Mal blízko k údajnému šéfovi tamojšie podsvetia Ondrejovi Žembovi, no pochváliť sa mohol aj dobrým vzťahom s Mikulášom Černákom. Dnes je z Ježka úspešný podnikateľ, ktorého projekt štedro dotoval štát a svoje aktivity s ním spojil bývalý predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík i známy oligarcha Juraj Široký.

Ježko má blízke vzťahy nielen s Ondrejom Žembom, ale mimoriadne si rozumie i s tými, ktorí by mu za normálnych okolností mali pozerať na prsty. Napríklad s riaditeľom krajskej kriminálky v Prešove. Ten si Ježkovo priateľstvo cení natoľko, že si ho ako hosťa, ba hovorí sa, že dokonca ako svedka, pozval na svoju nedávnu dobre utajenú svadbu.

Škodná v polícii

Je to zhruba mesiac, čo sme upozornili na čudné známosti súčasného riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Ladislava Csémiho. Podarilo sa nám zistiť, že s terajšou manželkou, policajtkou, si pred časom za dobrú cenu zadovážili nové hniezdočko lásky. Na prvý pohľad síce milá udalosť, ktorú zaľúbenej dvojici iste dopraje každá romantická duša, v prípade Ladislava Csémiho a jeho polovičky však v súvislosti s nehnuteľnosťou vo Veľkom Mederi treba spozornieť. Rodinný dom totiž pred tým, než sa stal majetkom policajnej dvojice, patril Norbertovi Kocsisovi, poslednému žijúcemu členovi mafiánskej skupiny pápayovcov z južného Slovenska.

Csémi - ešte pred pár týždňami horúci kandidát na post policajného viceprezidenta - tak musel namiesto sťahovania do novej kancelárie hľadať výhovorky na to, akým spôsobom nadobudol svoj majetok.

Nuž a zatiaľ čo jeden policajný funkcionár vysvetľoval svoje kontakty na podsvetie, ďalší vysokopostavený muž v uniforme hotoval svadbu. A nie hocijakú! Šéf prešovskej krajskej kriminálky Miroslav Ligday si bral za ženu známu policajnú hovorkyňu Janu Migaľovú. Svadba to vraj bola veselá, hostia sa v istej kolibe v obci Liptovský Ján výborne zabávali. Medzi nimi aj kežmarský podnikateľ Milan Kušmírek, alias Ježko, človek, ktorého meno vzbudzuje pod Tatrami veru všelijaké pocity.

Kamaráti: Ondrej Žemba a Milan Kušmírek, alias Ježko, majú k sebe blízko už dlhé roky.
Kamaráti: Ondrej Žemba a Milan Kušmírek, alias Ježko, majú k sebe blízko už dlhé roky.
Zdroj: Internet

Zaujímavý región

Na prelome tisícročia to v regióne pod našimi veľhorami, čo sa týka podsvetia, mimoriadne žilo. Pôsobilo tam niekoľko zaujímavých osôb, medzi najznámejšie patril Milan Reichel či Ondrej Žemba. Na isté obdobie si tam základňu z Banskej Bystrice presunul dokonca Mikuláš Černák. Stalo sa tak koncom roka 2002, teda po jeho predčasnom prepustení z basy, v ktorej si odpykával trest za vydieranie. Dobrotu však dlho nesekal. Krátko po tom, ako sa za ním zavreli brány väznice, na seba upozornil konfliktom, ktorého svedkom bol aj vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda.

Černák sa vybral lyžovať na Štrbské Pleso a keďže slušné spôsoby boli pre neho veľkou neznámou, dlhé vyčkávanie na vlek sa rozhodol riešiť svojským spôsobom. Správal sa jednoducho ako mafián. Dobré miesto v rade si hrubo vystrkal, čo na vlastné oči videl i Dzurinda. Predsedu vlády Černákovo správanie tak rozčertilo, že na neho okamžite podal trestné oznámenie.

Z trestu za tento teror na lyžiarskom svahu napokon nič nebolo a Černák si mohol spokojne užívať dni slobody, ktoré trávil práve pod Tatrami. O to, aby boli čo najpríjemnejšie, sa mal starať muž z Kežmarku prezývaný Ježko. Bol blízkym človekom Ondreja Žembu, ktorý po úteku Milana Reichela do zahraničia prebral aktivity tamojšieho podsvetia.

V činnosti im v tom čase pomáhala práve skutočnosť, že sa pred svojimi konkurentmi najmä z východného Slovenska mohli oháňať menom Mikuláša Černáka. Žemba s Ježkom totiž od roku 2001 vlastnili firmu Altendorf, v ktorej spolu s nimi figuroval Černákov bratranec Peter Kuchár.

Uvedená spoločnosť zhruba po pol roku ukončila svoju činnosť, pričom časť jej majetku a povinností prešla na eseročku Mraziarne Kežmarok. Jej majiteľmi bolo v tom čase trio Žemba, Ježko a Kuchár. Nuž a Mikuláš Černák im kryl chrbát pred takými členmi, ako bol šéf košického podsvetia Róbert Holub.

Darí sa mu

Od tých čias uplynulo vyše dvadsať rokov a rozloženie síl sa zmenilo. Černák sedí v leopoldovskej base, kde si odpykáva doživotný trest za niekoľko vrážd, zo Žembu je podnikajúci dôchodca, ktorý si najmä slnečné letá užíva vo svojej vile v Chorvátsku, a z Ježka úspešný muž známy pod Tatrami všelijakými aktivitami.

Jeho meno je najmä v Kežmarku pojem. V ľuďoch vzbudzuje presne také pocity ako kedysi tí najväčší bosovia. On aj jeho rodina sa vyvážajú na luxusných autách, občas s netradičnými evidenčnými číslami, je známy megalomanskými oslavami v takom štýle, v akom ich v časoch najväčšej slávy vo svojom podniku v Banskej Bystrici organizoval Mikuláš Černák. Ježkove podnikateľské aktivity siahajú do niekoľkých okresov, pričom tie najnovšie priamo do srdca našich veľhôr, kde s partnerom v biz­nise rozbehli už minimálne tri developérske projekty. Na jeden z nich prispel sumou takmer milión eur štát, ďalší odkúpil od veľkopodnikateľa Juraja Širokého. Na druhej strane istú časť aktivít predali dnes už bývalému predsedovi Prešovského samosprávneho kraja a poslancovi Národnej rady SR Petrovi Chudíkovi.

Podarený potomok

Ježko sa veľmi rád zviditeľňuje na sociálnych sieťach, a to prostredníctvom jedného zo svojich synov, ktorý s veľkou radosťou dáva svetu vedieť, aký okázalý život ich rodina vedie. Po pozretí niektorých príspevkov nadobudne človek silný pocit, že v Kežmarku a okolí zastal čas, že od obdobia rozmachu všelijakých skupín sa tam vlastne nič nezmenilo, len hlavné postavy. Lebo rodina muža s prezývkou Ježko akoby si mohla dovoliť všetko. Aj jazdiť rýchlosťou 270 kilometrov za hodinu po diaľnici bez držania volantu či strieľať, kde sa komu zachce. Len tak, pretože je to veľká zábava.

Jeden z potomkov pána podnikateľa už má pritom na krku opletačky so zákonom dotiahnuté až do súdnej siene, kde sa rozhoduje o tom, či je vinný zo spáchania trestného činu poisťovacieho podvodu i trestného činu pomoci pri poisťovacom podvode. Prípad sa naťahuje už neuveriteľných takmer desať rokov. Napriek tomu, že žalobu na Okresný súd v Kežmarku podal prokurátor už 10. augusta 2009, vo veci stále nie je rozhodnuté. „Vo veci, po jej prerozdelení z dôvodu zániku funkcie pôvodného sudcu a jej pridelení ďalšiemu sudcovi, bol nariadený ďalší termín hlavného pojednávania na 1. októbra 2018,“ informovala nás hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.

Vraj súkromná vec

K pocitu neohrozenosti dopomáha rodine podnikateľa s prezývkou Ježko zrejme aj fakt, že v prípade núdze sa tato o všetko postará, keďže priateľov má na tých správnych miestach. Ukázalo sa, že jedného veľkého aj v Policajnom zbore (PZ), a to priamo na Krajskom riaditeľstve PZ (KR PZ) v Prešove. Je ním šéf tamojšej kriminálky Miroslav Ligday, ktorý si Milana Kušmíreka, alias Ježka, pozval na svoju nedávnu veľmi dobre utajenú svadbu. Objavili sa informácie, že dokonca za svedka. Či naozaj, to sa nám zistiť nepodarilo. Najvyššie postavený kriminalista v Prešovskom samosprávnom kraji totiž nevidí absolútne žiadny dôvod verejnosti čokoľvek vysvetľovať. „Svadba je moja osobná záležitosť, preto sa k nej nebudem vyjadrovať,“ odbil nás Ligday stručne, akoby vôbec nepochopil závažnosť situácie. Akoby podľa neho bolo úplne v poriadku bratríčkovať sa s mužom, ktorý má priame prepojenie na podsvetie. Človek si ani predstaviť ne­chce, čo to v praxi znamená.

Už len samotná myšlienka, že policajný funkcionár si vraj za svedka na vlastnú svadbu nezavolá kolegu či rodinného príslušníka, ale kohosi s pofidérnou povesťou, je alarmujúce. Ligdayových podriadených mohlo v momente, keď sa to dozvedeli, aj poraziť. Koľkým z nich okamžite začali v hlave víriť myšlienky, aké operatívne informácie sa k šéfovi krajskej kriminálky dostali, čo všetko si na poradách vypočul a ako s tým napokon naložil.

Developér: Milan Kušmírek so svojím biznispartnerom sa vrhli na výstavbu v Starom Smokovci. Najnovší projekt spolu s pozemkom kúpili od firmy z portfólia známeho veľkopodnikateľa Juraja Širokého.
Developér: Milan Kušmírek so svojím biznispartnerom sa vrhli na výstavbu v Starom Smokovci. Najnovší projekt spolu s pozemkom kúpili od firmy z portfólia známeho veľkopodnikateľa Juraja Širokého.
Zdroj: Milan Kalina

Odchádza

Kauza okolo svadby šéfa prešovskej krajskej kriminálky vraj vyvolala v policajných kruhoch skutočný poplach. Nečudo, k zlepšeniu imidžu slovenskej polície čosi také iste neprispeje. Vedenie krajského riaditeľstva ctí aspoň to, že začalo okamžite konať. Dokonca skôr, ako sa o vec začali zaujímať médiá.

„Informáciu o svadbe Miroslava Ligdaya a o účasti pána Milana Kušmíreka na nej vedenie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove získalo v piatok 15. júna 2018. Na základe získaných informácií bol následne dňa 18. júna 2018 s menovaným riaditeľom, ktorý bol toho času na liečebno-preventívnej rehabilitácii v Liptovskom Jáne, vykonaný pohovor k uvedeným skutočnostiam, ktoré sú z pozície vedenia KR PZ v Prešov neakceptovateľné. Vzhľadom na skutočnosť, že policajt sa nielen v rámci výkonu služobnej činnosti, ale aj mimo nej musí zdržať konania, ktoré by mohlo narušiť vážnosť Policajného zboru a ohroziť dôveru občanov v Policajný zbor a aj vzhľadom na okolnosti a na svoje osobné pomery, respektíve svoje služobné zaradenie, to vedieť mal alebo mohol, bol vyzvaný na rezignáciu z pozície, ktorú v súčasnosti zastáva,“ sprostredkoval nám konanie Ligdayových nadriadených policajný hovorca Daniel Džobaník.

A ako na výzvu vedenia zareagoval samotný ženích? Miroslav Ligday si už podal žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru v Policajnom zbore. Pôjde teda do civilu. O svoju budúcnosť sa však obávať nemusí. Okrem štedrého výsluhového dôchodku sa môže spoľahnúť na svojich kamarátov, ktorí mu iste s radosťou podajú pomocnú ruku.

Napokon, svoje o tom vedia aj predchodcovia Miroslava Ligdaya, bývalí riaditelia krajskej kriminálky v Prešove Mikuláš Štroncer a Ondrej Dučák. Oboch po opustení Policajného zboru vo svojej súkromnej bezpečnostnej službe prichýlil Ondrej Žemba.

Na záver treba dúfať, že isté opatrenia vyvodí vedenie Krajského policajného riaditeľstva v Prešove aj voči ostatným policajným funkcionárom, ktorí sa na svadbe Miroslava Ligdaya zúčastnili.

Prečítajte si tiež:

Čo si myslíte o aktivitách podnikateľa Ježka? Napíšte nám do diskusie.