Pýši sa novou manželkou a mladšími deťmi, prvú ženu a syna skrýva pred národom. Syn českého premiéra so slovenskými koreňmi Andreja Babiša prehovoril. Hoci v reportáži, ktorú odvysielala Seznam televize, Andrej Babiš mladší opakuje, že tatkovi problémy robiť nechce, povedal veci, ktorými miliardárovi zavaril.

Syn českého premiéra Andrej Babiš mladší (35) tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otca držali kvôli kauze Čapí hnízdo na Kryme.
Syn českého premiéra Andrej Babiš mladší (35) tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otca držali kvôli kauze Čapí hnízdo na Kryme.
Zdroj: seznamzpravy.cz

Zas a opäť Bocianie hniezdo: Babiš mladší je kľúčovou postavou vo vyšetrovaní kauzy Bocianie hniezdo. V našich geografických priestoroch sa azda už nenájde človek, ktorému by meno luxusného areálu v Stredočeskom kraji nič nehovorilo. Veď v tom luxuse si Babiš bral vlani za ženu partnerku Moniku. To, čo vyrušuje pri stavbe hotela, farmy, reštaurácie a ekocentra sú okolnosti ohľadom čerpania dotácií z európskych fondov na podporu cestovného ruchu.

Česká polícia a OLAF začali Bocianie hniezdo prešetrovať pre podozrenie, že Babišova firma Agrofert zmenila skrytým lobingom v štátnej správe pravidlá čerpania dotácií vo svoj prospech. Andrej Babiš však tvrdí, že si nie je vedomý žiadneho pochybenia. Dôkazy mu však zrejme protirečia, keď polícia premiéra už stihla obviniť.

Obhajoba českého premiéra v tomto prípade zneužitia 5,5-miliónovej dotácie pre malých podnikateľov stojí na tom, že Bocianie hniezdo nepatrilo jemu a Agrofertu, ale jeho deťom z prvého manželstva. Keďže zmizli, ich výpoveď polícii chýba. Českí reportéri dokázali Andreja Babiša mladšieho nájsť za pol roka, odkedy sa do veci pustili. Tamojšej polícii sa to za dva roky nepodarilo. Ešte raz pripomíname, že v korupčnej kauze, ktorá trápi Čechov, je Babišov syn kľúčová postava.

Únos na Krym?

Žije s matkou vo Švajčiarsku a získal už aj občianstvo tejto federácie. Keď vo dverách uvidel reportérov z rodnej krajiny, zostal 35-ročný bývalý pilot prekvapený. Na prahu bytu sa za prítomnosti matky rozrozprával o tom, ako ho pod nátlakom dopravili na okupovaný Krym v čase, keď kauza Bocianie hniezdo vrcholila, teda v roku 2016. Syn miliardára priznal, že mal v tom čase zdravotné problémy. Podľa jeho slov mu dal jeho vtedajší „opatrovateľ“ Peter Protopov na výber - buď pôjde do českého psychiatrického ústavu, alebo „na prázdniny“. „Zneužil, že otec chcel, aby som zmizol,“ vraví Babiš mladší.

„Bolo nepríjemné ísť tam proti mojej vôli. Potom sme sa vrátili do Európy, bol som na Slovensku, potom som utiekol do Švajčiarska autobusom. Tu mám nového doktora, zbavil som sa opatrovateľa (Peter Protopopov, manžel političky ANO a psychiatričky, ktorá písala správu o mentálnom stave Babiša ml.  - pozn. red.), ktorý ma psychicky týral a beriem tabletky namiesto injekcií,“ opísal zážitok. Z Krymu napísal premiérov syn e-mail na políciu, kde hovoril o „únose“. „Polícia došla k záveru, že sa únos nikdy nestal,“reagoval na informácie v reportáži český premiér.

Chorý, ale svojprávny

„Môj syn je psychicky chorý. Berie lieky, musí byť pod dohľadom a žije s matkou vo Švajčiarsku. Moja dcéra trpí bipolárnou chorobou. Je mi ľúto, že sa tu koná honba na moju rodinu, ktorú som svojím vstupom do politiky spôsobil,“napísal ďalej v stanovisku. Dôležité papiere k dotáciám na luxusný rezort sa podpisovali zhruba pred desiatimi rokmi. Andrej Babiš mladší sa ako pilot musel v minulosti podrobovať tvrdým psychologickým aj lekárskym testom. Odkedy má zdravotné problémy, nie je jasné.

O vyšetrovaní kauzy Andrej Babiš ml. povedal, že sa nechce zúčastniť na trestnom konaní. "Som zdravotne schopný komunikovať v českom jazyku,“ bránil svoj stav, keď mu novinári tlmočili, že psychiatrička Dita Protopopová napísala pre policajtov správu, v ktorej uviedla zlý stav premiérovho syna. „Vôbec ma nekontaktovala polícia,“ dodal mladý muž a spomína si, že niečo o Bociaňom hniezde podpisoval. Čo to presne bolo, podľa vlastných slov vraj vôbec nevedel.

Už padajú hlavy

„Takže si to zhrňme. Podpísal niečo, ale nevedel čo. Zjavne mu teda niekto povedal, čo má podpísať. Vraví, že bol unesený na Krym, aby nevypovedal. Takže sa niekto bojí jeho verzie. Dodnes s ním policajti nehovorili. Dodnes nebol preskúmaný jeho zdravotný stav, či je, alebo nie je schopný vypovedať. Jediný, kto ho vyšetril, je doktorka, ktorá pracovala pre jeho stíhaného otca a ktorej manžel ho odviezol na Ukrajinu. A ktorého sa bojí. To znamená, že sa niekto rozhodne snaží, aby tento človek v prípade Bocianie hniezdo nesvedčil,“ zhrnuli novinári Sabina Slonková a Jiří Kubík. Psychiatrička Protopopová sa od vysielania reportáže vzdala svojho poslaneckého mandátu v pražskom zastupiteľstve.

O čom je kauza Bocianie hniezdo?

Spoločnosť Farma Bocianie hniezdo, vtedy ešte pod názvom ZZN AGRO Pelhřimov, patrila na prelome rokov 2007 a 2008 do Babišovho holdingu Agrofert. V decembri 2007 sa firma premenila na akciovú spoločnosť s akciami na majiteľa, takže Andrej Babiš ju formálne vyčlenil z holdingu. V lete 2008 získala 5,5-miliónovú európsku dotáciu v programe pre malé a stredné podniky. Po niekoľkých rokoch, keď dodržala dotačné podmienky, sa spoločnosť vrátila pod Agrofert. Vlani mal v rezorte šéf ANO pompéznu svadbu.