Tip na článok
Nekompromisní: Policajti nemali pre vyčíňanie fanúšikov Slovana žiadne pochopenie.

Slovenskí fanúšikovia nám opäť urobili hanbu: Futbalový klub naznačuje, že Rakúšania si problémy zavinili sami

Nie je tajomstvo, že mnohí Rakúšania hľadia na Slovákov zvysoka. Žiaľ, často oprávnene. Či už pre po­revolučné masívne výlety zlodejských gangov do ná­kupných centier, veľké žobrácke skupiny obťažujúce na každom rohu väčších miest, čiernu prácu, šmelinu...

Galéria k článku (5 fotografií )
Nekompromisní: Policajti nemali pre vyčíňanie fanúšikov Slovana žiadne pochopenie.
Ani na trávniku to nebolo ono
Ani na trávniku to nebolo ono: Tréner Ševela sledoval debakel svojho tímu.

Agresívni futbaloví fanúšikovia majú v zozname nepopulárnych návštevníkov jednu z najvýznamnejších pozícií. Viedeň sa totiž nehrdí len titulom mesta, ktoré je na život najlepšie, ale aj vysokou bezpečnosťou v uliciach. Nie je zvedavá na stovky podnapitých, uvrešťaných mladíkov, ktorí s pokrikom „Scheisse Rapidi“ vyrazili zvalcovať rakúsku metropolu.

Nekompromisní: Policajti nemali pre vyčíňanie fanúšikov Slovana žiadne pochopenie.
Nekompromisní: Policajti nemali pre vyčíňanie fanúšikov Slovana žiadne pochopenie.
Michal Smrčok

Napriek tomu našich „milovníkov futbalu“ vážne zaskočilo, že rakúski ochrancovia poriadku prijali tvrdé opatrenia, ktoré mali vyvádzaniu premotivovaných mladíkov zabrániť. A tak mohli Slováci prejaviť svoje hrdinstvo iba na trávniku. Tam sa však žiadne zázraky nediali - Slovan schytal štvorgólovú nádielku a rozlúčil sa s prestížnou súťažou.

Dva pohľady

Minulotýždňový zápas predkola Európskej ligy UEFA medzi Rapidom Viedeň a Slovanom Bratislava sa začal zle dávno pred prvým výkopom. Rakúšania Slovanu zvláštny vlak pre fanúšikov nepovolili, a tak sa trúsili do Viedne hromadnou dopravou či autami. Vzhľadom na silné skupiny ultras na oboch stranách bol zápas z bezpečnostného hľadiska vyhodnotený ako vysokorizikový, preto boli na hraniciach po dlhom čase opäť prísne kontroly. Ozbrojenci dôsledne prezerali takmer každé auto. Ukázalo sa, že oprávnene. V kufroch vozidiel objavili bejzbalové pálky, boxery, kovové tyče, obušky, kukly. Desiatku fanúšikov poslali rovno domov.

Nekompromisní: Policajti nemali pre vyčíňanie fanúšikov Slovana žiadne pochopenie.
Nekompromisní: Policajti nemali pre vyčíňanie fanúšikov Slovana žiadne pochopenie.
Michal Smrčok

Ostatní síce pokračovali ďalej, veľká časť z nich však na štadión nakoniec nedorazila. Aj vo Viedni totiž fanúšikovia narazili na nekompromisných strážcov zákona, ktorým sa vôbec nepozdával hlasný pokrik mladých mužov s tričkami Anti Rapid. Rakúske médiá dokonca píšu o hajlovaní a rasistických heslách. 

Potom však zrejme zlyhala ochota hľadať kompromisy na oboch stranách a je otázne, či to policajti predsa len neviedli do extrému. Vyše šesťsto ľudí natlačili do troch vozňov metra. Bolo otázkou času, kedy niektorý z nich urobí nejakú hlúposť. Stalo sa. Po zatiahnutí ručnej brzdy jedným zo Slovákov sa zastavila premávka podzemnej dráhy pri stanici U4 ​​v Schönbrunne a fanúšikovia ostali zatvorení vo vozňoch.

„Boli bez klimatizácie, nedalo sa tam hýbať a po čase ani dýchať,“opisuje vypätú situáciu pre server ProFutbal.sk jeden z nich. „To, že niekto zatiahol záchrannú brzdu, zvyšok vlaku ani nevedel,“vyjadruje sa ďalší v búrlivej diskusii na sociálnej sieti. „Nechali nás všetkých pol hodiny zatvorených vo vozňoch. Bolo to naozaj peklo, vnútri asi štyridsať stupňov, bez klimatizácie, pár ľudí kolabovalo. Na to polícia vôbec nereagovala, tak sme otvorili dvere násilím a vyšli von. Tam na koľajniciach sme dvadsať minút čakali bez toho, že by nám niekto oznámil, čo bude ďalej.“

Pochod mestom

Policajti nakoniec rozhodli, že stovky fanúšikov pôjdu od stanice metra peši. Bolo jasné, že prvý polčas nemôžu stihnúť a mnohí boli presvedčení, že presne o to mužom v uniformách ide. Viacerí sa sťažovali, že ich po celý čas strážili, boli bez jedla a bez vody, bez možnosti zájsť na toaletu alebo sa aspoň v horúčave opláchnuť. Nervy boli napäté až príliš.

Ani na trávniku to nebolo ono: Tréner Ševela sledoval debakel svojho tímu.
Ani na trávniku to nebolo ono: Tréner Ševela sledoval debakel svojho tímu.
Michal Smrčok

Podľa rakúskeho servera Heute.at počas „pochodu“ spôsobil nahnevaný dav škody na majetku, správne delikty, a keď dorazili k benzínovej pumpe na Linzer Straße, niektorí ukradli tovar v hodnote niekoľko sto eur. Ozbrojenci zasiahli a skupina sa musela na škodu vyzbierať.

Fanúšikovia mali s policajtmi ostré výmeny názorov a došlo aj k fyzickým potýčkam. Odniesli si to dve ženy v uniformách. Jedna skončila so zlomeným predkolením, druhej nastriekali do tváre kaser.

Dôsledkom agresie bolo, že mnoho ľudí na zápas nepustili. Na štadión sa dostala len časť našich fanúšikov, aj tí však potvrdili svoju povesť. Niekoľko videí zo zápasu hovorí za všetko. Policajti mali neustále čo robiť. Rakúska tlač síce píše, že na štadióne už k násilnostiam nedochádzalo a za mrežami skončil len jeden Slovák, viacero priestupkov však zrejme bude mať dohru.

Neštandardný prístup?

Fanúšikovia vidia situáciu úplne inak. Tvrdia, že policajti zasahovali neadekvátne, schválne ignorovali, keď po nich počas pochodu Turci z okien hádzali fľaše alebo ich po zápase chceli napadnúť rakúski ultras. Odmietajú kolektívnu vinu a tvrdia, že drvivá väčšina perzekvovaných Slovákov nebola ozbrojená a nerobila výtržnosti. Aj krádeže na benzínke vraj prebehli inak, než sa to prezentuje v médiách. Po tvrdom zákroku uniformovaných mužov vraj mnohí nemohli zaplatiť a tvrdé zákroky si užili aj tí, ktorí za nákup zaplatiť stihli. Nepomohlo im, ani keď ukázali účtenku.

Postup polície, ako inak, odsúdilo aj vedenie klubu ŠK Slovan Bratislava. Podľa neho bolo hlavnou chybou, že Rakúšania nepovolili špeciálny vlak určený pre fanúšikov. Ten by väčšinu z nich vysadil na stanici Viedeň-Hütteldorf, vzdialenej približne štyristo metrov od miesta konania zápasu. „Klub túto alternatívu vyhodnotil z hľadiska bezpečnosti a plynulej organizácie presunu fanúšikov aj po porade s odborníkmi ako jednoznačne najvhodnejšiu,“ uvádza sa okrem iného v reakcii ŠK Slovan, ktorú zverejnil na svojej stránke. „Rakúska polícia len tri dni pred výkopom rozhodla o zrušení špeciálneho vlaku. V čase, keď bolo predaných viac než 700 vstupeniek. Sme presvedčení, že ak by ho neboli zrušili, k problémom nemuselo dôjsť.“

Zdôrazňujú, že pre policajné reštrikcie sa asi polovica fanúšikov napriek tomu, že mali vstupenky, na zápas nedostala. „Voči našim priaznivcom uplatnili princíp kolektívnej viny. Je nám ľúto, že tieto udalosti vrhajú negatívne svetlo na fanúšikov Slovana ako celok.“

Prístup Rakúšanov vníma klub ako zvláštny a mimoriadne neštandardný. „Odsudzujem kroky rakúskej strany, ktorá robila všetko pre to, aby klubu i fanúšikom narušila koncentráciu na dôležitý zápas,“povedal viceprezident klubu Ivan Kmotrík ml. „Počas posledných dní sme sa stretávali s konaním, ktoré nepovažujeme za profesionálne a v duchu fair play. Je mi ľúto, že veľa našich priaznivcov sa nedostalo na štadión a dokonca ich polícia držala bez vody, jedla či základnej hygieny.“

VIDEO Plus 7 Dní