Malého Mirka, alias Miroslava Janebu, zatkli v roku 2019 pre podozrenie, že sa podieľal na vražde muža zvaného Nákova. Časom sa rozhodol pre spoluprácu s políciou. V januári 2021 celých päť dní rozprával o fungovaní podsvetia v regióne Nitry, Galanty a okolia. NAKA berie slová Janebu vážne, jeho informácie využíva pri odhaľovaní zhruba sedemdesiatich trestných skutkov. Na Janebovej výpovedi stálo napríklad obvinenie bohatého Zoroslava Kollára týkajúce sa nelegálnej výroby cigariet. Akčnosť polície, jej chtivosť objasniť naozaj všetko, čo Janeba hovorí, sa zasekla iba pri jeho tvrdení o úplatku 250-tisíc eur pre vyšetrovateľov NAKA.

Kamarát mafiána Doru

Janeba sa dlho mohol tváriť ako významný podnikateľ. Kvôli získaniu kontaktov sa rozhodol študovať na Paneurópskej vysokej škole, ktorú absolvovali aj viacerí členovia mafiánskej skupiny piťovcov vrátane bosa Ondrejčáka. Svoj život delil Janeba na etapy podľa toho, na akom aute práve jazdil.
„Bolo to asi v roku 2015 či 2016. Vedel by som to zadatovať asi tým, že som vtedy kúpil čisto nové Ferrari, model California turbo červenej farby,“ spomínal obdobie, keď sa zoznámil s Marekom Mahrom z policajného prezídia, inú udalosť ukotvuje do čias, keď si kúpil nové Bentley.


Ukázalo sa, že blízkym Janebovým človekom bol František Dora mladší, syn starostu Dolného Chotára, známeho prepojením s obávaným mafiánskym klanom sátorovcov. S Dorom a jeho manželkou trávil Janeba aj dovolenky, spoločne sa vybrali napríklad do Dubaja.

František Dora mladší bol Janebov kamarát.
Zdroj: Jozef Habovčík


„Ja Doru poznám dvadsať rokov, viem, čo má za sebou,“ vysvetľoval Janeba, že toto kamarátstvo bral ako nevyhnutnosť. „Inak by som sa s Dorom nestretával, do biznisu s ním by som sa nepúšťal, lebo som vedel, že je to celoživotný problém.“

Novodobí výpalníci

Janebove výpovede sú zaujímavým čítaním o vydieraní pomocou nástrojov pôvodne určených na riadenie štátu. „Jednoznačne sme pochopili, že polícia pozatvárala vagabundov z deväťdesiatych rokov a došla nová éra výpalníkov z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS),“ priam literárnym štýlom sa vyjadril Janeba. Menovite spomínal aj rôznych policajtov zapojených do mašinérie.


Ešte aj v kontexte celej jeho výpovede pôsobia bizarne slová pred vyšetrovateľom NAKA o úplatku pre vyšetrovateľov NAKA. Devätnásteho januára 2021 uviedol do zápisnice, že „vyšetrovatelia Sivoková, Mašin a jeho najlepší kamarát Daňko zobrali od mafiána Doru 250-tisíc“. Janeba neposkytol len suchú informáciu, hovoril aj o okolnostiach. Úplatok bol vraj poskytnutý za prítomnosti akéhosi Bokrosa, pričom šoféra vtedy Dorovi robil Michal Zárecký. Štvrť milióna eur malo byť vyplatených preto, aby Doru po policajnom zaistení a po pár dňoch strávených v cele predbežného zaistenia prepustili a všetko sa postupne „upratalo“.

„Po odovzdávke peňazí bol Dora na poľovačke, kde hovoril, že je všetko vybavené a nie je sa čoho báť,“ vypovedal Janeba v pozícii svedka, ktorý je povinný hovoriť pravdu.
Podľa príbuzných sa Dora pri zadržaní celý čas smial, že sa zakrátko vráti domov. Lenže Dora sa domov nevrátil. Zobrali ho do väzby. Dorovci zistili, že 250-tisíc eur zaplatili zbytočne.

Výsmech objektivity

Výsluch svedka Miroslava Janebu s detailmi úplatku pre vyšetrovateľov NAKA Daňka, Sivokovú a Mašina vyzerá ako zlý vtip. Na zápisnici z výsluchu je totiž podpísaný vyšetrovateľ Ľubomír Daňko ako ten, kto výsluch viedol, a Adriana Sivoková ako „prítomná“.
Ako Daňko so Sivokovou naložili s týmto trapasom? Oznámili svoju zaujatosť a odstúpili prípad inému policajtovi?
Podľa zápisnice z ďalšieho Janebovho výsluchu z 21. januára nie. Opäť na nej figuruje podpis oboch. Rovnako ako 22. januára, keď sa Janeba k téme úplatku pre NAKA vrátil. Tentoraz hovoril, ako sa vo firmách snažili zachraňovať situáciu, keďže peniaze vyplatené Daňkovi, Sivokovej a Mašinovi chýbali na výplaty pre zamestnancov.
Podľa ďalšej listiny, ktorú má redakcia PLUS 7 DNÍ k dispozícii, mal prístup k Janebovým výpovediam aj tretí spomínaný poli­cajt NAK­A Štefan Mašin. On úradnou cestou odstupoval všetky Janebove výsluchy ako podnet na začatie trestného stíhania vo veci úplatkov za poskytovanie ochrany pri výrobe nelegálnych cigariet.

Podozrivého povýšili

Pýtali sme sa, ako NAKA, respektíve Ľubomír Daňko, Adriana Sivoková a Štefan Mašin naložili s podozreniami voči vlastným osobám, či došlo k ich trestnému stíhaniu a či ich aspoň stiahli z vyšetrovania všetkých súvisiacich vecí. Lenže kompetentní mlčia. Z Prezídia Policajného zboru nás odporučili na Úrad inšpekčnej služby a odtiaľ prišla nasledujúca odpoveď: „Úrad inšpekčnej služby v tejto veci nebude konkretizovať ani sprístupňovať informácie, ktoré sú, respektíve môžu byť predmetom jeho záujmu v súvislosti s plnením úloh vyplývajúcich zo zákona. Zverejnením by mohlo dôjsť k zmareniu alebo k podstatnému sťaženiu služobnej činnosti.“
Vyzerá to skôr tak, že jediné, čo sa môže zmariť zverejnením „riešenia“ podozrení vyslovených inak zjavne dôveryhodným svedkom, je dôveryhodnosť polície. Ľubomíra Daňka totiž policajný prezident povýšil. Rok po Janebovej výpovedi sa stal riaditeľom NAKA.

Ľubomíra Daňka spomínal Janeba vo svojej výpovedi o úplatku, rok po tom sa Daňko stal riaditeľom NAKA.
Zdroj: Jakub Kotian

Štefan Mašin bol síce obvinený, lenže nie vo veci úplatku, ale v kauze takzvanej čurillovskej mafie. Vedenie rezortu nevidí dôvod, prečo by nemohol pracovať v NAKA.