Zosadená hlava štátu, väzenie pre údajného korupčníka, pokles akcií podnikateľského impéria. Korupčný škandál vychádza zainteresovaných poriadne draho. Jeho najnovším skalpom je dediť konglomerátu Samsung.

Juhokórejský súd poslal I Če-jonga na päť rokov do väzenia, informovala agentúra Reuters. Podľa miestnych zákonov trest odňatia slobody dlhší ako tri roky nemožno uložiť v podmienečnej forme a päťročný trest navyše patrí k najdlhším, aké boli v kauzách juhokórejských podnikateľov vôbec vynesené.

Podnikateľovi sa exemplárny trest vôbec nepáči, vinu odmieta a potom, čo bol vo väzbe od februára, sa do cely neponáhľa, voči rozsudku, ktorý jeden z jeho advokátov označil za neprijateľný, sa odvolal. Súd v Soule o tom informoval na svojom webe.

Juhokórejský súd odsúdil na päťročné väzenie dediča a zástupcu riaditeľa spoločnosti Samsung I Če-jonga. Odvolal sa.
Juhokórejský súd odsúdil na päťročné väzenie dediča a zástupcu riaditeľa spoločnosti Samsung I Če-jonga. Odvolal sa.
Zdroj: TASR

Aféra okolo hlavy štátu

Súd v procese trvajúcom polroka dospel k záveru, že 49-ročný I Če-jong sa dopustil korupcie, a to rovno na tých najvyšších miestach. Pohnútkami na úplatok mala byť snaha získať vládnu pomoc pre fúziu, ktorá mala I Če-jongovi zaistiť kontrolu nad širšou časťou skupiny Samsung. Podľa súdu tiež ukryl majetok v zahraničí a dopustil sa sprenevery.

Chápadlá korupčného škandálu už potopili zosadenú juhokórejskú prezidentku Pak Kun-hjeovú (65), ktorá je v tejto súvislosti súdená v oddelenom procese. Dediča jedného z najväčších korporátnych impérií na svete I Če-jonga zadržali vo februári na základe obvinenia, že podplatil prezidentku Pak. Kruhom okolo bývalej prezidentky mal poskytnúť 43 miliárd wonov, čo je v prepočte viac ako 32 miliónov eur, konkrétne dlhoročnej dôverníčke prezidentky Čche Son-siovej (61), ktorú odsúdili na tri roky za mrežami vo veci marenia úradnej moci zneužívaním svojich väzieb na exprezidentku s cieľom získať výhody pre svoju dcéru na univerzite, pričom obžaloba v procese exprezidentky tvrdí, že Pak sa so svojou dôverníčkou dohodla, aby zobrala miliónové úplatky od gigantických spoločností v krajine. Čche mala mať cez exprezidentku prístup k vládnym dokumentom, pričom nemala bezpečnostnú previerku a zasahovala do štátnych záležitostí.

Podľa CNN škandál preformuloval juhokórejskú politiku, oslabil elitu krajiny a zatienil aj severokórejské raketové hrozby.

Juhokórejská exprezidentka Pak Kun-hjeová: Chápadlá korupčnej kauzy siahajú až k nej.
Juhokórejská exprezidentka Pak Kun-hjeová: Chápadlá korupčnej kauzy siahajú až k nej.
Zdroj: Archív

Akcie klesajú

Juhokórejská prokuratúra pôvodne navrhovala pre korupčníka I Če-jonga 12-ročný trest, obhajoba sa bránila, že fúzia bola rýdzo podnikateľskou záležitosťou, súd však túto argumentáciu neprijal. Spolu s I Če-jongom boli v rovnakom procesu odsúdení aj ďalší dvaja predstavitelia Samsungu, na štyri roky.

Rozhodnutie súdu si vyberá svoju daň aj na najznámejšom podnikateľskom impériu. Krátko po vynesená rozsudku zareagoval aj trh s akciami spoločnosti – prepadli sa o jedno percento. Objavili sa tiež pochybnosti, či by skupina mala naďalej fungovať ako rodinná dynastia. I Če-jong, vnuk zakladateľa Samsungu, sa na čelo priemyselného konzorcia dostal v roku 2014, potom, čo jeho otca postihol infarkt.

Zatiaľ sa spoločnosť báť, ale nemusí. Napriek februárového uväznenia I Če-jonga, vykazuje Samsung rekordné zisky. Minulý mesiac preskočil konkurenčný Apple a stal sa najziskovejšou technologickou spoločnosťou na svete.