Ladislav Smolen a ostatní obvinení si môžu vydýchnuť. Senát Najvyššieho súdu zamietol sťažnosť prokurátorky Úradu špecialnej prokuratúry o nevzatí štyroch obvinených v prípade „DANIARI“. Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu rozhodovala pôvodne o väzbe pre piatich obvinených. Podľa našich informácii išlo o obvinených Radoslava Uharku (bývalý riaditeľ Daňového úradu v Nitre), Františka Hložeka, Magdalény Cigáňovej, Tatiany Kubáňovej a už vyššie spomínaného Ladislava Smolena.

Voči obvinenej  Kubáňovej napokon prokurátorka Úradu špecialnej prokuratúry vzala sťažnosť o nevzatí do väzby späť.

„Vyšetrovaním bolo zistené, že dôvody väzby už nie su dané práve z toho dôvodu, že v čase keď sa mala stať táto trestná činnosť, bola ešte len krátko na daňovom úrade a v tej konkrétnej kontrole bola akoby druhým členom daňovej kontroly, keď prvý členom bola obvinená Cigáňová ,“ povedala na margo piatej obvinenej prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry.

Obvinený Ladislav Smolen bol jediný, ktorý sa síce stroho, ale aspoň v skratke k celej kauze Danieri vyjadril. „Chcem povedať hlavne to, že táto kauza sa netýka Zväzu slovenského lyžovania. Po doroučení obvinenia som sa okamžite vzdal funkcie výkonného viceprezidenta, pretože nechcem, aby to škodilo lyžovaniu, lyžiarskému hnutiu, pretože si to v žiadnom prípade nezaslúži,“ povedal po rozhodnutí senátu Najvyššieho súdu SR bývalý viceprezident Zväzu slovenského lyžovania.

Na snímke horný rad zľava členka Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) zodpovedná za medzinárodné vzťahy Jana Palovičová, výkonný viceprezident Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) Ladislav Smolen, juniorský reprezentant SR v alpskom lyžovaní Filip Botka, predseda správnej rady ZSL Peter Planý, reprezentant SR v rýchlostnom lyžovaní Michal Bekeš, Igor Vlha, generálny sekretár ZSL Radovan Cagala a dolný rad zľava juniorský reprezentant SR v SKICROSS lyžovaní Ján Sanitrár, juniorská reprezentantka S
Zdroj: Jakub Kotian

Národná kriminálna agentúra od 30. júna do 02. júla realizovala rozsiahlu policajnú akciu s krycím názvom DANIARI, ktorá súvisí s činnosťou zločineckej skupiny pôsobiacej na západnom Slovensku.Počas akcie vykonali viaceré prehliadky rôznych priestorov a zadržali 14 osôb, ktoré už vyšetrovateľ obvinil z daňovej trestnej činnosti a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Medzi obvinenými sú aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, podnikateľ Michal Suchoba a  väzobne stíhaný bývalý prezident finenčnej správy František Imrecze.

Členovia zločineckej skupiny mali vzájomne zabezpečiť, aby si konkrétne spriaznené daňové subjekty neoprávnene uplatnili nárok na vrátanie DPH. Následne mali zabezpečiť priebeh daňovej kontroly alebo miestneho zisťovania tak, aby napriek neoprávnenosti žiadaných nadmerných odpočtov došlo k ich vyplateniu. Jednotlivým členom zločineckej skupiny a zamestnancom daňového úradu mali za to poskytovať úplatky.