Nedávna kauza okolo nákupu hokejok pre mladých hráčov odhalila boľavé rany v prostredí slovenského hokeja. Podozrivý tender zďaleka nie je jediným kameňom úrazu. Na povrch vychádzajú záujmy podnikateľov spojených so športom, spory medzi klubmi, vojna medzi niektorými z nich a novým vedením Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) i náznak rozporov medzi dvoma našimi hviezdami, ktoré spoločne trónia v sieni slávy Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF. To, čo sa spočiatku javilo ako nie príliš zaujímavá obchodná transakcia, vyvoláva vášne, na ktoré sa nabaľujú ďalšie neriešené problémy.

Nejednotnosť, ktorá Mira Šatana najviac trápi vládne nielen medzi klubmi, ale tiež vo výkonnom výbore. Aj preto sa krátko po nájazde NAKA v sídle SZĽH objavilo vyhlásenie väčšiny jeho členov, žiadajúcich mimoriadny kongres v čo najskoršom termíne. "Na nikoho sme neútočili, neobviňovali," vysvetľuje nám jeden zo signatárov, šéf HK Levice Marcel Ozimák. "Len sme apelovali na to, aby sa veci začali hýbať, problémy riešili promptne. Cieľom bolo dosiahnuť, aby sme o všetkom boli informovaní vopred a nedozvedali sa o dôležitých veciach od iných ľudí, či z médií. Možno by sme tak podobným kauzám dokázali predísť."

Podobne zmýšľa riaditeľ HK Poprad Ľudovít Jurínyi a dodáva: "Musíme si urobiť poriadok medzi sebou a nastaviť jasné pravidlá."

O tom, prečo chce časť výkonného výboru mimoriadny kongres, ich konkrétnych výhradách, hlbších príčinách "štrajku" rozhodcov, o miliónoch z majstrovstiev sveta i pohľade starej hokejovej gardy na neradostnú situáciu si prečítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ