Odsúdený za čachre s pôdou

Všetko sa začalo ešte v roku 2006. Vtedy tri navzájom prepojené slovenské firmy AR City, AR Golf a AR Park chceli v obci Veľký Slavkov vybudovať veľkolepý projekt s názvom OKKO G.E.R. Jeho súčasťou malo byť golfové ihrisko, welness a zábavné centrum, apartmány, ale tiež kasíno.

Súčasťou megaprojektu OKKO G.E.R. malo byť aj zábavné centrum, kasíno, či golfový areál
Súčasťou megaprojektu OKKO G.E.R. malo byť aj zábavné centrum, kasíno, či golfový areál
Zdroj: Archív

Rozprestierať sa mal na ploche vyše dvesto hektárov nuž a práve tu narazili spomenuté AR spoločnosti na problém. Nielenže pozemky s takou rozsiahlou výmerou nevlastnili, ale ich získanie cez Slovenský pozemkový fond im skomplikoval nástup prvej vlády Roberta Fica. Konkrétne vtedajší námestník fondu Branislav Bríza.

Ten je dnes právoplatne odsúdený kvôli podvodom s pôdou, ktorých sa mal dopustiť v uvedenej pozícii. Jeho čachre sa dotkli aj pozemkov vo Veľkom Slavkove, o ktoré mali záujem AR firmy postupne zastrešené cyperskou spoločnosťou Ermanno Trade.

Čo s tým má Trumpová

Ermanno Trade vraj vznikla preto, aby mohol do OKKO G.E.R. vstúpiť zahraničný investor. Aspoň to tvrdí podtatranský podnikateľ Roman Antal, ktorý stál za prípravou projektu. Konkretizovať investora však odmietol. Potvrdil ale naše informácie, že naliať prostriedky do výstavby všeareálu vo Veľkom Slavkove plánovala aj Ivana Trumpová, exmanželka súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ivana Trumpová exmanželka súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa, chcela investovať vo Vysokých Tatrách. Projekt však nevyšiel.
Ivana Trumpová exmanželka súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa, chcela investovať vo Vysokých Tatrách. Projekt však nevyšiel.
Zdroj: Profimedia.sk

Roman Antal sa s ňou spoznal cez známeho módneho návrhára Osmanyho Laffitu, s ktorým pripravoval prehliadku na Štrbskom Plese. „Boli sme na večeri, na ktorej som jej predostrel naše plány, náš projekt. Páčil sa jej a chcela do toho zainvestovať," hovorí Antal, pričom však zdôraznil, že hlavná finančná záťaž bola na niekom úplne inom. Na niekom, kvôli komu sa na Cypre zakladala spoločnosť Ermanno.

Tučná suma

Z projektu OKKO G.E.R. však napokon nič nebolo. Celý padol práve kvôli pozemkom vo Veľkom Slavkove, ktoré sa firmám AR City, AR Golf a AR park získať nepodarilo. Vinili z toho SPF, na ktorý podali niekoľko žalôb, a to z dôvodu akejsi zmarenej investície. Svoju škodu v tom čase vyčísli na asi sto miliónov eur.

Dnes sa táto suma aj s úrokmi z omeškania vyšplhala na vyše 177 miliónov eur. V roku 2009 tieto pohľadávky voči SPF od slovenských firiem prebrala ich „matka" z Cypru Ermanno, ktorá sa so štátom súdi dodnes.

Vstup na súd ako výhra v lotérii

Posledné pojednávanie v jednej zo žalôb sa konalo nedávno na Okresnom súde v Prešov, kde bola veru veľká sranda. Miesto v pojednávacej miestnosti si musela verejnosť vylosovať. Pojednávanie sa totiž konalo v hádam najmenšej miestnosti, akú na uvedenom súde majú. Podľa sudkyne, ktorá dostala prípad na stôl, sa do nej zmestí maximálne päť ľudí, samozrejme okrem strán sporu.

Sudkyňa verejnosti oznámila, že v súdnej sieni ja málo miesta.
Sudkyňa verejnosti oznámila, že v súdnej sieni ja málo miesta.
Zdroj: Tony Štefunko

Jej asistentka vyšla preto pred začiatkom pojednávania na chodbu s čiernou krabicou, z ktorej si prítomná verejnosť, vrátane novinárov, vylosovala miesto v súdnej sieni. Aby mohla na vlastné oči vidieť a vlastné uši počuť, ako prebieha súdny proces o desiatky miliónov eur.

Podrobnosti o kauze, ako aj rozhovor s jedným z hlavných aktérov, Romanom Antalom, nájdete v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.