Osobný bankrot je na Slovensku uzákonený až dávnejšie, ale nie je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli týmto spôsobom vyviaznuť z kopiacich sa dlhov. Dôvodom je aj fakt, že súd vymaže vaše finančné záväzky len v tom prípade, že vám zároveň rozpredá všetok majetok. Úradníci vás tak oholia až na kožu.

V Česku je však zákonná úprava osobného bankrotu oveľa miernejšia a o majetok prísť nemusíte. Preto čoraz viac slovenských dlžníkov odchádza riešiť svoje problémy práve do Česka.

Prečo je to výhodné

U našich západných susedov je základná podmienka na osobný bankrot byť schopný zaplatiť aspoň 30 percent svojich dlhov v lehote piatich rokov. Aktuálne sa táto doba má natiahnuť až na sedem rokov. Zadĺženého človeka pritom súd vôbec nenúti najprv predať dom, byt, či iný majetok, ktorý vlastní, ako je tomu na Slovensku.

Český portál Blesk.cz dokonca píše, že podľa pripravovanej novej právnej úpravy môže byť oddlženie až neuveriteľne bezbolestné: „Dlhov by sa ľudia mohli zbaviť aj bez ich zaplatenia. V niektorých prípadoch by totiž stačilo, aby zaplatili len správne poplatky. A nesplatené pôžičky? Tie sa im jednoducho odpustia.“

Veľký biznis

Nečudo, že za takýchto podmienok pribúda Slovákov, ktorí vycestujú do Česka len preto, aby tam absolvovali osobný bankrot. Lákajú ich tam aj špecializované firmy, ktoré im s celou procedúrou pomôžu a dokonca im vedia zabezpečiť aj splnenie zákonných podmienok.

V prvom rade musí mať dotyčný Slovák v Českej republike „hlavný záujem”. To v preklade znamená, že tam má prácu, rodinu, trvalý pobyt… a jeho dlhy vznikli z väčšej časti voči českým veriteľom. To všetko sa však dá šikovne zariadiť, aj ak to nie je pravda.

Vysvetlenie ponúka nemenovaný predstaviteľ jednej brnianskej firmy, ktorá sa špecializuje práve na tento druh podnikania. Slovenskému klientovi dohodia českého veriteľa, ktorý jednoducho jeho slovenské dlhy odkúpi, prípadne mu sami poskytnú potrebný úver a problémové pôžičky sa hneď preklopia na českú stranu.

„Slovák nemusí na nič čakať a ak je zadĺžený, môže za určitých podmienok prejsť osobným bankrotom za podstatne výhodnejších podmienok v Českej republike,“ dodáva biznismen. Aj tu však platí, že slovenský klient by sa mal mať na pozore a dobre si zvážiť všetky detaily takéhoto postupu.