Známosti Radomíra Bžána, ktorý mal za zastupovanie štátu v spore so Slovenskými elektrárňami získať tučnú odmenu vyše 70 miliónov eur, siahajú naprieč spoločensko-politickým spektrom. Právnik svojich vzácnych hostí často vítal nielen vo svojej bratislavskej kancelárii v centre mesta, ale aj vo svojom letnom sídle v slnečnom Chorvátsku. PLUS 7 DNÍ navštívilo dobre utajenú, no malebnú prímorskú dedinu.

Bžánova vila sa nachádza na severe Chorvátska v mestečku Lukovo. To leží v údolí obklopenom rázovitými skalistými horami a kosodrevinou z jednej strany a zátokou azúrového Jadranského mora z druhej strany. Obraz ako vystrihnutý z legendárnych vinnetouoviek. Podľa posledného sčítania obyvateľstva tam trvalo žije len 36 ľudí. Do mesta vedie vybudovaná cesta, ktorá by svojou kvalitou mohla konkurovať slovenským diaľniciam. Miestne domy, uličky, loďky ukotvené v drobnom prístave pôsobia útulne, ba priam miniatúrne. Lukovo má dokonca vlastný cintorín. Zo všetkých nehnuteľností tu však vyčnieva jediná.

Luxus na súši i na vode

Väčšina obyvateľov vie, že v ich susedstve má vilu „bohatý Slovák“. Registrujú najmä jeho vášeň k jazde na motorových dopravných prostriedkoch. Bžán sa totiž v letných mesiacoch po okolí premáva na skútri, štvorkolke, ale aj na jachte. Poprosíme staršiu paniu, či nám neukáže v miestnom prístave jeho plavidlo. „Ale, prosím vás, čo by tu robila, tu kotvia len malé člny,“ rýchlo nás uvedie do problematiky. „Veľké jachty ako tá, na ktorej jazdí ten Slovák, nájdete len v okolitých marínach, napríklad na ostrove Krk či Rab.“

Spokojný: Bžána bavia vodné aktivity a štátne zákazky.
Spokojný: Bžána bavia vodné aktivity a štátne zákazky.
Zdroj: Emil Vasko

Advokáta Bžána lepšie pozná jeho sused, ktorý sa mu mimo sezóny stará o vilu. „Nemôžem na neho povedať zlé slovo, správa sa ku mne férovo, dokonca som bol u neho v Habure,“ hovorí starší muž, ktorý odmieta uviesť svoje meno. Keď sa ho opýtame na dom pri pobreží medzi palmami a živými plotmi, zatvári sa trochu ustarostene. „Kúpil ho pred siedmimi-ôsmimi rokmi, ale zaplatil zaň príliš veľa. Viete, je to starý dom,“ vysvetľuje. „Za tie peniaze mohol v okolí nájsť oveľa lepše nehnuteľnosti. Ale keď on chcel za každú cenu výhľad na more.“

Letná „úradovňa“ zrejme najlepšie plateného právnika na Slovensku sa rozpína na šesťárovom pozemku a leží priamo na malej pláži. Pred okolím je chránená kamerovým systémom a mohutným kamenným múrom. Kameň dominuje aj samotnej dvestometrovej haciende a oblúkové múry držia nad sebou rozľahlú terasu. Je evidentné, že nehnuteľnosť s udržiavanou exotickou záhradou stála majiteľa nemalé peniaze. Ak potrebujete absolútny pokoj na oddych alebo obchodné rokovania, vhodnejšiu nehnuteľnosť by ste ťažko hľadali.

Vplyvní a bohatí

Koľko teda advokát za vilu zaplatil? Podľa suseda vraj predchádzajúci majiteľ pýtal 600-tisíc eur. „Koľko ja viem, nakoniec sa dohodli na 520-tisíc,“ tvrdí.

Radomír Bžán v dome medzi palmami trávi leto. „Chodí sem so svojou druhou ženou, dom využívajú aj jeho synovia. No a potom za ním chodia kamaráti. Ale 1. septembra sa zbalí a odchádza späť na Slovensko,“ hovorí. Opýtame sa ho na kamarátov, či ich pozná osobne. „Čo ja viem. Sú to právnici, politici, podnikatelia. Všetko vplyvní a bohatí ľudia. Bol tu dokonca aj bývalý československý minister,“ tvrdí.

Utajený: Právnik, ktorý za jeden súdny spor získal milióny eur, trávi leto v malebnej dedine. Je v nej jediným Slovákom.
Utajený: Právnik, ktorý za jeden súdny spor získal milióny eur, trávi leto v malebnej dedine. Je v nej jediným Slovákom.
Zdroj: Július Dubravay

Medzi okruh Bžánových známych patria zväčša ľudia na riadiacich pozíciách štátnej správy. Kamaráti sa s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, exministrom Jánom Počiatkom, no v jeho kancelárii si s pohárikom v ruke užíval aj predseda Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský. Jeho majetkové pomery dala preveriť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Arbitrážni sudcovia či Bžánovi susedia?

Na kontroverzný biznis, podľa ktorého mal Radomír Bžán zinkasovať približne 70 miliónov eur za zastupovanie štátnej firmy MH Manažment, ako prvý upozornilo PLUS 7 DNÍ. Až po našom odhalení označil aj premiér Robert Fico odmenu za nechutnú. Kauza nakoniec stála fleky všetkých členov MH Manažmentu, teda bývalého Fondu národného majetku. A Bžánovo konto poskočí „len“ o sumu 17,6 milióna eur.

Výhľad na more: To bola Bžánova hlavná podmienka, keď haciendu za vyše pol milióna eur kupoval.
Výhľad na more: To bola Bžánova hlavná podmienka, keď haciendu za vyše pol milióna eur kupoval.
Zdroj: Július Dubravay

Mimochodom, zaujímavé na celom spore medzi Slovenskými elektrárňami a MH Manažmentom je okrem gigantickej odmeny pre Bžána pozadie Arbitrážneho súdu vo Viedni. Teda, lepšie povedané, jeho trojčlenného senátu, ktorý určil za víťaza Slovenskú republiku.

Ako sa nám podarilo zistiť, senát pozostával z jedného Čecha a dvoch Slovákov. Je to dané tým, že od členov senátu sa vyžaduje, aby boli znalí v právnom systéme krajiny, ktorej sa spor týka. Konkrétne mená má redakcia k dispozícii, ale viac než totožnosť dvoch Slovákov nás zarazili adresy ich advokátskych kancelárií. Od tej Bžánovej sú totiž vzdialené čoby kameňom dohodil…