Tip na článok
Zostal: Vladimír Faič šéfuje aj zboru poradcov premiéra Petra Pellegriniho.

Prichytený: Do čieho bytu chodí prespávať šéfporadca premiéra Vladimír Faič?

Od koho, za koľko a načo si prenajíma byt poslanec za Smer a šéf zboru premiérových poradcov Vladimír Faič?

Galéria k článku (12 fotografií )
Prichytený: Vladimír Faič podľa vlastných slov v byte na Vysokej ulici v centre Bratislavy občas prespáva. My sme ho tam v priebehu niekoľkých dní zastihli niekoľkokrát.
Nenápadný: Ako poslanec Vladimír Faič veľmi nezaujal.
Parlamentná strecha nad hlavou: Faič tu dostal ako mimobratislavský poslanec pridelený byt.

Na politickej scéne sa Vladimír Faič pohybuje temer dvadsať rokov, že by sa však zviditeľnil čímsi veľkolepým, nemožno povedať. Pravidelne ho vyhodnocujú ako jedného z najmenej aktívnych zákonodarcov, no vyčítať mu to rozhodne netreba. Okrem vysedávania v poslaneckej lavici má totiž táto parlamentná smerácka stálica iné, dôležitejšie povinnosti. V každej vláde Roberta Fica a dnes aj vo vláde Petra Pellegriniho zastáva významný post. Je šéfom zboru premiérových poradcov.

Prečo sa Faičovi tejto cti dostalo, dodnes nie je známe, možno stačilo, že má blízko k Topoľčanom, rodnému mestu Roberta Fica. V každom prípade tento funkcionár stojí za povšimnutie. Minimálne preto, že podľa našich zistení má veľmi zvláštnym spôsobom vyriešenú bytovú otázku v hlavnom meste. Okrem bezplatného ubytovania, ktoré mu zabezpečuje Kancelária Národnej rady SR, využíva Faič nehnuteľnosť na lukratívnej bratislavskej adrese. Komu patrí a za akých podmienok je mu k dispozícii, odmieta prezradiť. Nuž a aby toho nebolo málo, od roku 2013 s manželkou vlastnia byt v Ružinove.

Erárne ubytovanie

Vladimír Faič patrí medzi nenápadnejších politikov. Keby ste jeho fotku ukázali hoci aj vernému fanúšikovi strany Smer, je otázne, či by tohto pána vedel presne zaradiť. Do parlamentu sa prvýkrát dostal už v roku 1998 vo farbách Strany demokratickej ľavice. Od roku 2006 doteraz zastupuje sociálnych demokratov združených v politickom subjekte Smer. Keďže Vladimír Faič oficiálne žije v obci Prašice v okrese Topoľčany, ako mimobratislavský poslanec má nárok na služobné ubytovanie. V aktuálnom volebnom období, teda od roku 2016, má na základe zmluvy podpísanej s Kanceláriou NR SR k dispozícii izbu v ubytovni, ktorá je súčasťou parlamentného areálu priamo na hradnom vŕšku.

Erárne ubytovanie Faič dostal napriek tomu, že s manželkou vlastnia byt v bratislavskom Ružinove. Podľa našich informácií si nehnuteľnosť na adrese Mlynské luhy s rozlohou zhruba 75 štvorcových metrov zadovážili v roku 2013. Či si v tom čase manželia Faičovci brali úver, nevedno, dnes je však ich byt bez ťarchy.

Bez podrobností

Nám sa podarilo zistiť, že ani dve spomenuté nehnuteľnosti zrejme 69-ročnému verejnému činiteľovi v Bratislave nestačia. Vladimíra Faiča sme totiž niekoľkokrát pristihli ráno vychádzať z brány budovy, ktorá sa nachádza na lukratívnej adrese v hlavnom meste. Ide o objekt na Vysokej ulici, teda v centre Bratislavy.

Osobne sa nám s týmto mimoriadne zaneprázdneným politikom nepodarilo stretnúť. Keď sme sa s ním skontaktovali prostredníctvom telefónu, zostal zaskočený. Najskôr tvrdil, že v takom byte nebýva, napokon priznal, že tam občas prebýva. Viac sa vyjadriť nechcel a dodal, že nemá čas a že máme zavolať neskôr. Telefón však už nedvíhal. Na otázky zaslané v esemeske - pýtali sme sa ho, komu byt patrí, akým spôsobom a odkedy ho využíva, koľko zaň platí - odpovedal mailom.

„Byt na Vysokej ulici v Bratislave má na základe nájomnej zmluvy so spoločnosťou vlastniacou uvedenú nehnuteľnosť v prenájme od roku 2015 spoločnosť, v ktorej som majoritný akcionár. Cena nájmu je trhová, tak ako ju navrhol prenajímateľ. Osobne byt využívam nepravidelne, niekoľkokrát v mesiaci v pracovných dňoch,“ napísal Vladimír Faič bez bližších podrobností, ktoré nedoplnil ani po našej nasledujúcej žiadosti. Na čo teda tento pán v rokoch predmetnú nehnuteľnosť využíva, keď v hlavnom meste má k dispozícii ďalšie dve, nechávame na fantázii čitateľov.

Komu byt patrí?

Prečo nechce poslanec NR SR a šéf Zboru poradcov predsedu vlády SR prezradiť identitu prenajímateľa, sa môžeme len domnievať. Pri pohľade na výpis z katastra nehnuteľností sa dopátrame k tomu, že na uvedenej adrese byty vlastnia niekoľkí bývalí zákonodarcovia, ale aj ďalšie zaujímavé osoby a firmy. Jednou z nich je od roku 2005 spoločnosť HYDROGEN INSTITUTE, ktorá dnes nesie názov Sk Power, s. r. o. Jej jediným spoločníkom a zároveň konateľom je Štefan Košovan. Muž s rovnakým menom a adresou figuroval v rokoch 1996 až 1998 ako predseda dozornej rady Devín banky opradenej škandálmi. Neskôr sa stal generálnym riaditeľom Slovenských elektrární, a. s. Štefan Košovan je z obce Preseľany v okrese Topoľčany a v minulosti mal blízko k Strane demokratickej ľavice.

Jeho firma Sk Power vlastní na Vysokej ulici byt, ktorý by podľa dostupných údajov mohol mať rozlohu vyše 140 štvorcových metrov. Mesačné nájomné by pokojne mohlo presahovať sumu tisíc eur. Či by si poslanec Vladimír Faič, respektíve spoločnosť, v ktorej je majoritným akcionárom, mohla prenajímať práve túto nehnuteľnosť, zostáva záhadou.

Za svedka po svadbe.
Za svedka po svadbe.
Plus 7 dní

Užívateľ výhod

Napriek tomu stojí za povšimnutie, že meno Štefan Košovan sa spomína aj v registri partnerov verejného sektora, kde sú, respektíve mali by byť, zapísané všetky spoločnosti, s ktorými štát uzatvára zmluvy. Košovan je uvedený ako konečný užívateľ výhod hneď v troch firmách. Ide o spoločnosti STM Power, a. s., Výstavba vodných elektrární, s. r. o., a ZTS--VÝSKUM A VÝVOJ, a. s. Minimálne dve z nich sú objektom veľmi štedrej štátnej podpory vo forme pridelenia nenávratných finančných príspevkov.

Najviac sa v tomto smere darí spoločnosti ZTS-VÝSKUM A VÝVOJ, ktorej štátne inštitúcie v uplynulých štyroch rokoch priklepli dotácie presahujúce viac ako 10,7 milióna eur. Úspešná bola aj firma Výstavba vodných elektrární, s. r. o. Tej sa podarilo v roku 2014 získať nenávratný príspevok takmer štyri milióny eur. Okrem toho podpísali spoločnosti, v ktorých je Košovan uvádzaný ako konečný užívateľ výhod, so štátom zmluvy na dodanie prác či tovarov za desaťtisíce eur. Všetky tri firmy sídlia na rovnakej adrese v Dubnici nad Váhom.

Vlastní aj pôdu

Vráťme sa však ešte k poslancovi a šéfovi zboru premiérových poradcov Vladimírovi Faičovi, ktorý oficiálne žije v obci Prašice. S manželkou tam vlastnia rodinný dom. V roku 2017 sa však spoločne vrhli aj na poľnohospodárstvo. Učarovala im orná pôda, ktorej si v obci Krušovce, tak­isto v okrese Topoľčany, nakúpili takmer pol hektára. Ďalších zhruba 1 500 štvorcových metrov získal Vladimír Faič darovacou zmluvou. Pôda sa nachádza v tesnej blízkosti rodinného domu ich syna.

Pán poslanec na svoju prepravu využíva vozidlo značky Audi Q7. „Vami uvádzaný automobil skutočne občas používam. Vlastníkom je lízingová spoločnosť. Zmluvu o operatívnom lízingu na tento automobil má niekoľko mesiacov uzavretá spoločnosť, v ktorej som akcionárom,“ reagoval Faič na otázku, kto je vlastníkom uvedeného auta.

Prečítajte si tiež:

VIDEO Plus 7 Dní