Kauza Maják Nádeje nekončí. Spoločnosť Vigi Trade, ktorá po Kočnerovej firme prebrala pohľadávku, chce dať Maják do konkurzu. Podľa starostu Radoslava Števčíka mestská časť dúfa, že súd vezme do úvahy predchádzajúce súdne rozhodnutie. To tvrdilo, že pohľadávka voči Majáku ani nevznikla. Podľa advokáta mestskej časti Jaroslava Piláta preto, lebo bola nezákonná. Rusko vraj nemal právo ju uznať. “My si myslíme, že účelom bolo vyrobiť pohľadávku a obohatiť sa,” tvrdia predstavitelia mestskej časti.

Neohriali sa

Pripomeňme, že pohľadávka mala vzniknúť tak, že Maják si požičal od spoločnosti z Kočnerovho portfólia 100-tisíc eur a uznal dlh 500-tisíc eur voči ďalšej jeho firme za to, že nedošlo k výmene budovy Majáku za priestory v luxusnej bytovke Five Star Residence. Pôžička podľa Števčíka na účet Majáku prišla, no ešte v ten deň bola prevedená na účet Ruskovej nadácie Priatelia. “Čo s peniazmi bolo potom nevieme,” hovorí Pilát. Zaujímavé je aj to, že pojednávanie o konkurze na Maják malo byť v deň, keď Najvyšší súd rozhodol o vzatí Mariána Kočnera do väzby. Bolo však odročené.

Neplatili účty

Ďalším problémom, pred ktorým mestská časť stojí sú dlhy voči vodárom, elektrárňam, plynárom, Sociálnej poisťovni, Úradu práce. Podľa Piláta Maják prestal platiť, keď mu šéfoval Rusko, niekedy v čase, keď uznal dlh voči Vigi Trade.

Starosta je rozhorčený aj z toho, že o obvinení Ruska zo subvenčného podvodu sa dozvedel až z médií. Hoci mestská časť na neho podávala trestné oznámenie za to, že peniaze Majáku previedol na spriaznenú firmu.

Zastavené a obnovené dokola

Vraj kvôli nákupu vstupeniek na muzikál Rómeo a Júlia. Ktorý Rusko náhodou produkoval. Vyšetrovateľka prípad dvakrát stopla, vždy musela na obnovu vyšetrovania zasiahnuť prokuratúra. Podľa statostu vyšetrovateľka len prevzala Ruskove tvrdenia o tom, že škoda nevznikla a peniaze sa Majáku vrátili. Pilát však upozorňuje, že pri trestnom čine subvenčného podvodu nemusí vzniknúť škoda. K činu dôjde už použitím verejných prostriedkov na iný účel, než na aký boli pridelené.