Pred tromi rokmi čelil britský bankový gigant HSBC obvineniam z prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Teraz sa na obzore črtá ďalší škandál. V dcérskej spoločnosti HSBC vo Švajčiarsku si vo veľkom ukladali peniaze neplatiči daní a zločinci! Transakcie s týmito osobami sa vyšplhali do výšky desiatok miliárd dolárov.

Aj Slováci

V dokumentoch, ktoré vypracovali investigatívni novinári, sa spomínajú mená viac ako 100 tisíc klientov z vyše dvesto krajín sveta, vrátane príbuzných a členov vlády autokratického režimu Bašára al-Asada v Sýrii, bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka či bývalého čínskeho premiéra Li Penga.

Okrem toho sú v podozrení aj „krvavé diamanty“ dílerov so zbraňami a sponzorov terorizmu, píše nemecký portál spiegel.de.

Podľa dostupných informácií boli preverované aj bankové kontá 60 Slovákov, ktoré zahŕňajú sumu vyše 48 miliónov dolárov.

Údaje vyniesol bývalý zamestnanec

Podľa správy bolo v ženevskej pobočke banky uložených od roku 2007 viac ako 75 miliárd eur pochybného charakteru. Bývalý zamestnanec pobočky Hervé Falciani nelegálne získal údaje o klientoch a účtoch a o rok neskôr ich poskytol francúzskym úradom, ktoré sa záležitosťou začali zaoberať.

HSBC už čelí vyšetrovaniu v USA, Francúzsku, Belgicku i v Argentíne. Belgický súd zvažuje uvalenie medzinárodného zatykača na členov vedenia inštitúcie, pretože banka vraj nespolupracuje pri vyšetrovaní.

Inštitúcia ale už stihla vyhlásiť, že peniaze svojich klientov od tých „problematických“ oddelila.