Osemdesiate narodeniny oslávil Vladimír Mečiar len v kruhu rodiny, nikto z jeho bývalých ministrov, či funkcionárov  HZDS nebol pozvaný. Ako prezradil bývalý minister financií a dvojnásobný podpredseda niekdajšej Mečiarovej vlády Sergej Kozlík, ani len zablahoželať nemali expremiérovi ako.

Bývalý europoslanec, minister a podpredseda za HZDS Sergej Kozlík.
Zdroj: Archív

„Pán Mečiar nepoužíva ani len mobil, všetky priania k významnému jubileu sme vyslali len niekam do vesmíru. Ja som gratuláciu zverejnil na svojej webovej stránke. Vzruchu okolo seba zažil Mečiar dosť, teraz už chce mať pokoj. Myslím si, že dosť jasne dal najavo všetkým, ktorí ho v politike sprevádzali, nezáujem o nejaké kontakty. A my rešpektujeme, že si úzkostlivo stráži súkromie. Nevyvolávame napríklad jeho dcére, aby mu niečo odkázala. Stretávame sa s ním už len na pohreboch, naposledy, tuším, na rozlúčke s Augustínom Húskom,“ spomína Kozlík a prezrádza, že jedno stretnutie s Mečiarom predsa len absolvoval. „Bolo to asi pred tromi rokmi. Jano Jasovský (bývalý minister dopravy) s Milanom Cagalom (bývalý minister hospodárstva) zorganizovali stretnutie tretej Mečiarovej vlády. Nič oficiálne, len také kamarátske posedenie. Tam pán Mečiar prišiel, aj ho - ako sa patrí - viedol. Mal hlavné slovo. Vidieť, že mu to stále myslí.“

Vladimír Mečiar s Jánom Jasovským. Na zábere z roku 2006 je aj Milan Urbáni (úplne vpravo) a Zdenka Kramplová (úplne vľavo).
Zdroj: Hinca Michallav

Ani mu ruku nepodá

Ako Mečiara niektorí expolitici dodnes uznávajú a obdivujú napriek mnohým škandálom otriasajúcim celou republikou, iní mu ani po desaťročiach nevedia odpustiť, hoci kedysi patrili k jeho obľúbencom. „Hruštička húževnatá“ - ako Mečiar tituloval svoju ministerku zahraničných vecí Zdenku Kramplovú - nám povedala, že na žiadne otázky ohľadne Mečiara nechce odpovedať. A ďalšieho bývalého straníckeho funkcionára Milana Urbániho zmienka o Mečiarovi rozčertila, akoby sa s predsedom HZDS pohádal len včera. „Mečiar ma od roku 2010 nezaujíma. Ani počuť o ňom nechcem. Ani mu ruku nepodám. Ani mi ho vôbec nespomínajte,“ chrlil zvýšeným hlasom.

Tlačová beseda poslancov NR SR za ĽS - Hnutia za demokratické Slovensko v krajskom sídle strany v roku 2006: vľavo vtedajší predseda strany Vladimír Mečiar, vpravo podpredseda Milan Urbáni.
Zdroj: Dušan Hein