Zavraždeného Jána Kuciaka podľa našich informácií sledoval bývalý príslušník ŠtB, ktorý dnes pracuje na Finančnom riaditeľstve SR.

Robil na sledovačke

Ide o 52-ročného Miroslava Kriaka, ktorý pred rokom 1989 v rámci ŠtB pôsobil v odbore zameranom práve na sledovanie vnútorných nepriateľov. Dnes je tento človek zamestnaný na oddelení spadajúcom priamo pod kanceláriu prezidentky finančného riaditeľstva. Na sledovanie Jána Kuciaka ho mal naverbovať Peter Tóth. Dvojica extajných sa údajne zoznámila počas činnosti v SIS.

Zoznam

O tom, že Marián Kočner dal Petrovi Tóthovi sledovať novinárov mal vraj orgánom činným v trestnom konaní povedať samotný Tóth. Informáciu zverejnil Denník N, podľa ktorého tak urobil zhruba pred troma týždňami. Stalo sa tak teda niekoľko dní potom, ako polícia zadržala štvoricu podozrivú z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na pokyn kontroverzného a dnes väzobne stíhaného podnikateľa mal Tóth okrem Jána Kuciaka sledovať aj Adama Valčeka z denníka SME, Marka Vagoviča z Aktuality.sk, Moniku Tódovú z Denníka N, či šéfredaktora časopisu .týždeň Štefana Hríba.

Fotil a nahrával

Zo sledovania novinárov mal Peter Tóth vyhotovovať fotografie, videá, prípadne analýzy. Policajtom podľa Denníka N povedal, že za to od Kočnera dostával mesačne tisíce eur. Podnikateľ mu údajne tvrdil, že sledovanie si objednáva, aby mohol pripraviť diskreditačnú kampaň o žurnalistoch, ktorá by sa týkala aj ich súkromia.

Odmieta to

Samotný Peter Tóth svoju výpoveď na polícii odmietol. ,,Denník N používa jazyk 50. rokov a klame. Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určite nie je,“ tvrdí s tým, že za zverejním tejto informácie je podľa neho advokát poškodených Daniel Lipšic. Ten už vyhlásil, že na Tótha podáva v tejto súvislosti trestné oznámenie za ohováranie.

Viac o tom, kto mal okrem Petra Tótha sledovať pre Mariána Kočnera novinárov sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ

Prečítajte si tiež: