Celý Žitný ostrov je obrovskou zásobárňou podzemných vôd a jednou z najúrodnejších poľnohospodárskych oblastí Slovenska. Je to najväčší riečny ostrov v Európe a zároveň je najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. Hoci Žitný ostrov má najmenší počet zrážok na celom území Slovenska, jeho najväčším bohatstvom je voda. Pod povrchom sa nachádza asi 10 miliárd m³ kvalitnej pitnej vody. A presne na tomto mieste, z ktorého nám do kohútikov tečie životne dôležitá voda sa nachádza skládka plná komunálneho odpadu a nebezpečných látok. Smetie je vyhodené v blízkosti firmy, ktorá podniká s odpadmi. Vassal EKO tvrdí, že za navozený odpad nemôžu. Šetrenie tvrdí ale niečo iné.
Ocitlo sa to tam samo
Skládka sa nachádza v areáli firmy, ktorá obchoduje s odpadom. Ide o spoločnosť Vassal EKO. Tá tvrdí, že tony odpadu im navozil niekto bez ich vedomia. Vinníka ale neoznačili, jeho totožnosť neprezradili. Kto je tento záhadný záškodník, ktorý tajne naváža nebezpečný odpad cez bránu Vassal EKO, si konateľ Michal Kováč necháva pre seba. Jeho tvrdenie, že za odpad nemôže, ale nesedí so zisteniami okresného úradu. Ten konštatuje, že jediný možný vstup na nelegálnu skládku je iba cez areál spoločnosti Vassal EKO a môžu za ňu. Okresný úrad sa odvoláva na snímky Google a ortofoto mapy zhotovené Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany prírody. Vassal zodpovednosť za nelegálnu skládku odmieta a rozhodnutie s okresného úradu je podľa nich pamflet.
Nájde sa tam hocičo
V roku 2012 sa Vassal EKO dostalo do hľadáčika Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). V čase kontroly SIŽP sa v zariadení nachádzali odpady ako pneumatiky, kreslá, sedačky, relikty autodielov, autosklá, káble, gumové hadice, koberce, papierová kartonáž, mirelon, polystyrén, ako i plastové obaly rozličných druhov s problematickým posúdením pôvodu. Spoločnosť Michala Kováča dostala pokutu dvanásťtisíc eur. Tým sa to na roky skončilo a veselo podnikal ďalej s odpadmi.
Prepojenia
Fotografie zo spoločnej dovolenky v Chorvátsku ale našepkávajú, kto Kováčovi celé roky držal chrbát, aby na odpadoch zarábal. V tom čase došlo na Obvodnom úrade životného prostredia k personálnym zmenám a v roku 2012 nastúpil do funkcie prednostu tohto úradu Ing. Patrick Lutter, kamarát konateľa spoločnosti Vassal EKO s.r.o., Michala Kováča. Spoločne si totiž užívali výlet v Moskve a veselo sa cerili do kamery. Je teda každému jasné, prečo úrad voči spoločnosti Vassal EKO s.r.o. nekonal. Fotografie zo spoločnej dovolenky, na ktorej sa objímajú a usmievajú na jachte Michal Kováč s prednostom úradu Lutterom, policajtom Martinom Samuelom, dovolenkoval s nimi aj policajt Národnej kriminálnej agentúry Ján Majo, dokazujú jasný stret záujmov. Z firmy Vassal EKO bol na dovolenke nielen konateľ Michal Kováč, ale aj generálny riaditeľ JUDr. Martin Andrejčák. Skupinu na jachte dopĺňal šéf mestskej spoločnosti OLO (Odvoz a likvidácia odpadu) Branislav Cimerman. Ten uzavrel s Kováčovou firmou niekoľko zmlúv. Naposledy im “odklepol“ triediacu linku, ktorú vraj vysúťažili, a preto ju umiestnili do svojho areálu. Banda mocných urastených chlapov a jedného vlasáča sa vraj stretla iba náhodou a biznis určite neriešili. Na šírom mori videli aj delfína, z ktorého bola posádka nadšená. Cicavca si natočili aj na video, tak sa z neho tešili.
Podľa fotiek sa dá hodnotiť, že medzi Michalom Kováčom, Patrickom Lutterom, Martinom Samuelom a Branislavom Cimermanom je dobrá atmosféra. Vyfotili sa aj ako močia z jachty. Na fotografiách dovolenkuje s Cimermanom a policajtami aj generálny riaditeľ Vassal EKO Andrejčák.
Starostka váha
Bohužiaľ, v danej problematike výrazne stále nezakročila ani starostka mestskej časti Podunajské Biskupice, Alžbeta Ožvaldová. Čitatelia nám denne posielajú videá a fotografie, ako hora rastie. Čakajú, kedy sa v ich okolí táto nehoráznosť skončí. Podozrenia na nelegálnu činnosť rieši starostka latentne a žiaden úrad im zatiaľ biznis nepozastavil. V Podunajských Biskupiciach, na Žitnom ostrove pracuje firma s odpadmi bez povšimnutia už desať rokov a obyvatelia sa pýtajú, ako je to možné!
Mali tam aj požiar
Pred dvomi rokmi na skládke zasahovali hasiči a požiarne autá. Obrovský požiar sledovali všetci obyvatelia široko ďaleko. Kúdol dymu, nepríjemný pach a desiatky metrov šľahajúce plamene neostali nepovšimnuté. Ale iba na okamih. Kým zasahovali požiarne zložky. Tie vyrazili na miesto o pol šiestej ráno. Po požiari ostalo iba niekoľko správ na webe. To je všetko.
Prečítajte si tiež:
- Internet REAGUJE. Z katastrofálnej povodne v hlavnom meste vznikli tieto vtipy
- Príde k zmene v škrtaní prídavkov? Danko vyjednával s rakúskym predsedom parlamentu
- Fico zdraví priateľov: Ruší profil a pozýva ich na ten s neskreslenými informáciami z prvej ruky!