“Všeobecná zdravotná poisťovňa najmä od roku 2014 zaznamenala výrazný nárast úhrad za zdravotnícke pomôcky na mieru. Avšak nárast bol najmä pri zdravotníckych pomôckach, ktoré sú nahraditeľné sériovými, to znamená, rovnako efektívne kompenzujú pohybový deficit, respektíve majú porovnateľný terapeuticky efekt, avšak pri podstatne nižších nákladoch,” vysvetlila hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.

V štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni za uplynulý rok preplatili za takéto individuálne pomôcky výdajniam až 35 miliónov eur. Pritom pred piatimi rokmi na ten istý účel išlo 20 miliónov. Podobné zistenia má aj zdravotná poisťovňa Dôvera. V ich prípade narástla suma preplatená za individuálne zdravotnícke pomôcky zo 6,4 milióna eur v roku 2011 na 11,5 milióna eur v roku 2016.

“Áno, takéto pochybenia sme identifikovali v stovkách prípadov,” potvrdil nám informáciu aj hovorca ZP Dôvera Branislav Cehlárik.

Namiesto drahej lacná

“Kolennú ortézu mi vydala pani doktorka na urgente,” potvrdila nám jedna z pacientok a dodala, že po ukončení liečby ju musela vrátiť. Pacientka jednoznačne poprela, že by jej niekto bral miery na ušitie individuálnej pomôcky na mieru, pomôcku jej vydali na počkanie v ambulancii. Za túto ortézu, ktorá zjavne nebola vyrobená na mieru, ale dodaná ako sériovo vyrábaná, preplatila poisťovňa 130,90 eur. Cena takejto pomôcky v predajni? Do tridsať eur.

Podobne pochodil aj pacient, ktorému podľa papierov predpísali brušno-bederný pás. Nikto mu neodobral miery, vydali mu ho na počkanie v ambulancii. “Pomôcka mi bola požičaná a do štrnástich dní som ju vrátil,” povedal pacient. Poisťovni však za jej vydanie vyúčtovali 130 eur. Reálna cena podobného pásu v lekárni? Rovných 28 eur! Podľa doterajších zistení detektívov sú však týchto prípadov stovky.

Poisťovne vyšetrujú

Po zisteniach, že z verejného zdravotného poistenia niekoľko prešpekulovaných lekárov a výdajní zdravotníckych pomôcok vyťahuje milióny eur, sa rozbehlo interné vyšetrovanie. Zdravotníkov zapojených do siete podvodov varoval mailom jeden z významných zdravotníckych funkcionárov. Požiadal ich, aby zrušili “sklady” a varoval ich pred špecializovaným vyšetrovacím tímom.

“V súčasnej dobe prebiehajú stretnutia so zainteresovanými stranami, t.j. s lekármi, ktorí predpisovali tieto pomôcky a takisto stretnutia so zástupcami výdajní, ktoré pomôcky vyrábajú a následne si náklady účtujú zdravotnej poisťovni. Cieľom stretnutí je konfrontácia našich zistení, aby sa podozrivé správanie buď potvrdilo alebo vyvrátilo.

Na základe výsledkov týchto stretnutí stanovíme ďalšie kroky. Podvodné konanie poskytovateľov, ktoré má priamy dopad na liečbu pacientov netolerujeme. Konáme v súlade so zákonom, okrem upozornenia na zistený stav chceme dosiahnuť nápravu škody, ktoré vznikli zdravotnej poisťovni a do budúcnosti zaistiť riadne vykazovanie zdravotnej starostlivosti zo strany dotknutých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,” informoval hovorca ZP Dôvera Branislav Cehlárik. Všeobecná zdravotná poisťovňa avizuje finančné postihy lekárov a zariadení, ktoré sa na podvodoch podieľali.

Čo všetko sa zistilo pri vyšetrovaní týchto podvodne predpísaných pomôcok? Ktoré známe lekárske špičky sa podieľali na predpisovaní sériových pomôcok deklarovaných ako pomôcky individuálne a delili sa o zisk s výdajňami?

Viac informácií si prečítajte v ďalšom čísle týždenníka Plus 7 dní č. 31