorovec Drag exkluzívne prehovoril: Kaliňák ma prijal do polície

Začiatky Bonulu

Či už je príbeh pravdivý, alebo nie, fakt je, že bezpečnostnej službe OSTRAHA 2 sa prestalo dariť. Navyše, Slovensko prijalo prísnejšie pravidlá súvisiace s pôsobením súkromných bezpečnostných služieb. Bolo to koncom deväťdesiatych rokov, keď sa Miroslav Bödör aj s pomocou istého policajta Bohumila Dovičoviča, ktorého zlanáril do svojich služieb, rozhodol založiť ďalšiu SBS. Nazval ju Bonul.

Po Nitre sa šepkalo, že jej vzniku dal požehnanie tamojší mafiánsky bos Ľuboš Ferus, ku ktorému vraj mal blízko syn Miroslava Bödöra Norbert. V tom čase mladý zápasník Ferusa pravidelne sprevádzal. „Aaale, prosím vás! Už som počul aj to, že Noro bol môj vodič. To sú také reči…“ mávol rukou Ferus, keď sme sa ho na Bödöra mladšieho opýtali. Určite vraj nikomu s ničím nepomáhal, aj keď priznáva, že Noro je veľmi šikovný podnikateľ.

„Viete, prečo to dotiahol tak ďaleko? Lebo on chodil do roboty aj s manželkou o piatej ráno. Naozaj tuho dreli a všetko si zaslúžia. Keby som aj ja mal takých šikovných ľudí okolo seba, tiež som asi inde…“ zafilozofoval si muž, ktorý je aktuálne obžalovaný z niekoľkých závažných zločinov. Okrem iného z vraždy bratislavského mafiánskeho bosa Miroslava Sýkoru. Ferus vraj nemá vedomosť ani tom, že by bol nejako rodinne spojený s jedným zo zakladateľov Bonulu Bohumilom Dovičovičom. „Moja mama sa síce druhýkrát vydala a volá sa Dovičovičová, ale neviem o tom, že by sme s menovaným pánom mali niečo spoločné,“ úplne vážne sa zamyslel.

Šokujúce priznania mafiánov: Piťovci prehovorili o vražde bosa Takáča, študenta Tupého aj Ernesta Valka

Recidivista Drag opäť úraduje: Z domu ho vytiahlo policajné komando

Bonul: Za éry vlád Roberta Fica sa z tejto SBS stala megaúspešná firma.
Zdroj: Tony Štefunko

Spoločné záujmy však majú majitelia nitrianskej SBS so zástupcami strany Smer, ktorá je pri moci už tretie funkčné obdobie. O tejto firme sa totiž začalo intenzívne hovoriť práve počas prvej Ficovej vlády. Presnejšie, v roku 2007, keď rezort hospodárstva vedený Ľubomírom Jahnátkom podpísal predraženú zmluvu na obnovu fasády ministerstva so stavebnou firmou patriacou Petre Bödörovej. Je to nevesta majiteľa Bonulu Miroslava Bödöra, s ktorým, ako sa ukázalo, chodil Jahnátek na poľovačky.

Kaliňák rozdáva ako zo svojho. Policajtom poskytuje pôžičky, o akých sa vám ani nesnívalo

Viacnásobne trestaný bývalý policajt Jozef Drag: Žije v luxuse

SBS sa darilo aj vďaka tomu, že ako jediná na Slovensku spĺňala špecifické kritériá, ktoré štátne organizácie začleňovali do súťažných podmienok. Od uchádzačov napríklad žiadali, aby boli subjektom hospodárskej mobilizácie, teda subjektom, ktorý počas vojny či prírodnej katastrofy dokáže plniť špeciálne úlohy. Takými organizáciami sú síce podľa zákona najmä štátne úrady, ale uvedené úlohy môže plniť aj súkromná firma, ak ju poverí štát, konkrétne ministerstvo hospodárstva. Zo slovenských SBS mal štatút subjektu hospodárskej mobilizácie jedine Bonul a zrejme nikoho neprekvapí, že ho získal za čias Jahnátkovho ministrovania. O podobné rozhodnutie sa uchádzali viaceré firmy, no bezúspešne.

Zaujímavé prepojenia

Od prvých úspechov, čo sa štátnych zákaziek týka, prešlo desať rokov a z Bonulu sa stala megaúspešná firma takmer s tritisíc zamestnancami. Meno Bödörovcov sa dnes spája so skutočne pestrým podnikateľským portfóliom. Nuž a dá sa povedať, že syn Norbert svojimi úspechmi dávno zatienil svojho otca Miroslava. Je to vraj práve on, kto ťahá dôležitými nitkami. Napokon, bol to tiež on, kto počas jedného z firemných večierkov vítal pri vstupe do nitrianskeho kultúrneho zariadenia premiéra Roberta Fica, ktorý osobne prišiel pozdraviť zamestnancov Bonulu a prihovoriť sa im.

Veľká facka od kriminalistov: Usvedčil Kaliňáka, teraz mu hrozí basa!

Krvavé 90. roky: V týchto autách jazdili a vybuchli obávaní slovenskí mafiáni! S jedným randila aj Belohorcová

Norbert Bödör sa do povedomia verejnosti dostal ako prezident futbalového klubu FC Nitra. Jeho meno figuruje v niekoľkých firmách. Okrem iného v eseročke Slovakia Ring Agency, kde spolu s ním v dozornej rade sedí známy bratislavský podnikateľ Zoroslav Kollár, pred pár rokmi zaradený na mafiánske zoznamy.

Menovaní páni majú spoločné záujmy aj v akciovke Kúpele Trenčianske Teplice. Členkou jej predstavenstva je od júla 2015 Mária Krajmerová. Webový portál Aktuality.sk nedávno informoval, že ide o manželku riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera. Do funkcie ho vymenoval policajný prezident Tibor Gašpar, o ktorom je známe, že cez manželku je v rodinnom vzťahu s Bödörovcami.

Podľa zistení Aktuality.sk vyplatili Kúpele Trenčianske Teplice za rok 2015, keď tam vstúpila Krajmerová, členom štatutárnych orgánov odmeny 239-tisíc eur. Rok predtým aj rok potom to bolo výrazne menej.

Vysokopostavený človek z ministerstva vnútra havaroval: Žena, ktorá s ním bola v aute, zomrela

Len sa opýtal

Dámy Gašparová a Krajmerová nie sú jediné, cez ktoré majú oligarchovia Bödörovci prepojenie na vysoké policajné šarže. „Pozrite sa, kde pracuje manželka Miroslava Michalčíka, krajského policajného riaditeľa v Nitre, ktorého do funkcie dosadili Bödörovci…“ ozval sa nám zdroj z mesta pod Zoborom. Tak sme sa pozreli. Pani Blanka Michalčíková pracuje v SBS Bonul. Je pravá ruka jej majiteľa. Ona sama sa k tomu odmietla vyjadriť. Jej manžel s tým však problém nemal. Lebo, ako hovorí, „pokiaľ je možné, vždy vyložím karty na stôl a vždy sa mi ti oplatilo. Vždy som s tým uspel“.

Michalčík priznal, že jeho manželka v Bonule skutočne pracuje, a to už štrnásť rokov. Vo svojej otvorenosti zašiel tak ďaleko, že priznal aj to, ako sa tam dostala. „Urobila si vysokú školu, chcela pracovať s deťmi, ostala však bez práce. Preto som jej prácu naháňal ja. V čase, keď som robil na obvodnom oddelení, dostali sme za úlohu kontrolu zbraní v SBS. Mne sa ušiel práve Bonul. Keď sa kontrola skončila a všetko bolo v poriadku, dovolil som si spýtať sa majiteľa, či nevie o nejakej práci pre moju ženu. On povedal, že sa skúsi opýtať. Asi o mesiac ma kontaktoval, že síce nič nenašiel, ale ak by som chcel, mohla by ísť robiť k nemu sekretárku, kým nenájde inú prácu. No a zostala dodnes…“

Na otázku, či sa mu to zdalo normálne a či sa neobával, že bude zaviazaný, len s ľahkosťou prehodil, že prečo by mal. „Ani si neviem predstaviť, ako by som mu mal byť zaviazaný z mojej vtedajšej pozície.“ Na margo súčasnosti a informácií, že na post krajského riaditeľa si ho vybrali práve Bödörovci, iba poznamenal, že Nitra je vysoká škola „fámologická“ a jeho na tento post vybral policajný prezident.

Riaditeľ: Šéf nitrianskych policajtov Miroslav Michalčík prezradil, že miesto v Bonule sám manželke dohodil.
Zdroj: Dávid Duducz

Je to problém

Hoci kompetentní blízke vzťahy manželiek policajných funkcionárov s oligarchami z Nitry za problém nepovažujú, Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko to vníma ináč.

„Manželky a blízki príbuzní majú, samozrejme, nárok na vlastnú kariéru, no v kontexte kvality práce policajtov je tiež dobré skúmať možné bariéry v ich nezávislosti. Policajt bude sotva rovnako schopný vyšetrovať firmu, kde pracuje jeho manželka, ako firmu, v ktorej nikoho nepozná. Ak navyše ide o spoločnosti napojené na štátne zákazky, politiku či dokonca podsvetie, takíto policajti by mali byť podrobení zvýšenej kontrole bezpečnostných rizík a v citlivých prípadoch izolovaní od vyšetrovania.“

K téme sme oslovili aj Miroslava Bödöra, do uzávierky sa nevyjadril.