Smerácka dcérenka

Počas veľkej zamestnaneckej vzbury v štátnom podniku Lesy SR v roku 2009 sa na verejnosť dostalo množstvo detailov o škandalóznom šafárení vtedajšieho generálneho riaditeľa Jozefa Minďaša. Prokuratúra podala na tohto Mečiarovho koňa obžalobu za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Štátny podnik prerobil: Prvý predaj za lacný groš podpísal Mečiarov kôň Minďaš.
Štátny podnik prerobil: Prvý predaj za lacný groš podpísal Mečiarov kôň Minďaš.
Zdroj: Ján Lettrich

Niektoré Minďašove prešľapy však aj tak ostali utajené. O predaji robotníckej ubikácie priamo na južnej strane Chopku, čiže v lokalite mimoriadne lukratívnej pre cestovný ruch, sa nikde ani nešuchlo. Našej redakcii sa podarilo zistiť, že ubytovňu pre lesných robotníkov zaradili Lesy SR medzi prebytočný majetok a v októbri 2008 ju predali za 13 671 eur. V kúpnej zmluve podpísanej Minďašom sa uvádza, že cena bola odvodená zo znaleckého posudku, ale konečná cifra vzišla z dohody oboch strán.

Majiteľkou nehnuteľnosti s výmerou stopäťdesiatpäť štvorcových metrov za spomínaných smiešnych 13-tisíc eur sa stala Veronika Račáková z Brezna. Ako správne tušíte, nejde o hocijakú mladú ženu, ale o dcéru okresného smeráckeho šéfa v Brezne Jána Račáka.

Keďže verejnosť o ničom nevedela, obchod prebehol hladko a apetít Račákovcov rástol. Stopäťdesiat štvorcových metrov sa im začalo máliť, zatúžili po väčšom kúsku. A Lesy SR ako štátny podnik asi nemohli dcére smeráckeho funkcionára odolať. Pol druha roka po podpísaní prvej zmluvy sa podpisovala druhá. Tentoraz na pozemok priľahlý k niekdajšej robotníckej ubytovni. Šesťstodeväťdesiatosem štvorcových metrov na úpätí Chopku za necelých deväťtisíc eur! Veď pre smerácku dcérku, nie?!

Breznianska klika

Akú zlatú sliepku mladá Račáková získala, bolo jasné už v roku 2011. Vtedy spoločnosť Tatry Mountain Resorts zverejnila, že do modernizácie lyžiarskych stredísk na Chopku a ich prepojenia lanovkami plánuje investovať sedemdesiat miliónov eur. Okrem iného sa hovorilo o kabínkovej lanovej dráhe z Krupovej na Chopok a tiež o veľkom parkovisku v Krupovej. No a pozemok, ktorý mladá Račáková kúpila od Lesov SR, ležal priamo nad plánovaným parkoviskom.

Podnikateľský sen: Pozemok stojí hneď nad obrovským parkoviskom, iba kúsok od kabínkovej lanovky a azda tridsať metrov od najbližšieho lyžiarskeho vleku.
Podnikateľský sen: Pozemok stojí hneď nad obrovským parkoviskom, iba kúsok od kabínkovej lanovky a azda tridsať metrov od najbližšieho lyžiarskeho vleku.
Zdroj: Ľudmila Lacková

Schopnosti Račákovcov prezieravo obchodovať zrejme zabodovali aj vo výberovom konaní na predsedu dozornej rady Lesov SR. Šťastný otecko Račák získal túto funkciu v roku 2012 a vykonával ju až do leta 2016. Za Račákovho „dozorovania“ nad fungovaním štátneho podniku sa na stoličku generálneho riaditeľa dostal Peter Morong, inak Račákov zástupca Smeru v Brezne.

A práve za éry zohratej smeráckej dvojice prepukol v Lesoch SR ďalší škandál. Deň pred parlamentnými voľbami podpísal Morong zmluvu na automatické monitorovanie lesných požiarov takmer za 23 miliónov eur. Podľa kritikov išlo o príliš drahý a zároveň málo účinný spôsob ochrany lesov a dodávateľom mala byť súkromná firma prichytená pri kartelových praktikách.

Smerácki synáčikovia

Bývalého generálneho riaditeľa Lesov SR Moronga nespomíname v súvislosti s Račákovcami a pozemkom na Chopku samoúčelne. Podľa výpisu z katastra nehnuteľností spomínaný pozemok, pôvodne patriaci k štátnym lesom, už majú pod palcom Morongovi synovia, chlapci vo veku niečo nad dvadsať rokov. Račákova dcéra pozemok i zastavané plochy oficiálne predala v apríli roku 2016 firme, ktorá vznikla mesiac pred týmto biznisom. Eseročka nesie rovnaký názov ako lokalita, v ktorej pozemok leží - teda Krupová. Adam Morong je spolumajiteľ tejto firmy a Juraj Morong zase jej konateľ.

Ako sme sa presvedčili na vlastné oči, pôvodná robotnícka ubytovňa v Krupovej je už zbúraná. Nad novým parkoviskom pre päťstodvadsať áut zatiaľ vykúka iba veľká betónová platňa. Všade dookola hučia stroje, finišujú práce okolo kabínkovej lanovky na Kosodrevinu i úpravy svahov v okolí lyžiarskych vlekov pred nadchádzajúcou zimnou sezónou, ale stačí pohľad zodvihnúť trochu vyššie a srdce každého milovníka prírody už plesá blahom. Na podnikanie v cestovnom ruchu je to bezpochyby priam ideálne miesto.

Podľa realitných maklérov, ktorých sme oslovili, mohli Lesy SR predať lukratívny pozemok na južnej strane Chopku minimálne (!) za trojnásobok sumy, akú zinkasovali od dcéry smeráckeho funkcionára.

Čítajte tiež: