Tip na článok
Tento bankový gigant má problém.

Škandál bankového gigantu: Zarábal miliardy na špinavých peniazoch

Najväčšia banková lúpež všetkých čias. Tak hodnotia médiá činnosť banky HSBC, v ktorej sa mali hromadiť miliardy čiernych peňazí. Zároveň vraj inštitúcia pomáhala svojim bohatým klientom vyhýbať sa plateniu daní.

Pred tromi rokmi čelil britský bankový gigant HSBC obvineniam z prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Teraz sa na obzore črtá ďalší škandál. V dcérskej spoločnosti HSBC vo Švajčiarsku si vo veľkom ukladali peniaze neplatiči daní a zločinci! Transakcie s týmito osobami sa vyšplhali do výšky desiatok miliárd dolárov.

Aj Slováci

V dokumentoch, ktoré vypracovali investigatívni novinári, sa spomínajú mená viac ako 100 tisíc klientov z vyše dvesto krajín sveta, vrátane príbuzných a členov vlády autokratického režimu Bašára al-Asada v Sýrii, bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka či bývalého čínskeho premiéra Li Penga.

Okrem toho sú v podozrení aj „krvavé diamanty“ dílerov so zbraňami a sponzorov terorizmu, píše nemecký portál spiegel.de.

Podľa dostupných informácií boli preverované aj bankové kontá 60 Slovákov, ktoré zahŕňajú sumu vyše 48 miliónov dolárov.

Údaje vyniesol bývalý zamestnanec

Podľa správy bolo v ženevskej pobočke banky uložených od roku 2007 viac ako 75 miliárd eur pochybného charakteru. Bývalý zamestnanec pobočky Hervé Falciani nelegálne získal údaje o klientoch a účtoch a o rok neskôr ich poskytol francúzskym úradom, ktoré sa záležitosťou začali zaoberať.

HSBC už čelí vyšetrovaniu v USA, Francúzsku, Belgicku i v Argentíne. Belgický súd zvažuje uvalenie medzinárodného zatykača na členov vedenia inštitúcie, pretože banka vraj nespolupracuje pri vyšetrovaní.

Inštitúcia ale už stihla vyhlásiť, že peniaze svojich klientov od tých „problematických“ oddelila.

VIDEO Plus 7 Dní