Muž padá z balkóna na piatom poschodí - to je obraz, ktorý by sa naskytol pozorovateľovi počas peknej jarnej nedele uprostred marca pri bytovke na Vyšehradskej ulici v Bratislave. Muž údajne vyskočil sám. Policajti sa o tom dozvedeli z volania na tiesňovú linku krátko po desiatej. Hoci telo muža previezli do nemocnice, neprežil. Je to smutné, ale to sa občas stáva… 

Čo sa rozhodne nestáva je, že o päť hodín neskôr by pozorovateľ videl padať z toho istého balkóna na piatom poschodí ženu (39). Mala na sebe bodné poranenia a pád neprežila. Na zemi pred bytovkou sme našli aj na ďalší deň ešte zvyšky jej krvi. Policajti sa teda opäť vracajú na miesto, kde už jednu tragédiu v ten deň riešili.

A tu čudný tragický obraz nekončí. Z vchodu totiž podvečer vynášajú ešte ďalšiu mŕtvolu. Je ňou deväťročný chlapec. Podľahol zrejme bodným zraneniam a policajti ho našli, keď prehľadávali byt, z ktorého balkóna padali telá.

Mŕtvy chlapec bol synom nebohej ženy. Mŕtvy muž bol vraj jej brat. Tragédii podľa všetkého predchádzala obrovská dráma. Policajti sú od začiatku vyšetrovania skúpi na slovo. Bodaj by nie - ľudia sa pýtajú, ako to mohli dopustiť? Ako vôbec mohla žena vyskočiť z balkóna, z ktorého pár hodín predtým vyskočil jej brat?

Susedia

Na mieste, kde sa dráma odohrala, sa susedia navzájom v paneláku veľmi nepoznali. Takýto obraz však na najväčšom sídlisku na Slovensku zas nie je výnimočný, bytovky s desiatkami domácností poskytujú ich obyvateľom anonymitu.

„Dva roky som bývala vedľa nich,“ povedala nám dlhovlasá žena s malým synčekom. „Len sme sa zdravili, stretávala som mamu so synom, muž chodieval ako keby na víkendy,“ uviedla suseda. Nič rušivé z bytu vraj nezaznamenala.

FOTO nájdete v GALÉRII >>

Ďalší susedia ich poznali len z videnia, ako keby matka so synom nemali v paneláku bližší vzťah s nikým. Ľudia nepoznali ich mená, nevedia čím sa žena živila, s kým sa chlapec kamarátil, čo robili vo voľnom čase. „Osobne som ich nepoznala, ale dnes to všetci riešia. Najčastejšie sa pýtajú — ako to mohli policajti dopustiť? Ako je možné, že nevošli do ich bytu keď našli prvú mŕtvolu? Možno mohli ešte žiť!“ hnevá sa zamestnankyňa jednej z prevádzok v okolí.

Polícia odišla

Polícia čelí tvrdej kritike. Ako je možné, že odišli z miesta, kde po páde z balkóna skonal muž? Prečo neidentifikovali byt a nenašli ženu a chlapca s bodnými ranami?

„Policajti sa v rámci úkonov snažili skontaktovať s obyvateľmi každého z bytov uvedeného domu, avšak nie s každým sa podarilo nadviazať kontakt. V rámci preverovania okolností udalosti na mieste činu policajti získali od obyvateľov domu informácie, ktorých hodnovernosť bolo potrebné verifikovať, avšak vzhľadom na neprítomnosť viacerých obyvateľov bytového domu bolo preverovanie časovo náročnejšie,“ uviedla polícia vo svojom stanovisku na sociálnej sieti. Pri viacerých bytoch vraj nikto nereagoval na opakované pokusy o skontaktovanie.

Ich slová vyvracia vyšportovaná tridsiatnička z paneláku. „To nie je pravda. Bola som doma a poznala som ich. Prečo mi policajti nezaklopali na dvere, nezazvonili, keď našli prvé telo?“ - gestikuluje pred vchodom tridsiatnička.

Museli zomrieť?

Podľa generála Jaroslava Ivora, experta na trestné právo, určite musí policajná inšpekcia preveriť postup zasahujúcej hliadky, lebo v poriadku to nevyzerá byť.

„Existuje oprávnenie vstúpiť do bytu, ak je dôvodné podozrenie, že sa tam pácha alebo spáchal trestný čin. Možno bol snáď problém, že oni vo veľkom činžiaku nevedeli do ktorého bytu vstúpiť, ale domnievam sa, že za päť, šesť hodín musia vedieť zistiť, kde sa to stalo. Bolo treba spraviť fotografiu a opoznávanie, zistiť byt, z ktorého vyskočil a preveriť, čo sa tam deje,“ vysvetľuje Ivor ako mal vyzerať štandardný postup polície.

Koniec koncov, odkiaľ policajti vedeli, že muža nikto z balkóna nevyhodil, že sa nestal obeťou vraždy? To len tak opustili miesto smrti? Žena ešte musela žiť minimálne päť hodín a ktovie kedy zomrel chlapec. Skutočne policajti nemohli zabrániť ďalšej tragédii?