Talianska účtovníčka sa dozvedela mimoriadne radostnú správu. Vyhrala totiž obraz Pabla Picassa, ktorý má hodnotu okolo milióna eur. Claudia Borgognová sa zúčastnila na francúzskej charitatívnej lotérii, ktorá zbierala peniaze na projekty pre Afriku.

Darček

Víťazný žreb vylosovali v stredu minulý týždeň v aukčnom dome Christie’s v Paríži. Losovalo sa elektronicky. Ako informovala agentúra Associated Press, výherkyňa Claudia dostane obraz Nature morte, čiže Mŕtva príroda.

Dielo namaľoval španielsky majster v roku 1921. Neveľký obrázok výnimočného umelca predstavuje stôl, noviny a pohárik absintu. Ako uvádzajú organizátori lotérie, šťastný žreb kúpil za 100 eur jej syn Lorenzo Naso v decembri minulého roka. Kúpil hneď dva a jeden z nich podaroval matke.

Výherkyňa z Talianska dostane Picassov obraz „Nature morte“, čiže mŕtva príroda.
Výherkyňa z Talianska dostane Picassov obraz „Nature morte“, čiže mŕtva príroda.
Zdroj: Internet

Výťažok z lotérie je určený na projekty, ktoré majú zabezpečiť čistú vodu pre ľudí v africkom Kamerune, Madagaskare a v Maroku. Peri Cochinová, jedna z organizátoriek, uviedla pre agentúru Reuters aj súvislosť medzi výťažkom pre projekty a súčasnou pandémiou koronavírusu, ktorý vyvoláva chorobu Covid-19.

Súčasná kríza totiž ukazuje, aké dôležité je umývanie rúk. „To však možno dosiahnuť len vtedy, ak je dostatok čistej vody,“zdôrazňovala Cochinová.

Neprerobil

„Neuveriteľné! Ešte nikdy som nič nevyhrala!“reagovala prekvapene 58-ročná Talianka, keď sa dozvedela, že práve jej žreb počítač vybral.

Claudia býva v mestečku Ventimiglia v severozápadnom Taliansku a Picassa má veľmi rada. Predstava, že si jeden zo vzácnych umelcových obrazov bude môcť zavesiť na stenu, je pre výherkyňu „nesmierne vzrušujúca“.

„Pablo Picasso by určite s takouto akciou veľmi rád súhlasil. Veľmi sa totiž zaujímal o humanitárne a sociálne problémy,“dodala na margo lotérie Peri Cochinová. Celkovo sa v lotérii predalo 51-tisíc žrebov za 5,1 milióna eur vo vyše 100 krajinách, najviac vo Francúzsku, v USA, vo Švajčiarsku a v Taliansku.

FOTO Picassovho obrazu, ktorý šťastná Talianka vyhrala, nájdete v GALÉRII

Zo získanej sumy pôjde 900-tisíc eur naspäť Davidovi Nahmadovi, zberateľovi z Monaka, ktorý miliónový obraz pre lotériu daroval zo svojej kolekcie. Zvyšné 4,2 milióna eur sú určené na projekty charitatívnej organizácie CARE. Podobná lotéria bola zorganizovaná už v roku 2013. Vtedy bol výhrou takisto obraz Pabla Picassa. Dielo vyhral 25-ročný muž z americkej Pensylvánie. Pred siedmimi rokmi sa prostredníctvom kúpených žrebov vyzbierali 4,8 milióna eur pre združenie na ochranu starobylého mesta Súr v Libanone.

Picassovo dielo venoval do lotérie zberateľ David Nahmad.
Picassovo dielo venoval do lotérie zberateľ David Nahmad.
Zdroj: Internet