Lucia Žitňanská rozbehla začiatkom roka výpravnú akciu pod názvom Mestský súd v hlavnom meste. Snažila sa presvedčiť sudcovské stavy aj širokú verejnosť, že zlúčenie bratislavských okresných súdov pod jednu strechu je podstatný krok, ktorý vytrhne slovenskej justícii tŕň z päty. Zároveň chcela rozpredať lukratívne budovy súdov v mnohomiliónovej hodnote a sídlo pre novovzniknutý Mestský súd prenajať od súkromnej firmy. Stovky zamestnancov súdov podpísali petíciu a Žitňanskej predostreli omnoho naliehavejšie veci, ktoré im výkon sudcovstva sťažujú. Ministerka sa vtedy oháňala prebiehajúcim auditom Rady Európy, ktorý mal posúdiť aktuálne problémy a kvalitu slovenského súdnictva. Napriek tomu, že Európska komisia pre efektívnosť súdnictva, ktorá spadá pod Radu Európy, ministerstvu odovzdala predbežnú správu už pred niekoľkými týždňami, Lucia Žitňanská sa ňou nechváli. A je zrejmé prečo. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo utajovaný audit získať.

Doposiaľ nezverejnený audit komisie: Nateraz poukázal na slabé miesta našej justície a navrhol riešenia.
Doposiaľ nezverejnený audit komisie: Nateraz poukázal na slabé miesta našej justície a navrhol riešenia.
Zdroj: Plus 7 dní

Viac ľudí. A prerozdeľovať

Stotridsaťstranový materiál vypracovali špecialisti z Rakúska, Holandska, Chorvátska, Talianska, Francúzska a zo Slovenska. V správe odporúčajú zrušiť alebo zlúčiť malé okresné súdy s piatimi až ôsmimi sudcami ako tie v Senici, v Starej Ľubovni či v Bánovciach nad Bebravou. O vytvorení Mestského súdu v Bratislave podľa vzoru Žitňanskej sa komisia nielenže nezmieňuje, ale predkladá iné riešenia. Existujúcim bratislavským súdom odporúča prideliť viac ľudí, a to podľa vyťaženia. Ďalej navrhuje posilniť funkcie predsedov súdov, mať pripravené scenáre, ako včas zareagovať na materské dovolenky či odchody sudcov a súdnych úradníkov do dôchodku, ale aj zvážiť presuny sudcov s ich súhlasom.

Elitní prieskumníci z Rady Európy považujú za nevyhnutné okamžite odbremeniť najvyťaženejší Okresný súd Bratislava I. A to prerozdelením prostriedkov alebo právomocí. „Treba venovať osobitnú pozornosť špecifickej situácii Krajského súdu v Bratislave. Napriek tomu, že na tomto súde pôsobí 83 sudcov, počet vecí je oveľa vyšší ako počet vecí iných krajských súdov v krajine, keďže väčšina inštitúcií a štátnych orgánov sa sústreďuje do oblasti jeho právomoci. Počet pozícií sudcov neodráža skutočnú potrebu sudcov na tomto súde. Situácia naznačuje stálu potrebu prerozdeľovať sudcov medzi rôzne súdy na celom území na základe špecifických potrieb každého súdu,“ píše sa v správe.

Zvyšovanie špecializácie sudcov - hlavný argument ministerky spravodlivosti pri presadzovaní Mestského súdu - má podľa komisie napredovať v rámci existujúcich súdov. Na druhej strane sa sudcovia nemajú špecializovať až do špiku kostí, a to preto, aby podaktorí z nich neboli málo vyťažení. Odborníci dvíhajú varovný prst aj pri exekučnom súde v Banskej Bystrici, ktorý Žitňanská zriadila tento rok. Obávajú sa jeho extrémneho zaťaženia a prípadné problémy pri jeho riadení sa môžu podpísať pod jeho chabú efektivitu: „Otázne je, či sa dôkladne posúdili potreby a dlhodobé plnánovanie.“

Stopka právnikom

Audit sa v jednej zo svojich častí venuje sudcovskej etike. „Je dôležité zdôrazniť, že požiadavka etického správania sa týka všetkých aspektov života sudcu, jeho pracovného i súkromného života. Inak sudca nielen poškodí svoju vlastnú reputáciu, ale aj verejnú reputáciu sudcov,“ tvrdia komisári a problém detailne konkretizujú: „Je dôležité, aby sa sudca nezdržoval s istými ľuďmi, neprijímal dary a tak ďalej, aby verejnosť nespochybňovala jeho nezávislosť a etické postavenie. Z toho istého dôvodu by sa nemal združovať s právnikmi.“

A práve tu trafili do čierneho. Rovnako ako o správe európskych odborníkov sa totiž nechce Lucii Žitňanskej hovoriť o predsedovi Krajského súdu v Bratislave Ľubošovi Sádovskom. Týždenník PLUS 7 DNÍ pred pár týždňami poukázal na spojitosť Sádovského so „70-miliónovým“ advokátom Radomírom Bžánom a tiež na jeho rozsiahly majetok. Sádovský si podľa fotografie pripíjal s vínovým pohárom v ruke v Bžánovej kancelárii. Po našom článku opozičná SaS vyhlásila, že podá podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, aby preveril Sádovského majetkové priznanie. Poslanec Alojz Baránik ministerku spravodlivosti vyzval, aby Sádovského ihneď odvolala.

V Bžánovej kancelárii: Predseda súdu Sádovský si v nej takto pripíjal s vínovým pohárom v ruke.
V Bžánovej kancelárii: Predseda súdu Sádovský si v nej takto pripíjal s vínovým pohárom v ruke.
Zdroj: Archív Plus 7 dní

„Očakávame, že Žitňanská situáciu vyhodnotí ako politička, ktorá má záujem o férové a neskorumpované súdnictvo, a takýto záujem nepredstiera, ale je jej vlastný. Potom jediným správnym krokom ministerky je odvolanie Sádovského z funkcie predsedu krajského súdu,“ vyjadril sa.

Všetko v poriadku?

Lucia Žitňanská si vtedy zavolala Ľuboša Sádovského na koberček. „Predseda Krajského súdu Bratislava jej predložil svoje stanovisko k informáciám, ktoré boli uverejnené v týždenníku PLUS 7 DNÍ. To dala pani ministerka štandardne posúdiť a preveriť. Keď bude mať vec kompletne preverenú, uzatvorenú, tak svoje stanovisko zverejní,“ napísal nám pred mesiacom hovorca ministerstva Peter Bubla. Teraz sme chceli vedieť, ako previerka Sádovského majetkových pomerov dopadla. Márne. Nedozvedeli sme sa, či majetkové priznanie, ktoré Sádovský predložil Žitňanskej, obsahuje iné údaje ako to, ktoré je zverejnené na stránke Súdnej rady. Pri otázkach, či objavila nejaké nezrovnalosti a či je po-dľa nej v poriadku, že si predseda súdu prenajíma rodinný dom pri bratislavskom Horskom parku od súkromnej firmy za tisíc eur mesačne, zavládlo hrobové ticho. Nedozvedeli sme sa ani to, či je podľa ministerky kóšer Sádovského kontakt s advokátom Bžánom. Prečo sa inak komunikatívna Lucia Žitňanská rozhodla mlčať?

Od súkromnej firmy

Šéf Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský rozhodne nežije zle. Od minulého roku býva v rodinnom dome, ktorý nie je písaný na neho. Sudca si ho podľa majetkového priznania prenajíma. A to za neskutočne výhodnú sumu tisíc eur mesačne. Dom sa pritom nachádza v jednej z najvychytenejších lokalít hlavného mesta, pri Horskom parku, kde sídli množstvo veľvyslanectiev, diplomatov i bohatých podnikateľov. Nájomné za podobné nehnuteľnosti sa tu pohybuje v podstatne vyšších čiastkach. Predseda súdu na našu otázku, či považuje nájomné za adekvátne, neodpovedal. Vo vyjadrení, ktoré nám zaslal prostredníctvom hovorcu súdu, tvrdí, že sa nemieni vyjadrovať „k tendenčným a nepravdivým informáciám v predmetnom článku“. Aké tendenčné a nepravdivé informácie má na mysli, už nekonkretizoval.

Dom pri Horskom parku: Ľuboš Sádovský si nehnuteľnosť v špičkovej lokalite prenajíma od súkromnej firmy za tisíc eur mesačne.
Dom pri Horskom parku: Ľuboš Sádovský si nehnuteľnosť v špičkovej lokalite prenajíma od súkromnej firmy za tisíc eur mesačne.
Zdroj: Július Dubravay

Dom v luxusnej štvrti, v ktorom Sádovský žije, patrí firme FIMM Property. Tú vlastní rodina podnikateľa Karola Biermanna. Biermann tvrdí, že predsedu súdu nepozná. „Ja ten dom nevlastním, takže neviem k tomu nič povedať. Pána Sádovského nepoznám. Úprimne vám hovorím. Viem, o ktorý dom ide, lebo som ho ešte vlastnil s mojou bývalou manželkou a nechal som to jej a môjmu synovi a netuším, komu to prenajímajú,“ hovorí biznismen, ktorý má za sebou aj šéfovanie na bratislavskom letisku.

Ďalšie otázniky

Ľuboš Sádovský okrem toho vlastní dva rodinné domy - jeden v dedine pri Bratislave a druhý, ktorý práve dokončuje, v obci neďaleko Nových Zámkov. Práve ten stojí na rozľahlom, bezmála dvadsaťárovom pozemku. Sádovský pozemok zväčša zastavaných plôch a nádvorí kúpil od obce v roku 2015 za 1 555 eur a 20 centov. Je jasné, že takejto ponuke by málokto odolal.

Jeho dvaja synovia navštevujú súkromnú školu Cambridge International School v Bratislave, kde oficiálne školné je 13 750 eur na jedného. Koľko však platí Sádovský, je stále otázne, keďže v kolónkach jeho majetkového priznania s názvom Školné svieti nula. Aj keby školné jeho potomkovia neplatili, stálo by za vysvetlenie, prečo dostali takú výraznú zľavu. Popri tom si Sádovský prenajíma dve autá za niekoľko tisíc eur.

Nech vysvetlí

S predsedom súdu sa pozná aj Žitňanskej stranícky kolega Gábor Gál. Okrem iného ich spája dedina Čaka. Gál v nej spolu s rodinou vlastnil vinice, Sádovský v nej dokončuje spomínaný dom na rozľahlom pozemku. Napriek tomu politik navrhuje prísne prešetrenie Sádovského majetku. „Každý by mal vedieť vysvetliť svoje majetkové pomery, inak je to problém. Musí to vysvetliť. Keď sa nejaké otázniky alebo nezrovnalosti vynorili, tak ich má zodpovedať. Neviem, či ich vie zodpovedať, alebo nevie. A keď nevie, tak, samozrejme, potom je to vec príslušných ľudí, aby konali,“ myslí si Gál.

Veľká náhoda?

Je zrejmé, že v justícii sa ešte aj dnes dokážu diať prapodivné veci. Súdy napríklad už roky každý deň so železnou pravidelnosťou dostávajú od Súdnej rady monitoring tlače. Keď sa o prepychový život predsedu súdu Sádovského začala opozícia a médiá zaujímať, zasiahla vyššia moc. A monitoring tlače s článkami o Sádovskom práve v ten deň na slovenské súdy jednoducho nedorazil.

Mohlo by vás tiež zaujímať: