Na doživotie odsúdený Ivan Skalický predstúpil pre senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) so žiadosťou o obnovu konania v prípade vraždy Jozefa Mišenku. Ide o synovca Viliama Mišenku.

„Ja som odsúdený bez jedného jediného priameho dôkazu. Viliam Mišenka nebol v tomto konaní ešte vypočutý.  Je to svedok, ktorý ma mal navádzať na trestnú činnosť a mal ma platiť. Mišenka bol v prípade oslobodený. Tak isto Goran Stefanov. Do dnešného dňa, nestotožnená osoba meno Goran. Tú osobu som nevidel. Mal som s ním spáchať vraždu,“ povedal Ivan Skalický pred súdnym senátom.

Na verejné zasadnutie prišla aj mama nebohého Jozefa Mišenku spolu s partnerom. Na Ivan Skalického sa snažila nereagovať. Len v jednom momentne od neho odvrátila pohľad. Reagoval jedine jej partner krátkym uchechtnutím a zahundraním. Počas celého verejného zasadnutia mal Skalický na sebe putá, ktoré mu nedovolil snať veliteľ eskorty Zboru väzenskej a justičnej stráže .

Spolu s Ivanom Skalickým žiadá o obnovu konania aj právoplatne odsúdený Ronald Mišech.

Jozef Mišenka (†33)
Zdroj: Archív

Senát Špecializovaného trestného súdu navrhol odročiť rozhodovanie o povolení obnovy konania na 1. februára 2022. Dôvodom bola neúčasť predvolaného svedka, ktorý doručil súdu oznámenie o svojej práceneschopnosti.

Kto má teda na svedomí vraždu synovca Viliama Mišenku? - pýtali sa prítomní novinári na doživotie odsúdené Ivana Skalického. „No veď tu pani Mišenková vie,“ odpovedal tesne pred tým, ako opustil pojednávaciu miestnosť.  „Kto nedal život, nemá ho právo ani brať a keď ho zobral, tak nech tu sedí do konca,“ reagovala na slová Ivana Skalického mama nebohého Jozefa Mišenku.

V prípade vraždy Jozefa Mišenku odsúdil Najvyšší súd SR  koncom januára 2013 na výnimočné tresty štyroch mužov. Ronalda Mišecha, Milana Pavloviča a Róberta Trajkova, ktorého prezývali Netvor, odsúdili na 25 - ročný trest. Ivana Skalického na doživotie. Spolu s nimi bol z úkladnej važdy Jozefa Mišenku obžalovaný aj jeho strýko Viliam Mišenka, ktorého súd napokon oslobodil. V súčasnosti si odpykáva 23-ročný trest odňatia slobody v kauze výbuchu v topoľčianskej firme Euromont z leta 2009 v rakúskej väznici.